Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nowy trend na rynku pracy – gig economy

Nowy trend na rynku pracy – gig economy

 
Nowy trend na rynku pracy – gig economy

Zmieniający się rynek pracy, nowe potrzeby i cele społeczeństwa powodują ewolucję metod zatrudniania i poszukiwania pracowników. Następuje przegrupowanie oczekiwań pracodawców, ale też osób podejmujących się pracy zarobkowej. Jednym z wyników tych zmian jest gig economy. W Polsce i na świecie zyskuje coraz większą popularność.

 

Gig economy – definicja

 

Gig economy to rodzaj gospodarki mającej swoje podstawy w elastycznym, tymczasowym rodzaju pracy. Wolni strzelcy, specjaliści, a nawet pracownicy o niskich kwalifikacjach zatrudniani są na umowy krótkoterminowe, często do konkretnego projektu.

 

W wielu sytuacjach środkiem komunikacji między organizacjami a osobami zainteresowanymi przyjęciem zadania są cyfrowe platformy. Fleerancer, pracownik kontraktowy, ale też manager zespołu, właściciele firmy mogą poszukiwać osób zainteresowanych współpracą.

 

Gig economy – plusy i minusy

 

Jak każda forma zatrudniania, także i gig economy jest obarczone minusami, ale wnosi także wiele korzyści dla osób aktywnych na rynku pracy.

 

To rozwiązanie cenią sobie przede wszystkim młodzi ludzie. Pokolenie Y, czy pokolenie Z przyzwyczajone są do większej elastyczności i mobilności w życiu, niż starsi pracownicy. Takie swobodne funkcjonowanie młodej generacji na rynku pracy zapewnia właśnie gig economy. Poszczególne osoby mogą swobodnie realizować swoje zadaniowe podejście do obowiązków. To z kolei umożliwia współpracę z wieloma różnymi podmiotami. Pracownicy, konsultanci nie są przywiązani do jednego miejsca. I nie chodzi wyłącznie o jedną firmę czy korporację. Mogą swobodnie przemieszczać się między miastami i państwami, a dostęp do internetu często wystarczy do realizacji poszczególnych zleceń.

 

Specjaliści działający w tym trybie są w stanie pogodzić pracę z innymi aktywnościami. Przez to, rozwiązanie staje się korzystne także dla mam próbujących wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie czy emerytów. Taka praca dorywcza zamiast na cały etat pozwala być aktywnym zawodowo, jednocześnie nie obciąża osób mających wiele innych obowiązków.

 

Gig economy przynosi także pożytek dla przedsiębiorstw. Zyskują bowiem dostęp do specjalistów z całego świata. Często zdarza się, że w kadrach brak jest osoby o unikatowych kwalifikacjach, mogącej wesprzeć jakiś projekt. Współpraca z freelancerami z zewnątrz pozwala na wykorzystanie ich umiejętności, jednocześnie przedsiębiorcy nie obciążają znacznie budżetu zatrudnianiem na pełen etat kogoś, kto jest niezbędny tylko na pewnym etapie funkcjonowania firmy.

 

Warto też wspomnieć o trzeciej stronie relacji w obszarze gig economy. W związku z tym, że zatrudnienie profesjonalistów do konkretnych projektów jest tańszym rozwiązaniem, zyskują na tym klienci, otrzymując tańsze produkty i usługi.

Należy jednak także zaznaczyć minusy funkcjonowania gospodarki w typie gig economy. Z pewnością można wymienić tutaj brak przywilejów, które gwarantuje umowa o pracę. Osób działających w trybie przeskakiwania od projektu do projektu nie obowiązują ustalenia Kodeksu pracy – nie ma ochrony przed zwolnieniem, płatnych urlopów, opłacania składek. Ponadto osoby żyjące z przyjmowanych zleceń mogą narazić się na brak płynności finansowej i stałej liczby projektów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!