Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Młodzi na rynku pracy

Młodzi na rynku pracy

 
Młodzi na rynku pracy

Czy pracodawcy chętnie zatrudniają młodzież i dają szansę na zdobycie pierwszego zawodowego doświadczenia? Czy może na rynku pracy łatwiej jest się odnaleźć wykwalifikowanym osobom po trzydziestce, a bezrobocie bardziej zagraża młodszym pracownikom, którzy mają większe trudności ze znalezieniem pracy?

Sytuacja młodych ludzi na rynku pracy


Jak wygląda sytuacja absolwentów na rynku pracy? Okres przed 30. rokiem życia jest określany jako najtrudniejszy w karierze. Wiąże się bowiem z większą niepewnością, brakiem oczekiwanej stabilizacji zawodowej i odpowiedniego doświadczenia osób w tym przedziale wiekowym. To wszystko w połączeniu z nierozwiniętymi kontaktami zawodowymi najbardziej doskwiera tym ludziom, którzy dopiero ukończyli naukę i zaczynają budować swoją karierę.

Na sytuację młodych ludzi na rynku pracy w ogromnym stopniu wpływa poziom i profil posiadanego wykształcenia. Im lepsze kwalifikacje, tym łatwiej o dobrą posadę, ale same studia nie dają gwarancji sukcesu. Potrzebne jest też kształcenie się w odpowiednim kierunku. Spośród osób z wyższym wykształceniem bardzo dobrze wiedzie się absolwentom kierunków związanych z IT i nowymi technologiami. W tej branży zarobki są bardzo satysfakcjonujące, a o pracę nie jest trudno nawet osobom bez doświadczenia.

Możliwości młodego człowieka na rynku pracy


Młodzież na rynku pracy nie ma łatwego zadania. Pierwsza praca bardzo często znacznie odbiega od tej wymarzonej. Niska płaca i proste zadania mogą zniechęcać, ale lepsze warunki pracy przychodzą wraz z większym doświadczeniem. Aby ułatwić sobie start na rynku pracy, młodzi ludzie mogą korzystać np. ze staży czy praktyk, które pozwalają zdobyć pierwsze, ważne doświadczenia zawodowe. Wiele firm organizuje rekrutacje stażystów na okres przerwy wakacyjnej, a po tym czasie zatrudnia najlepszych.

 

Młodzi bezrobotni w Polsce

 

Według raportu GUS-u w II kwartale 2019 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,2% (wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności). W analogicznym okresie 2018 roku była niższa o 0,4 p. proc., a w porównaniu z I kwartałem 2019 o 0,7 p. proc. W II kwartale 2019 bezrobocie wśród osób w wieku 15-24 lata wynosiło 10,4 % i zwiększyło się o 0,2 punktu procentowego w porównaniu z II kwartałem 2018 r. Jeśli chodzi o osoby bierne zawodowo, stanowiły w II kwartale 2019 roku 43,8% ogółu ludności w wieku 15 lat i więcej. Z tego drugą co do wielkości grupą (po emerytach) są uczniowie i studenci (16,3%).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.