Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kariera w IT po 30 – branża IT otwarta na wszystkich

Kariera w IT po 30 – branża IT otwarta na wszystkich

 
Kariera w IT po 30 – branża IT otwarta na wszystkich

IT kusi potencjalnych pracowników wysokimi zarobkami i perspektywami rozwoju. Coraz więcej ludzi decyduje się więc na karierę w tej branży. Wśród nich są także osoby 30+, które dokonały zmiany w życiu zawodowym i próbują swoich sił w nowej specjalności.

 

Kariera programisty?

 

Na rosnącą popularność IT w oczach pracowników wpływa wiele czynników, a w największym stopniu dwa z nich: finanse i dynamika rozwoju IT na świecie, która wiąże się z różnorodnością realizowanych projektów, a co za tym idzie – ciekawymi wyzwaniami.

 

To powoduje, że ludzie pracujący w obszarach pokrewnych coraz częściej decydują się podjąć próbę zmiany branży i rozpoczęcie kariery informatyka.

 

– Takich osób jest coraz więcej, bowiem oprócz pracy jako programista czy architekt, które wymagają zazwyczaj wykształcenia technicznego oraz doświadczenia w określonych technologiach, branża IT oferuje także takie stanowiska jak tester, dokumentalista, analityk biznesowy czy koordynator projektu. W mniejszym stopniu są one oparte na wiedzy technicznej czy technologiach, dlatego stanowią ciekawą opcję dla osób, które chciałyby zmienić branżę na IT – mówi Rafał Dąbkowski, Business Unit Director w CONNECTIS_.

 

Specjalista IT po 30

 

Zainteresowanie IT jest widoczne także wśród pracowników 30+. Stanowią oni jedną, chociaż nie największą z grup migrujących do tej branży. Także dla nich może ona stwarzać ciekawe perspektywy i szanse „przebranżowienia się”. Trzeba jednak ten proces rozważnie zaplanować.

 

– Przed podjęciem takiej decyzji wskazane jest, aby skonsultować swoje plany z osobą doświadczoną w IT, która może służyć radą oraz opowie, na czym w praktyce polega nowy zawód. To ważne przy wyborze przyszłego stanowiska pracy i finalnie czerpania satysfakcji z wykonywanych obowiązków – radzi Rafał Dąbkowski z CONNECTIS_.

 

Trzeba pamiętać, że zarobki początkującego pracownika mogą nie być tak atrakcyjne jak w przypadku osób, które wykazują się większą znajomością branży IT i mają za sobą lata pracy w tej dziedzinie.

 

– To jest cena zmiany, na jaką dana osoba się decyduje – komentuje ekspert i podkreśla, że można sobie jednak z tym poradzić, odpowiednio wcześnie rozpoczynając pracę nad rozwojem swoich kompetencji IT. – Jednym z rozwiązań na zniwelowanie różnicy zarobków przy zmianie branży jest wcześniejsze podjęcie odpowiednich kursów, szkoleń, warsztatów, które pozwolą na przyswojenie tematyki i przygotowanie się do pracy w IT.

 

Uzyskane na początku pracy zarobki są kwestią indywidualną i zależą od stanowiska, miejsca zatrudnienia czy lokalizacji.

 

Kariera w IT po 30

 

Po zmianie branży pracę w IT warto rozpocząć od stanowisk, na których duże znaczenie, obok kwestii technicznych, mają tzw. kompetencje miękkie, takie jak dobra organizacja pracy, skrupulatność czy zorientowanie na cel.

 

– 30-latkowie mają też pewne atuty, które mogą zachęcić firmy IT do ich zatrudnienia. Posiadają niezaprzeczalną wartość w postaci doświadczenia, które pozytywnie wpływa na umiejętność zachowania w różnych sytuacjach i radzenia sobie z problemami – mówi Rafał Dąbkowski, Business Unit Director w CONNECTIS_.

 

Ważna jest także chęć rozwoju i systematycznego podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez studia, kursy czy samodzielne doszkalanie się.

 

– Wszystko zależy od roli, o jakiej myśli dana osoba. Dla stanowisk technicznych, jak np. programista, lepsze będą studia, natomiast testerowi powinny wystarczyć kursy. Jednak nic nie zastąpi samodzielnej nauki, która jest gwarantem szybszego rozwoju – dodaje ekspert.

 

Dodatkowo pracodawcy prowadzą też własne szkolenia. Nie każdy pracownik może z nich jednak skorzystać, ponieważ prowadzone są weryfikacje wstępne mające na celu wyłonić osoby z potencjałem i największą motywacją do nauki.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.