Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak się wyspać po nocnej zmianie

Jak się wyspać po nocnej zmianie

 
Jak się wyspać po nocnej zmianie

Praca na noce – z czym się wiąże


Człowiek funkcjonuje zgodnie ze swoim biologicznym rytmem – śpi w nocy, a w dzień jest aktywny. Są godziny w których możemy więcej, jesteśmy bardziej skoncentrowani i pełni sił, ale przychodzą też spadki energetyczne i niekiedy trudno sobie z nimi poradzić. Organizm przyzwyczaja się do pewnych schematów, a skutki zmian możemy łatwo zaobserwować np. podróżując do innej strefy czasowej. Naturalnym następstwem jest zespół nagłej zmiany strefy czasowej, czyli jet lag. Podobnie reaguje organizm osoby pracującej od zmierzchu do świtu.

Praca na nocne zmiany to duże obciążenie. Zaburza się metabolizm i perystaltyka jelit, wzrasta prawdopodobieństwo cukrzycy i chorób serca. Po nieprzespanym czasie trzeba liczyć się ze zmiennym nastrojem i rozdrażnieniem, przewlekłym zmęczeniem, brakiem apetytu.

Zmianowy system czasu pracy ma też swoje społeczne następstwa. Kiedy pozostali domownicy budzą się i rozpoczynają swoje codzienne aktywności, osoba, która wraca rankiem z pracy, chciałaby odpocząć w ciszy i spokoju. Nie sprzyja to także utrzymywaniu relacji. Gdy inni umawiają się na wieczorny seans w kinie – pracownik musi jechać do zakładu, a kiedy ma czas na relaks – znajomi właśnie wykonują swoje obowiązki.

 

Sen po nocnej zmianie – dlaczego jest ważny


Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, trzeba przyznać, że praca w takim systemie nie jest dla każdego. Wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, wymaga dobrej organizacji własnego czasu i odporności psychicznej. Niektórzy ludzie lepiej adaptują się do zmian dobowego rytmu życia, ale są też tacy, dla których będzie to stanowić bardzo duży problem. Jak przygotować organizm na pracę w nocy? Przede wszystkim należy zadbać o odpoczynek.

Bardzo ważne jest także, aby do pracy na nockę przyjść w miarę możliwości wypoczętym. Senność sprzyja popełnianiu błędów, które na wielu stanowiskach stwarzają niebezpieczeństwo wypadków.

Sen po nocnej zmianie pozwala zregenerować siły. Wracając z pracy warto wykonać wszystkie standardowe czynności, które poprzedzają położenie się do łóżka. Może pomóc lekkie śniadanie – odpowiednik kolacji, ciepła kąpiel, założenie piżamy. Warto zasłonić okna i poprosić domowników, aby nie hałasowali. Czas snu można podzielić na 2 części i minimum 5 godzin snu właściwego połączyć w dowolnej kolejności z maksymalnie 3-godzinną drzemką.

Krotki sen po nocnej zmianie można pominąć, natomiast 5 godzinny odpoczynek jest niezbędny, aby wrócić do formy. Warto też zadbać o higienę snu. Przewietrzenie pokoju, niespożywanie alkoholu przed położeniem się do łóżka i unikanie ciężkostrawnych potraw sprzyjają szybkiemu zasypianiu. Pomoże także znalezienie czasu na aktywność fizyczną i wypoczynek na świeżym powietrzu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Pracownik Administracyjny / HR

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   6 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: rekrutacja i opieka nad pracownikiem przez cały okres trwania projektu. prowadzenie ewidencji czasu pracy, urlopów oraz zaliczek. prowadzenie teczek osobowych pracowników. sporządzanie umów o prace. dbałość o prawidłowy obieg w firmie. obsługa urządzeń biurowych. obsługa...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    (perspektywa koordynacji oddziału w Łodzi) Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; koordynowanie pracy kierowców i rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o...
  • Operator kalmara

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź, Olechów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje zadania: obsługa kalmara, przeładunki kontenerów, ocena i raportowanie stanu technicznego i czystości urządzeń przeładunkowych, prowadzenie i raportowanie ewidencji składowania i remontów kontenerów, prowadzenie rejestru wejść i wyjść oraz codzienna inwentaryzacja kontenerów,...
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, powiat łódzki wschodni, woj. łodzkie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.