Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nadgorliwość w pracy - zaleta czy wada

Nadgorliwość w pracy - zaleta czy wada

 
Nadgorliwość w pracy - zaleta czy wada

Nadgorliwość - czym jest?

 

Rozpatrując temat nadgorliwości, skupmy się na definicji tego słowa. Co oznacza? Według Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN człowiek nadgorliwy to ktoś „przesadnie gorliwy”. Określenie „przesadnie” sugeruje zachowanie negatywne. Oznacza nadmierne zaangażowanie, nieodpowiednie do sytuacji.

 

Nadgorliwa osoba wykazuje zdolność do wyolbrzymiania reakcji. Czy więc taka postawa w miejscu pracy może uchodzić za wadę? Czy może jest zaletą? Tak naprawdę wszystko zależy od zakresu działań podejmowanych przez pracownika i od tego jak w kontekście biurowych obowiązków zdefiniuje się osobę nadgorliwą.

 

Nadgorliwość w miejscu pracy - wady

 

Z perspektywy zatrudniającego nadgorliwość w pracy może generować negatywne skutki, jeśli objawia się tym, że dana osoba „idzie na ilość”, nie dbając przy tym o jakość. Na przykład w imieniu firmy pracownik dokonuje obciążającego zakupu w celu przypodobania się klientowi i skorzystania z wyjątkowej okazji. Nie pyta o zgodę przełożonego ani nie posiada podstawowych informacji. Jednak gdyby przyjrzał się transakcji, przeanalizował cenę rynkową, zauważyłby, że dwukrotnie przepłaci. W takiej sytuacji firma traci fundusze, nadmierne zaangażowanie pracownika obraca się przeciwko przedsiębiorstwu.

 

Nadgorliwość można również przeanalizować w kontekście pracownika, który bierze na siebie więcej obowiązków, niż np. wymaga tego umowa. Zostaje dłużej w pracy, rezygnuje z przerw, by pójść do przodu z realizowanym materiałem. Nikt mu jednak za to nie zapłaci - szef nie zauważy, bo nie zostawał po godzinach, ani też nie wydawał takiej dyspozycji. Pracownik wtedy traci nie tylko swój czas. Nie otrzymuje zapłaty za nadgodziny, a ponadto narasta w nim frustracja, że nie jest doceniany. Kiedy taki proces trwa przez dłuższy czas, w nadgorliwych osobach spada motywacja, chęć do pracy.

 

Nadgorliwość w miejscu pracy - zalety

 

Jakie zalety może przynieść pracodawcy nadgorliwość personelu? To korzystna postawa, jeśli w firmie zachodzą jakieś skomplikowane i złożone procesy, a jeden drobny błąd może zaważyć na efektach projektu. Pilne sprawdzanie każdego etapu, kilkukrotna analiza dokumentów pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości.

 

Trudniej znaleźć przykłady pozytywnych skutków, które dotyczą osobiście nadgorliwego pracownika. Jednak i tutaj, przy zbiegu odpowiednich okoliczności, mogą wystąpić plusy. Podejmując się większej liczby zajęć, próbując angażować się w różne projekty, pracownik może zdobyć dodatkową wiedzę i doświadczenie. Przyjmując na siebie masę nowych obowiązków, uczy się organizacji, selekcjonowania zadań i ustalania priorytetów.

 

Co więc zrobić, jeśli mamy do czynienia z nadgorliwym pracownikiem? To wyzwanie dla lidera - umiejętne prowadzenie osoby o przesadnym zaangażowaniu może pomóc w podnoszeniu poprzeczki w grupie, mobilizowaniu zespołu. Jednak trzeba tu bardzo uważać, by nie stawiać przed takim pracownikiem i całą grupą zadań niemożliwych do realizacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Grupa Inter Cars
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Poszukujemy do współpracy osoby, która potrafi wspierać pracę Zarządu w firmie o rozbudowanej strukturze. Praca codzienna koncentruje się na zadaniach: Organizowanie i protokołowanie posiedzeń Zarządu (2 spotkania w tyg.) Opracowanie dokumentów z zakresu wizji i strategii firmy, na bazie...
  • Robotnik / Złota rączka

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 godz.
    Jeśli posiadasz: Doświadczenie w pracach remontowych, konserwacji i montażu, w zakresie hydrauliki, elektryki, ślusarstwa itp. Wykształcenie zawodowe / techniczne: hydraulik, elektryk, malarz, ślusarz lub pokrewne; Uprawnienia branżowe (np. G1, G2, G3) - dodatkowy atut; Znajomość...
  • Elektryk / Mechatronik

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 300 - 16 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 godz.
    Zadania: Naprawy elektryczne i mechaniczne; Prace konserwacyjne i serwisowe na obiektach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach; Zapewnienie ciągłości prac maszyn; Usuwanie awarii oraz prowadzenie dokumentacji technicznej; Okablowanie wszelkich instalacji elektrycznych; Montaż kabli...

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.