Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Plan urlopów – o czym trzeba wiedzieć

Plan urlopów – o czym trzeba wiedzieć

 
Plan urlopów – o czym trzeba wiedzieć

Plan urlopów

 

Według Kodeksu pracy jednym z praw każdej osoby zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę jest możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jego długość zależy od stażu pracy. Zgodnie z artykułem 154. Kodeksu pracy wymiar urlopu to:

• 20 dni, jeśli pracowaliśmy mniej niż 10 lat,
• 26 dni, jeśli ogólny staż pracy wynosi 10 lat i więcej.

 

Oprócz udzielania dni wolnych, przedsiębiorca ma obowiązek stworzenia planu urlopowego na dany rok kalendarzowy. Tworząc grafik wakacji podwładnych, trzeba pamiętać o tym, że część osób może mieć jeszcze „zachomikowane” dni z zeszłego roku. Ewidencja urlopów jest najczęściej prowadzona w pliku excelowym.

 

Planowanie urlopu – Kodeks pracy

 

Istotne jest, aby plan urlopowy był przygotowany do 31 grudnia poprzedzającego nowy okres urlopowy. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy powinien on uwzględniać co najmniej 14 dni nieprzerwanego wypoczynku każdego pracownika. Nie można zapominać o osobach, które właśnie wracają z urlopów bezpłatnych, wychowawczych oraz macierzyńskich.

 

Rozdzielając urlopy, warto także zastanowić się nad tym, czy żaden z pracowników nie czuje się poszkodowany. Niestety często może dochodzić do konfliktów między osobami, które liczyły na wypoczynek w określonym terminie.

 

Pracodawca, wyrażając zgodę na poszczególne wyjazdy, musi brać także pod uwagę kwestię organizacji pracy. Urlopy nie mogą przeszkadzać w poprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Jeśli harmonogram urlopowy jest już gotowy, to powinien być udostępniony wszystkim zainteresowanym osobom.

 

Planowanie urlopu a zmiana terminu wypoczynku

 

Plany urlopowe mogą ulegać zmianie. Tak dzieje się w przypadku choroby, urlopu macierzyńskiego czy nieszczęśliwego wypadku. Okoliczności uniemożliwiających skorzystanie z wypoczynku jest sporo, dlatego istnieje możliwość przesunięcia go na inny termin. Warto także pamiętać, że w wielu firmach wymagane jest także złożenie odpowiedniego wniosku. Podpis przełożonego na dokumencie urlopowym upoważnia nas do skorzystania z przysługujących dni wolnych.

 

Często pojawia się pytanie, czy pracodawcy mogą zmusić nas do przerwania wypoczynku i powrotu do pracy. Istnieje taka możliwość, jednak powinna być ona odpowiednio umotywowana. Jeśli osoba, która nas zastępuje, zachoruje, to w takiej sytuacji nasz szef może zadzwonić i zażądać, abyśmy wrócili i zaczęli wykonywać powierzone zadania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Bank Pocztowy S.A.
    dyrektor  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Drukarz fleksograficzny

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: obsługa maszyn drukujących z roli druk zgodnie z wymaganiami Klienta dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...
  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Młodszy specjalista ds. HR

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko młodszego specjalisty ds. HR, która będzie wspierać nasz zespół HR w realizacji zadań związanych z rekrutacją, selekcją kandydatów, zarządzaniem personelem oraz innymi aspektami działalności HR. Jeśli jesteś osobą pełną energii i...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.