Praca.pl Poradniki Rynek pracy
PESEL – co to? Co oznacza?

PESEL – co to? Co oznacza?

 
PESEL – co to? Co oznacza?

PESEL –  co znaczy? Ile ma cyfr?


W przychodni, urzędzie, ZUS-ie i wielu innych miejscach jesteśmy identyfikowani na postawie 11-cyfrowego numeru PESEL. Rozszyfrowanie skrótu jest proste: Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Rejestr zawiera zbiór podstawowych danych osobowych.

Numer każdej osoby ma taką samą strukturę. Co zawiera PESEL, co znaczą cyfry?

  •     Datę urodzenia,
  •     numer porządkowy,
  •     oznaczenie płci,
  •     liczbę kontrolną.

 

PESEL – jak sprawdzić?


Osoby, które mają profil zaufany, mogą sprawdzić swój PESEL online. Warto też wiedzieć, że każda cyfra w ciągu ma określone znaczenie.

RRMMDDPPPPK

Numer zaczyna się od dwóch ostatnich cyfr roku urodzenia. Kolejne dwie – to miesiąc urodzenia (metoda oznaczania miesiąca zależy od stulecia, w którym właściciel numeru przyszedł na świat), a następne dwie – dzień urodzenia. Po tych sześciu cyfrach znajduje się 4-cyfrowa liczba porządkowa. Jeśli jej ostatnia cyfra to 0,2,4,6 lub 8, to właścicielką PESEL-u jest kobieta, nieparzysta cyfra oznacza mężczyznę. Ciąg kończy się cyfrą kontrolną.


Kto nadaje PESEL?


Numer nadaje minister właściwy do spraw informatyzacji, a w praktyce nr PESEL przyznawany jest automatycznie przez urząd cywilny przy sporządzaniu aktu urodzenia dziecka, które przyszło na świat w Polsce.

PESEL dziecka otrzymają nie tylko Polacy, ale również obywatele Unii Europejskiej i członkowie ich rodzin mieszkający w Polsce (z prawem stałego pobytu) oraz inni cudzoziemcy, którzy spełniają prawne wymagania (np. mają status uchodźcy, zgodę na pobyt ze względów humanitarnych czy ochronę czasową).

Obywatele Polski, którzy np. mieszkają za granicą i nie nadano im dotychczas numeru, otrzymają go również automatycznie:
- w urzędzie gminy przy zameldowaniu i przy ubieganiu się o dowód osobisty,
- w krajowym urzędzie paszportowym – przy wyrabianiu paszportu,
- w konsulacie RP – również przy ubieganiu się o paszport w konsulacie.

Wniosek o PESEL nie jest też wymagany od obcokrajowców meldujących się w Polsce – im także numer przysługuje automatycznie. Jeśli nie mogą się zameldować, powinni złożyć podanie w urzędzie gminy, w której siedzibę ma pracodawca. Osoby niepracujące oraz zatrudnione w firmach z zagraniczną siedzibą o PESEL wnioskować mogą w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy. W każdym przypadku wydanie numeru jest bezpłatne.  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.