Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Napiwek w pracy - kto i na ile może liczyć na napiwek, opodatkowanie

Napiwek w pracy - kto i na ile może liczyć na napiwek, opodatkowanie

 
Napiwek w pracy - kto i na ile może liczyć na napiwek, opodatkowanie

Napiwek


Według definicji Słownika Języka Polskiego napiwek to „drobna suma wręczana zwyczajowo za usługę kelnerom, szatniarzom, posłańcom itp.” Zwyczajowo przyjęto, że napiwek stanowi 10% kwoty, którą wydajemy na określoną usługę. Pojęcie napiwku nie zostało do tej pory zdefiniowane w przepisach podatkowych, dlatego też wiele osób ma problem z jego prawidłową interpretacją.

Czy napiwki podlegają opodatkowaniu? Tak. Zgodnie z treścią artykułu 9 ustęp 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wszelkie dochody podlegają opodatkowaniu. Dodatkowo w katalogu dochodów zwolnionych z opodatkowania w artykule 21 tejże ustawy nie ma ani słowa o napiwku. W związku z tym przyjąć należy, że opodatkowanie napiwków podatkiem dochodowym jest obowiązkowe.

 

Ile napiwku?


To, ile napiwku zostawić, zależy wyłącznie od Ciebie. W przypadku restauracji weź pod uwagę jakość obsługi, atmosferę miejsca, jakość jedzenia i całościowy serwis. Jeśli jesteś zadowolony, wyraź to w napiwku. Mówi się, że napiwek dla kelnera powinien wynieść nie mniej niż 10% kwoty, którą zostawia się w restauracji. Jednak to, ile procent napiwku zostawiasz, jest indywidualną kwestią. Napiwki w restauracji są mile widziane i dość popularne. Jednak kelnerzy to nie jedyna grupa zawodowa, która oczekuje uznania swojej pracy w formie napiwku. Kogo jeszcze opłaca się komplementować i gratyfikować napiwkiem?

 

Napiwek a zawody


To, komu zostawiać napiwek zależy od naszej indywidualnej interpretacji jakości usługi. Coraz częściej zdarza się, że napiwki otrzymują nie tylko kelnerzy i barmani, ale także dostawcy pizzy, fryzjerzy, kosmetyczki, masażyści, taksówkarze, obsługa stacji benzynowej, obsługa hotelowa: portier/boy hotelowy, pokojówka, room service, a także kierowcy autobusów, szatniarze i inni różnorodni dostawcy.

W Polsce zwyczaj zostawiania napiwku w obszarach pozagastronomicznych dopiero staje się popularny. Jednak podróżując do innych krajów, trzeba wiedzieć, gdzie jest to obowiązek (np. Turcja), a gdzie zostanie poczytane jako obraza (np. Japonia).

 

Napiwek - czy jest opodatkowany?


Pieniądze w formie napiwków, które otrzymujesz w trakcie wykonywania pracy, podlegają opodatkowaniu. Napiwek nie jest darowizną, która podlega zwolnieniu od podatku. Czasami napiwek jest automatycznie doliczany do rachunku, jako integralna część usługi. Wtedy podlega on opodatkowaniu podatkiem VAT (gdy przedsiębiorca jest podatnikiem VAT) i stanowi jednocześnie przychód w ujęciu podatku dochodowego.
Napiwek traktowany jest jako przychód ze stosunku pracy wtedy, gdy jest obligatoryjnie doliczany do rachunku lub gdy osoba po jego otrzymaniu przekazuje napiwek do wspólnej puli, a kolejno pracodawca rozdziela dochód z napiwków pomiędzy pracowników. W przypadku płatności kartą napiwki także stanowią przychód ze stosunku pracy.

Wobec tego pracodawca jest zobligowany doliczyć kwotę napiwków do wynagrodzenia pracownika i od całości odprowadzić zaliczkę na konto podatku dochodowego. Ta kwota musi zostać także zamieszczona w deklaracji PIT-11.

Jeżeli napiwek nie jest oddawany do wspólnej puli i zostaje przy osobie, która go otrzymała w gotówce, pracownik powinien wykazać to jako przychód w zeznaniu rocznym i opodatkować.

Napiwki zakwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy stanowią podstawę do wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.