Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Leniwy pracownik - jak go zmotywować?

Leniwy pracownik - jak go zmotywować?

 
Leniwy pracownik - jak go zmotywować?

Przepraszam za spóźnienie, był straszny korek! Jeśli jeden z pracowników codziennie w ten sposób wita się z resztą zespołu, zapewne ma problem z motywacją. Jeśli dodatkowo wykonuje swoje zadania wolniej niż inni i niedokładnie, warto zastanowić się, jak skutecznie zachęcić go do pracy.

 

Czynniki motywujące do pracy

 

Według Internetowego Słownika Języka Polskiego leniwy to „niechętnie pracujący, unikający wszelkiego wysiłku, poruszający się wolno; odbywający się bez pośpiechu”. O ile odpoczynek i umiejętność zwolnienia obrotów są człowiekowi od czasu do czasu bardzo potrzebne, o tyle „obijanie w pracy” nigdy nie jest mile widziane. Ludzie nie są jednak z natury leniwi. Jeśli lekceważą niektóre ze swoich obowiązków, zwyczajnie nie odnajdują w sobie wystarczających pobudek do działania. Opieszałemu człowiekowi najprawdopodobniej brakuje motywacji.

 

Efektywne motywowanie pracowników nie jest łatwym zadaniem, ale należy o to zadbać, ponieważ zniechęcenie i zobojętnienie załogi przekłada się na obniżone obroty całego przedsiębiorstwa. Warto zastanowić się, co motywuje do pracy? Czego ludzie oczekują od swojego przełożonego i jakie potrzeby powinna zaspokajać ich zawodowa kariera?

 

Najbardziej oczywista odpowiedź to pieniądze – najczęściej wymieniany w ankietach motywator w pracy. Poza tym ważne są prestiż, szacunek i osiąganie ambitnych, godnych uznania celów. Lepiej pracuje się także w przyjaznej atmosferze i komfortowych warunkach – jeśli w zakładzie czujemy się źle, wzrasta prawdopodobieństwo, że będziemy mniej się starać. Wśród czynników motywujących do pracy wymienia się także bogaty pakiet socjalny, możliwość osobistego i zawodowego rozwoju, stabilizację oraz poczucie bezpieczeństwa.

 

Zasady skutecznego motywowania

 

Sposoby motywowania pracowników, aby przyniosły zamierzony skutek, muszą odpowiadać na potrzeby zatrudnionych. Motywacja i motywowanie to bowiem dwa różne pojęcia i niekoniecznie dany czynnik zachęci do pracy leniwego pracownika. Wszystko zależy od tego, czy motywator będzie adekwatny do potrzeb i oczekiwań.

 

Zazwyczaj mówi się o motywowaniu pozytywnym (nagradzanie) i negatywnym (system kar). Skuteczniejsze z reguły są sposoby motywowania pracowników należące do pierwszej grupy. Czasem upomnienie podwładnego i wytworzenie u niego wizji poniesienia konsekwencji mogą być skuteczne, jednak na dłuższą metę nikt nie chce żyć w permanentnym stresie i pracować tylko po to, aby uniknąć sankcji.

 

Działania pozytywne można najogólniej podzielić na finansowe i pozapłacowe sposoby. Niezależnie od tego, jaki system motywacyjny pracowników chcielibyśmy wprowadzić, najważniejszą zasadą skutecznego motywowania jest dostosowanie tego procesu do oczekiwań danej osoby.

 

Obejmujący różne stanowiska w firmie ludzie mogą mieć odmienne oczekiwania wobec firmy. Działanie przełożonych powinno być więc zawsze przemyślane i adekwatne do sytuacji. Mimo to są pewne uniwersalne wzorce i wartości, które sprawdzą się w każdym miejscu i pobudzają motywację pracowników. Np. otwarta komunikacja i atmosfera zaufania, czy też chwalenie na forum i upominanie za zamkniętymi drzwiami oraz uczciwe i jasne reguły pracy.

 

Jak zmotywować leniwego pracownika

 

Leniwy czy konfliktowy pracownik to duży problem zarówno dla szefa, jak i całego zespołu. Notoryczne spóźnianie się na ważne spotkania albo lekceważący stosunek do powierzonych zadań dezorganizują pracę i demotywują resztę załogi.

 

Zatem jak zmotywować pracownika, aby podchodził do swoich zadań odpowiedzialnie i nie opóźniał pracy? Warto zacząć od rozmowy w cztery oczy. Bez oskarżeń i emocji należy skupić się na poznaniu przyczyny niewywiązywania się zatrudnionej osoby z obowiązków. Ocenę pracownika zawsze należy uargumentować konkretnymi przykładami. Trafniejsza niż sformułowanie „jesteś spóźnialski” będzie informacja „w tym tygodniu przez 4 dni przychodziłeś ponad pół godziny za późno”, a zamiast powiedzieć „jesteś leniwy” lepiej wyliczyć konkretne uchybienia.

 

Poznanie argumentacji podwładnego podczas takiej rozmowy pozwala określić przyczyny jego braku chęci do działania i oczekiwania wobec firmy. A to z kolei stanowi niezbędne podłoże do wybrania najskuteczniejszej metody motywowania pracowników.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....
  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    3 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.