Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontakty biznesowe - jak je nawiązać, korzyści

Kontakty biznesowe - jak je nawiązać, korzyści

 
Kontakty biznesowe - jak je nawiązać, korzyści

Jak nawiązać kontakty biznesowe?

 

Na sukces przedsiębiorstwa składa się kilka kluczowych elementów. Pomysł, profesjonalizm, dobra organizacja - pozwalają wystartować firmie na rynku. Jak jednak na nim przetrwać? Jak się rozwijać?

 

Bardzo ważne jest nawiązywanie kontaktów biznesowych. Im więcej osób o nas wie, tym łatwiej będzie funkcjonować w branży. Jednak zanim o korzyściach relacji branżowych, najpierw zastanówmy się, jak zdobyć cenne znajomości.

 

Jedna z okazji to specjalne eventy, których celem jest właśnie stworzenie możliwości do zaprezentowania swojej firmy i wręczenia wizytówek innym uczestnikom spotkania. Przeważnie odbywają się wieczorami, a za wstęp trzeba uiścić opłatę.

 

Dodatkową możliwością nawiązywania kontaktów handlowych są różnego typu spotkania branżowe: konferencje, szkolenia, warsztaty itd. Możemy liczyć na rozmowę z ludźmi zainteresowanymi podobną tematyką, a tym samym zapoczątkować długotrwałe i cenne relacje. Warto zainwestować tutaj w rodzimy rynek, jednak dobrze jest dać się poznać na arenie międzynarodowej. To z pewnością poszerzy nie tylko nasze horyzonty, ale i perspektywy rozwoju np. prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa. W przypadku takich eventów warto dotrzeć (jeśli jest taka możliwość) do listy gości, wystawców, wykładowców i rozmówców. Będziemy mogli zorientować się, czy w gronie uczestników znajdą się cenni dla nas specjaliści i wartościowe autorytety.

 

Bywa też tak, że bazę kontaktów budujemy niejako przy okazji innych działań. Na przykład dostawca w firmie, w której zajmowaliśmy się logistyką, w przyszłości może stać się klientem warsztatu samochodowego, który otworzymy. Dlatego warto w każdej sytuacji wykazywać się profesjonalizmem, otwartością i nie palić za sobą mostów.

 

Jeśli już znajdziemy się w odpowiednim miejscu, we właściwym czasie, pozostaje kwestia, jak nawiązać kontakty biznesowe. Przede wszystkim powinniśmy mieć przygotowaną i przećwiczoną krótką autoprezentację tego, kim jesteśmy i czym się zajmujemy. Nie chodzi o to, by przy spotkaniu z ważną dla nas osobą wyrecytować listę przygotowaną na kartce. Płynny, zwięzły i ciekawy opis wpleciony podczas dyskusji powinien być nienachalny i interesujący dla rozmówcy. Szczególnie jeśli oprócz nawiązania kontaktu z nim samym, będziemy prosili również o polecenie naszego przedsiębiorstwa w dalszych kręgach.

 

W przypadku zdobywania kontaktów biznesowych ważne jest posiadanie reprezentacyjnego portfolio, strony internetowej itd. - tak, aby nowo poznane osoby mogły już bardziej szczegółowo zapoznać się z naszą pracą lub z działalnością przedsiębiorstwa i znaleźć nas w dogodnym dla siebie momencie.

 

Jeśli szukamy relacji z konkretną osobą, zapoznajmy się z jej działalnością - z ostatnimi publikacjami czy osiągnięciami. Będzie to i pretekst do zapoczątkowania rozmowy, i możliwość do pokazania, w jaki sposób kontakt z nami będzie dla kogoś korzystny.

 

Dobrą praktyką jest wpisywanie w bazę telefoniczną nowo zdobytych numerów. Na naszą korzyść zadziała, jeśli będziemy wiedzieli, że dzwoni do nas ważna osoba i przywitamy ją profesjonalnie, a nie znudzonym czy podirytowanym „słucham”.

 

Kontakty w biznesie - korzyści

 

Dlaczego kontakty w biznesie są istotne i należy o nie dbać? Tak naprawdę o wadze takich relacji możemy przekonać się na każdym etapie budowania kariery zawodowej - kiedy poszukujemy zatrudnienia, próbujemy poszerzyć bazy klientów albo sami chcemy przyjąć do swojego przedsiębiorstwa nowego specjalistę.

Być może osoba, którą poznamy, zainteresuje się bezpośrednią współpracą. Jeśli przedstawimy się jako profesjonaliści - zatrudnią nas u siebie w firmie, gdy zaprezentujemy innowacyjny towar - dokonają zakupu itd.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, w których mogą przydać nam się biznesowe kontakty. Jednak im więcej osób o nas słyszy i mówi, tym łatwiej będzie nam budować pozycję na rynku.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.