Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Planowanie dnia pracy - na czym polega, zasady planowania i organizacji

Planowanie dnia pracy - na czym polega, zasady planowania i organizacji

 
Planowanie dnia pracy - na czym polega, zasady planowania i organizacji

Na czym polega planowanie pracy

 

Spontaniczność wnosi w nasze życie powiew świeżości i odrobinę szaleństwa. Kiedy przytłacza nas rutyna i nadmiar obowiązków, może być zbawienna dla wewnętrznej równowagi. W codziennej pracy bywa jednak dość kłopotliwa, dlatego warto wyrobić w sobie nawyk planowania czasu pracy.

 

Zarządzanie czasem, który poświęcamy na pracę, czyli świadome i celowe ustalanie działań do wykonania, jest podstawą skuteczności. Planowanie pracy własnej i zespołu polega na projektowaniu celów do osiągnięcia i skutecznych środków ich realizacji. Jeśli więc codziennie borykasz się z brakiem czasu, przekładasz swoje obowiązki służbowe na inną okazję, wiecznie goni cię deadline – mamy dla ciebie jedną radę – planuj pracę.

 

Planowanie dnia pracy najlepiej zacząć od określenia, co właśnie dziś będzie naszym celem. Z pewnością kuszące byłoby załatwienie jedynie najłatwiejszych spraw i odłożenie trudnych na potem. Warto jednak zacząć od zajęć niecierpiących zwłoki i kolejno skupiać się na tych nieco mniej istotnych. Mając spisane cele, łatwiej nam będzie samemu się z nich rozliczyć, a skreślanie kolejnych wykonanych zadań przyniesie nam satysfakcję i poprawi nastrój. Wiedząc, co powinniśmy dziś zrobić, ustalmy priorytety i kolejność działań. Być może okaże się, że niektóre z nich możemy wydelegować współpracownikom. Nie bójmy się tego.

 

Kolejnym krokiem jest spisanie, jak chcemy wykonać poszczególne zadania. Jest to ważne i zwłaszcza jeśli dysponujemy kilkoma narzędziami, pozwoli nam nie marnować czasu na sprawdzanie i rozważanie kilku opcji. Wiedząc czym i jak będziemy się dziś zajmować, warto określić także, kiedy przewidujemy koniec. Tutaj przyda się odrobina realizmu. Jeśli coś zazwyczaj zajmuje nam 3 godziny, nie wpisujmy w plan dnia, że dziś wykonamy to w 2. Lepiej pozytywnie się zaskoczyć, niż rozczarować niezrealizowaniem zbyt napiętego harmonogramu.

 

Planowanie pracy w biurze i na innych stanowiskach nie polega jednak na rozpisaniu czasu na realizację założeń co do minuty. Zawsze trzeba uwzględnić przerwy i fakt, że coś może nas zaskoczyć, a takie niespodziewane zadania mogą zburzyć nawet najbardziej skrupulatny plan.

 

Przyda się tutaj reguła 60:40. Zgodnie z nią dobrze jest, jeśli plan dotyczy jedynie 60% czasu. Zazwyczaj przerwy i dodatkowe zlecenia zajmują około 40% czasu pracy. To dużo. Dzięki zostawieniu takiego zapasu w harmonogramie unikniemy zniechęcenia i frustracji spowodowanej nakładaniem się kolejnych zadań. Jeśli danego dnia uda nam się wykorzystać część tego czasu na jakieś dodatkowe zadanie – z pewnością będzie to satysfakcjonujące.

 

Zasady planowania i organizacji pracy

 

Kiedy wiemy, na czym polega planowanie pracy, łatwiej nam będzie wywiązywać się z obowiązków. Nie powinniśmy być jednak za bardzo restrykcyjni. Elastyczność (ale nie ignorowanie harmonogramu bez powodu) i zdrowy rozsądek pozwolą nam planować skuteczniej i dostosowywać się do zmiennych okoliczności bez pracy w chaosie.

 

Warto także zastanowić się, w jakich godzinach pracujemy najwydajniej, a kiedy nasza energia spada. Niektórzy szczyt koncentracji osiągają tuż po przyjściu do pracy – i to jest dla nich najlepsza pora na najcięższe zadania, a niektórzy obudzą się dopiero po łyku porannej kawy.

 

W dobrej organizacji zajęć przydaje się też asertywność. Skoncentrowanie na własnej pracy i niezajmowanie się bez potrzeby zadaniami innych pomoże zrealizować nasze zadania. Wykonując jedno, nie zaprzątajmy sobie głowy innymi sprawami. Ciągłe przerywanie nie sprzyja skupieniu i zwyczajnie wydłuża czas, który musimy poświęcić na pracę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.