Praca.pl Poradniki Rynek pracy
PIT dla pracownika – czy można wysłać PIT mailem?

PIT dla pracownika – czy można wysłać PIT mailem?

 
PIT dla pracownika – czy można wysłać PIT mailem?

Początek roku to okres, w którym pracodawcy muszą zadbać o sporządzenie i rozesłanie do pracowników deklaracji podatkowych. Firmy, w których zatrudnione są osoby na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia muszą przygotować PIT-11, PIT-4R i PIT-8AR.

 

Coraz więcej usług związanych ze skarbową, socjalną i inną obsługą obywateli jest przenoszonych do sieci. Już teraz rozliczenie PIT przez urząd skarbowy odbywa się za pośrednictwem elektronicznej platformy podatki.gov.pl.

 

Mimo że e-Deklaracje funkcjonują od kilku lat, do tej pory większość pracodawców rozsyłała pracownikom PIT-y pocztą tradycyjną. Czy również w tej kwestii czeka nas rewolucja? PIT od pracodawcy może zostać wysłany mailem?

 

Czy pracodawca może wysłać PIT mailem?

 

Nie ma ku temu żadnych przeszkód. Przepisy ujęte w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazują bowiem jednego obowiązującego sposobu dostarczenia deklaracji do podatnika.

 

Już w 2019 r. jedno z przedsiębiorstw, które zamierzało rozsyłać PIT-y mailem i dysponowało systemem elektronicznej weryfikacji, czy dokument został wysłany na podany adres, skierowało pytanie w tej sprawie do Krajowej Informacji Skarbowej. Dyrektor tej instytucji potwierdził, że wysłanie PIT-u pocztą elektroniczną w formacie PDF, opatrzonego elektronicznym podpisem, jest dopuszczalne.

 

Wysłanie PIT-11 mailem – zalety

 

Dlaczego warto rozważyć taką opcję? Przede wszystkim ze względu na wygodę i oszczędność. Pracodawca – a konkretnie pracownicy księgowi firmy – nie muszą już drukować deklaracji, a następnie przekazywać kurierowi i rozsyłać. Odchodzą koszty papieru, kopert, usług pocztowych. Rozesłanie deklaracji PIT e-mailem skraca czas poświęcany na tę czynność.

 

Kolejnym argumentem jest szybkość dostarczenia deklaracji pracownikowi – następuje to już po chwili od wysłania wiadomości, a nie na przykład kolejnego dnia roboczego po przekazaniu do placówki pocztowej.

 

Szef może wysłać maila z PIT-em w każdej chwil (również poza zwykłymi godzinami pracy większości placówek pocztowych), co ma również znaczenie z uwagi na termin składania PIT-u. Przypomnijmy, że pracodawca miał obowiązek wysłać do urzędu skarbowego PIT-11, załącznik do niego PIT-R, a także PIT-4R i PIT-8AR do 31 stycznia 2020 r. Kolejna ważna data to 2 marca 2020 r. Do tego dnia szef musi przekazać pracownikowi PIT-11 i PIT-R.

 

Wreszcie – PIT na e-mailu to ekologiczne rozwiązanie. Firma nie marnuje papieru, nie wykorzystuje tuszu i nie generuje dokumentów, które zamienią się w przyszłości w kolejne stosy śmieci. Z uwagi na dobro natury warto jak najwięcej procedur związanych z obiegiem dokumentów w firmie i poza nią przenosić do środowiska wirtualnego, tym bardziej, że obecnie dysponujemy już technologią do ich bezpiecznego elektronicznego uwierzytelniania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.