Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zostać stylistą

Jak zostać stylistą

 
Jak zostać stylistą

Jak zostać stylistą

 

Słowo stylista najczęściej kojarzy się z osobą ubierającą słynne gwiazdy na wielkie wyjścia i gale. Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z usług profesjonalistów, którzy podpowiedzą, jaki strój wybrać stosownie do okazji. Specjaliści pracujący w tej branży często wybierają się z klientami na zakupy i pomagają dobrać najbardziej odpowiednią dla nich garderobę. Styliści mogą pracować dla klientów indywidualnych lub czasopism o tematyce modowej. Dbają też o wizerunek podwładnych różnych firm, a także przygotowują modeli do sesji zdjęciowych. Możliwości jest coraz więcej. Jak zostać stylistą?

Praca w tej branży nie wymaga kierunkowego wykształcenia, chociaż na pewno będzie ono mile widziane. Coraz więcej szkół decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty kierunku związanego z modą. Można także ukończyć krótsze kursy bądź szkolenia. Jeżeli nie mamy czasu bądź pieniędzy na doszkalanie się, istnieją inne sposoby, aby rozpocząć karierę w tej branży. Przede wszystkim warto robić zdjęcia swoich stylizacji i tworzyć portfolio. Niektórzy decydują się na prowadzenie bloga i powoli pracują nad pozyskaniem obserwatorów. Czasami sklepy z odzieżą szukają osoby, która będzie doradzać klientom, w jakich ubraniach dobrze wyglądają, a które zdecydowanie powinni odrzucić. Jeżeli mamy środki finansowe i dobry plan biznesowy, możemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Część osób, decydując się na założenie firmy, próbuje uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej.

 

Jakie cechy powinien mieć stylista


Stylista pracuje z ludźmi, dlatego ważna jest komunikatywność oraz otwartość. Istotne są przede wszystkim wyczucie stylu oraz cierpliwość. W tym zawodzie liczy się też słuchanie i poznanie potrzeb klientów. Na początku trzeba dowiedzieć się, na jaką okazję przeznaczona jest stylizacja. Ważne są także szczerość oraz wyczucie taktu. Osoba pracująca na tym stanowisku musi czasem powiedzieć klientowi, że dany fason bądź kolor nie są dla niego. Jednocześnie trzeba to zrobić w taki sposób, aby nikogo nie urazić. Kolejną istotną cechą stylistów powinna być kreatywność oraz umiejętność przeprowadzenia analizy kolorystycznej. Styliści ubioru to często artyści, którzy posiadają dużą wiedzę z zakresu historii mody. Dzięki temu mogą być zatrudniani na plany filmowe lub teatralne.

 

Stylista - czy to opłacalny zawód


Najwięcej będą zarabiać styliści mody wielkich gwiazd. Początki jednak bywają trudne. Wszystko zależy od tego, ilu mamy klientów. Rozpoczynając karierę w tej branży, warto poszukać firmy zainteresowanej współpracą ze stylistą, który zadba o wizerunek medialny przedsiębiorstwa. Dochodowym zajęciem może też okazać się przygotowywanie odzieży do sesji zdjęciowych dla bardziej poczytnych magazynów.

Praca stylistów opera się najczęściej na zasadzie zleceń, dlatego zarobki są uzależnione od ich liczby. Część osób dodatkowo decyduje się na opracowanie własnego programu warsztatów, które dotyczą kwestii doboru ubioru do sylwetki czy okazji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR (HR Biznes Partner)

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; prowadzenie rekrutacji na...
  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.