Plan urlopów – o czym trzeba wiedzieć

2019-08-16

Plan urlopów

 

Według Kodeksu pracy jednym z praw każdej osoby zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę jest możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jego długość zależy od stażu pracy. Zgodnie z artykułem 154. Kodeksu pracy wymiar urlopu to:

• 20 dni, jeśli pracowaliśmy mniej niż 10 lat,
• 26 dni, jeśli ogólny staż pracy wynosi 10 lat i więcej.

 

Oprócz udzielania dni wolnych, przedsiębiorca ma obowiązek stworzenia planu urlopowego na dany rok kalendarzowy. Tworząc grafik wakacji podwładnych, trzeba pamiętać o tym, że część osób może mieć jeszcze „zachomikowane” dni z zeszłego roku. Ewidencja urlopów jest najczęściej prowadzona w pliku excelowym.

 

Planowanie urlopu – Kodeks pracy

 

Istotne jest, aby plan urlopowy był przygotowany do 31 grudnia poprzedzającego nowy okres urlopowy. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy powinien on uwzględniać co najmniej 14 dni nieprzerwanego wypoczynku każdego pracownika. Nie można zapominać o osobach, które właśnie wracają z urlopów bezpłatnych, wychowawczych oraz macierzyńskich.

 

Rozdzielając urlopy, warto także zastanowić się nad tym, czy żaden z pracowników nie czuje się poszkodowany. Niestety często może dochodzić do konfliktów między osobami, które liczyły na wypoczynek w określonym terminie.

 

Pracodawca, wyrażając zgodę na poszczególne wyjazdy, musi brać także pod uwagę kwestię organizacji pracy. Urlopy nie mogą przeszkadzać w poprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Jeśli harmonogram urlopowy jest już gotowy, to powinien być udostępniony wszystkim zainteresowanym osobom.

 

Planowanie urlopu a zmiana terminu wypoczynku

 

Plany urlopowe mogą ulegać zmianie. Tak dzieje się w przypadku choroby, urlopu macierzyńskiego czy nieszczęśliwego wypadku. Okoliczności uniemożliwiających skorzystanie z wypoczynku jest sporo, dlatego istnieje możliwość przesunięcia go na inny termin. Warto także pamiętać, że w wielu firmach wymagane jest także złożenie odpowiedniego wniosku. Podpis przełożonego na dokumencie urlopowym upoważnia nas do skorzystania z przysługujących dni wolnych.

 

Często pojawia się pytanie, czy pracodawcy mogą zmusić nas do przerwania wypoczynku i powrotu do pracy. Istnieje taka możliwość, jednak powinna być ona odpowiednio umotywowana. Jeśli osoba, która nas zastępuje, zachoruje, to w takiej sytuacji nasz szef może zadzwonić i zażądać, abyśmy wrócili i zaczęli wykonywać powierzone zadania.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj