Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odprawa dla pracownika — kiedy się należy i jaka jest jej wysokość?

Odprawa dla pracownika — kiedy się należy i jaka jest jej wysokość?

 
Odprawa dla pracownika — kiedy się należy i jaka jest jej wysokość?

 

W jakich sytuacjach pracownik może otrzymać odprawę pieniężną? Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać odprawę? Wszystko o odprawach dla zwalnianych pracowników. 

 

Odprawa dla pracownika 

 

Odprawa z tytułu zwolnienia to świadczenie pieniężne stanowiące formę rekompensaty dla pracownika za to, że traci pracę. Jest wypłacane w pewnych szczególnych sytuacjach, a zasady te reguluje Kodeks Pracy oraz regulaminy zakładowe w firmie. 

 

Kiedy należy się odprawa?

 

Nie każdemu pracownikowi należy się odprawa pieniężna. To, czy pracownik będzie miał prawo do dodatkowych pieniędzy, zależy od: 

  • Trybu zwolnienia 
  • Przyczyn zwolnienia
  • Ilości pracowników zatrudnianych przez pracodawcę. 

 

Komu należy się odprawa?

 

Pracownikowi, który został z pracy zwolniony (a dodatkowo spełnione zostaną inne przesłanki). Warto zatem pamiętać, że pracownik, który sam złożył wypowiedzenie, nie ma prawa do odprawy. 

 

Odprawa pieniężna dla zwalnianego pracownika nie dotyczy każdego typu zwolnienia. Przede wszystkim, to zwolnienie musi być niezawinione przez pracownika. W praktyce zatem odprawa dla zwalnianego pracownika dotyczyć będzie jedynie sytuacji, w których miało miejsce rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika (np. likwidacja stanowiska pracy). Może to być zarówno wypowiedzenie umowy przez pracodawcę, jak i porozumienie stron z przyczyn niedotyczących pracownika.

 

Odprawa dla pracownika zatrudnionego na czas określony a nieokreślony

 

To, czy pracownik jest zatrudniony na czas określony bądź nieokreślony, nie ma znaczenia z punktu widzenia prawa do otrzymania odprawy. W obu przypadkach, jeśli spełnione są pozostałe przesłanki, należy mu się odprawa. 

 

W sytuacji zatrudnienia na czas określony, przy zwalnianiu pracownika, pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny zwolnienia. Z tego powodu, trudno niekiedy ustalić, czy pracownikowi należy się odprawa, czy też nie, bo nie wiadomo czy przyczyny wypowiedzenia leżą po stronie pracownika, czy pracodawcy. W takiej sytuacji pracownik może skierować sprawę do sądu pracy. Jeśli okaże się, że pracodawca nie będzie w stanie udowodnić tego, że przyczyna wypowiedzenia leży po stronie pracownika, jeśli pozostałe przesłanki zostaną spełnione (firma zatrudnia powyżej 20 pracowników), będzie się zwolnionemu należała odprawa pieniężna. 

 

Likwidacja stanowiska pracy a odprawa 

 

Sytuacja likwidacji stanowiska pracy należy do specyficznej sytuacji, w której zwalniany pracownik zyskuje prawo do odprawy, ze względu na to, iż jego zwolnienie nastąpiło z przyczyn od pracownika niezależnych. Do grupy zwolnień indywidualnych, w których przysługuje prawo do odprawy, należą również sytuacje pogorszenia się kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Oczywiście, tak jak w innych przypadkach, odprawa w związku z likwidacją stanowiska pracy przysługuje tylko w zakładach pracy powyżej 20 pracowników. 

 

Zwolnienia grupowe a odprawa 

 

Ze zwolnieniem grupowym mamy do czynienia wtedy, kiedy:

  • pracodawca, który zatrudnia do 100 pracowników, zwalnia minimum 10 osób, 
  • pracodawca posiadający powyżej 100 pracowników, ale mniej niż 300, zwalnia 10% z nich
  • pracodawca posiadający minimum 300 pracowników, zwalnia 30 osób. 

Osoby te, muszą być zwolnione w przeciągu 30 dni, przy czym pierwszy dzień tego okresu to dzień, w którym wręczono pierwsze wypowiedzenie lub propozycję rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron. 

 

Kodeks pracy zwolnienia grupowe rozpoznaje jedynie w sytuacji, kiedy pracodawca zatrudnia minimum 20 pracowników. Odpowiedź na pytanie „zwolnienia grupowe od ilu osób” jest zatem bezpośrednio związana z wielkością zakładu pracy. 

 

Warto zauważyć, że grupowe zwolnienia z pracy dotyczą jedynie osób zatrudnionych na umowę o pracę. Osoby zatrudnione w ramach umów cywilno – prawnych (np. umowy zlecenie) nie wlicza się ani w pulę stanu zatrudnienia, ani – jeśli umowy zostaną rozwiązane – w poczet zwolnionych grupowo. 

 

Wysokość odprawy

 

Wysokość odprawy z tytułu zwolnienia związana jest z okresem zatrudnienia pracownika. Oby obliczyć wysokość oprawy pracowniczej należy wziąć pod uwagę staż pracy:

  • Przy zatrudnieniu krócej niż 2 lata – jednomiesięczne wynagrodzenie 
  • Przy zatrudnieniu 2-8 lat – dwumiesięczne wynagrodzenie 
  • Przy zatrudnieniu ponad 8 lat – trzymiesięczne wynagrodzenie. 

 

Do tego, by obliczyć wysokość odprawy przy zwolnieniu, koniecznie należy wliczyć w staż pracy wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy. 

 

Wysokość odprawy przy zwolnieniach grupowych jest taka sama jak wysokość odprawy pieniężnej przy zwolnieniu indywidualnym. Globalnie, maksymalna wysokość odprawy przy zwolnieniach grupowych i indywidualnych nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. 

 

Kodeks pracy a odprawa 

 

W Kodeksie Pracy omówione są odprawy rentowe, emerytalne i pośmiertne. Przepisy, które omawiają taką sytuacją jak odprawa po zwolnieniu z pracy (odprawy pracownicze podstawa prawna), znajdują się w Ustawie z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. 

 

Bardzo często kwestie odpraw w dużych firmach są regulowane również regulaminem pracy. Jego postanowienia nie mogą być dla pracowników mniej korzystne niż przepisy ustawy. 

 

Odprawy pracownicze a składki ZUS

 

Odprawa dla zwolnionego pracownika nie jest objęta składkami ZUS, ale należy ją opodatkować w pełnej wysokości tak, jak każdy inny przychód pracownika. Aby ZUS nie zakwestionował takiej odprawy, należy bezwzględnie udowodnić to, że istnieje związek pomiędzy wypłatą danego świadczenia pracownikowi a rozwiązaniem umowy o pracę. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!