Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Okres próbny w pracy – wyzwanie dla pracownika

Okres próbny w pracy – wyzwanie dla pracownika

 
Okres próbny w pracy – wyzwanie dla pracownika

Po pozytywnym przejściu rekrutacji i rozpoczęciu nowej pracy, przed wieloma osobami stoi jeszcze jedno wyzwanie. Dobrze zaprezentować się na okresie próbnym i zapracować na otrzymanie kolejnej umowy.

 

Ile trwa okres próbny?

 

Umowa na okres próbny podpisywana jest na maksymalnie 3 miesiące. Po tym czasie pracodawca może (ale nie musi) zatrudnić daną osobę, proponując jej umowę na czas określony lub nieokreślony. Należy pamiętać, że trzecia umowa o pracę z tym samym pracodawcą musi być umową bezterminową.

 

Umowa próbna to często stosowane rozwiązanie. Pozwala pracodawcy sprawdzić w praktyce kompetencje nowo zatrudnionej osoby. Pracownikowi umożliwia z kolei poznanie firmy i wypróbowanie swoich sił w nowym środowisku. Podwładny ma wtedy czas, aby potwierdzić swoje umiejętności i pokazać, że decyzja o zatrudnieniu go była właściwa.

 

Podpowiadamy, na jakie elementy powinno się zwrócić uwagę, by okres próbny stał się przepustką do kolejnej umowy.

 

Okres próbny – wynagrodzenie

 

Zgodnie z Kodeksem pracy za wypełnianie obowiązków służbowych każdemu pracownikowi należy się wynagrodzenie. Wypłaty za pracę nie można przenieść na inną osobę (poza wyjątkiem wymienionym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym) lub z niej zrezygnować. Dotyczy to również umowy o pracę na okres próbny. Podwładnemu na takim kontrakcie należy się więc zapłata nie niższa niż tzw. minimalne wynagrodzenie na dany rok. Co istotne, od pensji potrącane są składki na ubezpieczenie społeczne jak w przypadku każdej innej umowy o pracę.

 

Umowa próbna a urlop

 

Przez pierwsze miesiące nowej pracy należy dołożyć starań, by zaprezentować się jako osoba ambitna i chętna do pracy. Źle widziane bywają wykorzystywane w nadmiarze dni urlopu czy nawet zwolnienia lekarskie. Szef może bowiem nabrać wątpliwości, co do motywacji i zaangażowania takiego pracownika.

 

Niemniej w świetle prawa podwładny nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego już po miesiącu pracy. Jest to tzw. urlop cząstkowy w wymiarze 1/12 pełnego urlopu wypoczynkowego (który wynosi 20 lub 26 dni).

 

Okres próbny – rozwiązanie umowy o pracę

 

Umowa na okres próbny ma wskazany termin wygaśnięcia, jednak obie strony mają możliwość wcześniejszego rozwiązania takiego kontraktu. Obowiązują wówczas następujące okresy wypowiedzenia:
• umowa trwająca do 2 tygodni – 3 dni robocze,
• umowa dłuższa niż 2 tygodnie – tydzień,
• umowa na 3 miesiące – 2 tygodnie.

 

Istnieje również możliwość dyscyplinarnego wypowiedzenia umowy na okres próbny – wówczas okres wypowiedzenia nie obowiązuje.

 

Jak odnaleźć się w nowej pracy?

 

Początek pracy w nowej firmie jest zawsze dużym przeżyciem i oprócz ciekawości czy ekscytacji może wywoływać także stres. Pracownik wchodzi bowiem w nieznane środowisko, musi przystosować się do panujących w nim zasad. Co więcej, towarzyszy mu niepewność co do dalszej zawodowej przyszłości.

 

Warto więc od samego początku zadbać o zrobienie tzw. dobrego wrażenia na współpracownikach oraz nowych przełożonych. Sprzyja temu profesjonalne zachowanie, wykazywane zainteresowanie sprawami firmy czy zgłaszanie własnych pomysłów i inicjatyw.

 

Przydatne rady na okres próbny

 

Nowa firma, nowe środowisko, nowe obowiązki. Nie sposób od pierwszego dnia zorientować się we wszystkim, dlatego warto pytać – oczywiście w granicach rozsądku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów, a wykonane zadania mają szansę być wyżej ocenione. Można także wyrobić sobie opinię „gracza zespołowego”, który potrafi czerpać wiedzę od innych.

 

Warto cały czas pamiętać, czym przekonało się pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej i w codziennej pracy potwierdzać te atuty. To może utwierdzić przełożonych w przekonaniu, że dokonali właściwego wyboru. Niech w praktyce zobaczą to, czego oczekiwali i o czym była mowa podczas rekrutacji.

 

Zaletą dobrego pracownika jest umiejętność wyciągania wniosków i uczenia się na błędach. Dlatego warto po pewnym czasie poprosić szefa o spotkanie i porozmawiać o dotychczasowej współpracy. Pozwoli to doprecyzować obopólne oczekiwania, otrzymać cenne wskazówki i wyeliminować pewne niedociągnięcia, które pojawiały się do tej pory.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.