Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Plan urlopowy - co to jest, zasady, jak wypełnić, wzór

Plan urlopowy - co to jest, zasady, jak wypełnić, wzór

 
Plan urlopowy - co to jest, zasady, jak wypełnić, wzór

Najczęściej, mówiąc o sezonie urlopowym, mamy na myśli letnie miesiące. I zazwyczaj właśnie w lipcu czy sierpniu wielu pracowników bierze wolne. Trudno byłoby sobie jednak wyobrazić sytuację, w której cały dział składa do szefa wniosek o dwutygodniowy urlop w tym samym terminie. Jakie są zasady planowania urlopów i po co właściwie przygotowuje się plan urlopowy?

 

Plan urlopowy – zasady


Informacje o planie urlopów znajdziemy w art. 163. Kodeksu pracy. Przygotowanie dokumentu należy do pracodawcy. Decydując o terminach wolnych dni pracowników, bierze on pod uwagę ich wnioski i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie. W rozpisce nie ujmuje się urlopu na żądanie. To z założenia dzień wolny, który bierze się w losowej, nieprzewidzianej sytuacji, zatem jego planowanie byłoby sprzeczne już z samą definicją. Kodeks pracy nie określa dokładnie sposobu, w jaki przygotowany plan pracodawca powinien ogłosić. W tej kwestii ma dowolność.

Warto też wiedzieć, że nie każdy przedsiębiorca jest zobligowany do przygotowania tego dokumentu. Zgodnie z Kodeksem pracy: „Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem”.

Plan jest wiążący zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Można oczywiście ustalenia modyfikować, ale tylko jeśli pracownik umotywuje zmiany ważnymi przyczynami albo pracodawca uzna, że nieobecność danej osoby w wyznaczonym terminie spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Są też przypadki, w których szef ma obowiązek przełożyć planowany urlop na późniejszy termin. Zgodnie z art. 165. Kodeksu pracy, czas wolny trzeba przesunąć: „jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,  
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,  
3) powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,  
4) urlopu macierzyńskiego”.  

Co ważne, matki wracające do pracy po urlopie macierzyńskim, mogą wnioskować o udzielenie im urlopu bezpośrednio po macierzyńskim (dotyczy to też ojców, którzy korzystali z urlopu macierzyńskiego).

 

Plan urlopowy – jak wypełniać


Z założenia urlop wypoczynkowy powinien być nieprzerwany. W praktyce jednak najczęściej jest tak, że trwa nieprzerwanie 14 dni, a pozostała część jest rozdysponowana na osobne terminy. Wypełniając plan, należy wziąć pod uwagę pełny wymiar urlopu każdej osoby. Standardowo będzie to 20 albo 26 dni wolnych, ale jeśli ktoś ma zaległy urlop z zeszłego roku, należy odpowiednio zwiększyć wymiar. Z kolei, kiedy ktoś rozpoczyna pracę w danej firmie w ciągu roku, trzeba sprawdzić, ile dni w danym miesiącu będzie mu przysługiwać na zasadzie proporcjonalności.


Plan urlopowy – wzór


Jak powinien wyglądać plan urlopowy 2019, a jak plan na 2020 rok? Zasady są identyczne, zmienią się jedynie daty. Ponieważ nie ma obowiązującego prawnie wzoru, pracodawca może wybrać wygodny dla siebie druk. Plan urlopowy zawsze powinien zawierać imię i nazwisko pracownika, wymiar jego urlopu, oznaczenie dat, w których planowane jest wolne z uwzględnieniem 14 dni nieprzerwanego odpoczynku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.