Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak uzyskać status rezydenta podatkowego w Polsce?

Jak uzyskać status rezydenta podatkowego w Polsce?

 
Jak uzyskać status rezydenta podatkowego w Polsce?

Status rezydenta podatkowego – co to jest

 

Rezydencja podatkowa w Polsce oznacza, że wszelkie dochody, niezależnie od tego, w jakim kraju zostały uzyskane, należy rozliczyć właśnie w Polsce, która stanowi miejsce zamieszkania do celów podatkowych. Jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy.

Co ważne, status rezydenta w Polsce mogą mieć też obcokrajowcy. Zgodnie z art. 3. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.”

Jeśli więc obcokrajowiec spełnia choćby jeden z wymienionych warunków, uzyskuje status rezydenta podatkowego w Polsce, co jest jednoznaczne z tym, że Polskę traktuje się jako jego miejsce zamieszkania do celów podatkowych.

Osoby, które nie spełniają żadnego z tych warunków, a pracują w Polsce, mają ograniczony obowiązek podatkowy. Rozliczają się więc z fiskusem jedynie z dochodów osiągniętych w Polsce. Status rezydenta pozwala rozstrzygnąć, gdzie należy odprowadzać podatki i umożliwia uniknięcie podwójnego opodatkowania – w dwóch różnych państwach.

 

Jak uzyskać status rezydenta podatkowego w Polsce

 

Jeśli mieszkamy np. w Poznaniu i w Poznaniu pracujemy, nikt nie ma wątpliwości, gdzie powinniśmy odprowadzać podatki. Ale Polacy, którzy pracują za granicą czasowo i cudzoziemcy, którzy np. przyjechali do Polski na dłużej i tu zorganizowali sobie życie, mogą mieć już wątpliwości, jakiemu państwu należą się podatki. Rezydencję podatkową w danym kraju można potwierdzić, uzyskując w nim certyfikat rezydencji.

Jest to zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które wydaje urząd skarbowy na formularzu CFR-1. Certyfikat uzyskany w innym kraju należy przedłożyć w polskim urzędzie skarbowym.

Cudzoziemcy mogą na mocy obowiązujących w ich kraju przepisów być traktowani tam jako rezydenci. Jeśli jednocześnie za rezydentów uzna ich polski urząd skarbowy, może dojść do tak zwanej kolizji rezydencji. W takich przypadkach certyfikat jest podstawą w rozwiązywaniu kwestii spornych. Państwa podpisują między sobą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dlatego warto zweryfikować, jakie przepisy będą obowiązywać w danej sytuacji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.