Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Niebieska Karta UE: co to? Kogo dotyczy? Jak uzyskać?

Niebieska Karta UE: co to? Kogo dotyczy? Jak uzyskać?

 
Niebieska Karta UE: co to? Kogo dotyczy? Jak uzyskać?

Niebieska Karta UE jest to dokument, który mogą uzyskać osoby z wysokimi kwalifikacjami, planujące pracę za granicą. Jakie daje przywileje? Kto może się o nią ubiegać i gdzie złożyć wniosek?

 

Niebieska Karta UE: co to jest?

 

Niebieska Karta Unii Europejskiej, czyli z ang. Blue Card, ma formę adnotacji do Karty Pobytu, potrzebnej do podjęcia legalnej pracy w Polsce. Obcokrajowiec, który przyjeżdża w celu zatrudnienia się w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, może wnioskować o zezwolenie na pobyt czasowy i Niebieską Kartę. Co dzięki temu zyska?

Z kartą wiąże się szereg przywilejów, m.in. możliwość zmian zezwolenia i elastyczność na rynku pracy (np. możliwość zmiany pracodawcy bez zmiany zezwolenia), skorzystanie z „łączenia rodzin” i dostępu do świadczeń rodzinnych.

 

Niebieska karta UE: jak ją otrzymać?

 

Wszelkie kwestie związane z niebieską kartą UE w Polsce, zezwoleniem na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, reguluje Ustawa o cudzoziemcach. Dokument definiuje wyższe kwalifikacje zawodowe jako:

 

kwalifikacje uzyskane w wyniku ukończenia studiów wyższych albo co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe na poziomie porównywalnym z poziomem kwalifikacji uzyskanych w wyniku ukończenia studiów wyższych, niezbędne do wykonywania pracy określonej w umowie lub w ofercie pracy stanowiącej ofertę zawarcia umowy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 i 1495).

 

Posiadanie ich to podstawowy warunek ubiegania się o Blue Card przez cudzoziemca. O kartę można wnioskować tylko osobiście, nie później niż w ostatni dzień legalnego pobytu w Polsce. Podczas składania dokumentów zostaną pobrane odciski linii papilarnych. Należy też wnieść opłatę skarbową w wysokości 440 zł i w momencie odbioru decyzji o wydaniu karty – 50 zł.

 

Niebieska karta Unii Europejskiej: dokumenty

 

Osoby chcące uzyskać kartę muszą złożyć:
● wniosek w dwóch egzemplarzach wraz z wypełnionymi przez pracodawcę załącznikami 1 i 2,
● 4 aktualne, kolorowe fotografie,
● 2 kserokopie wszystkich stron ważnego dokumentu podróży (do wglądu należy mieć także oryginał),
● potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej,
● dokumenty potwierdzające wskazane we wniosku okoliczności (informacja starosty, umowa o pracę/ pracę nakładczą/ umowa cywilnoprawna, dokumenty potwierdzające posiadanie wyższych kwalifikacji zawodowych, dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenie zdrowotnego lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

 

Co ważne, roczne wynagrodzenie brutto wskazane w umowie nie może być niższe niż 150% przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym zawarcie umowy. W przypadku wykonywania zawodu regulowanego potrzebne będą także dokumenty potwierdzające spełnienie warunków umożliwiających jego wykonywanie w Polsce.

 

Blue Card: gdzie złożyć wniosek?

 

O Blue Card w Polsce można wnioskować do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!