Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podanie o zmianę stanowiska pracy – jak napisać, argumenty, wzór

Podanie o zmianę stanowiska pracy – jak napisać, argumenty, wzór

 
Podanie o zmianę stanowiska pracy – jak napisać, argumenty, wzór

Umowa o pracę to zobowiązanie wykonywania obowiązków na określonym stanowisku. Ewentualna zmiana stanowiska pracy wymaga dopełnienia szeregu formalności, a w dodatku może wiązać się ze zmianą wynagrodzenia. Jak przygotować podanie o zmianę stanowiska pracy? Sprawdź, kto może wnioskować o zmianę stanowiska.

 

Spis treści

Przeniesienie na inne stanowisko pracy – powody

 

Zmiana stanowiska może mieć miejsce na wniosek pracownika bądź pracodawcy. Możliwe są trzy rodzaje zmian:

 

  • zmiana stanowiska na niższe;

  • zmiana stanowiska na równoległe w hierarchii firmy;

  • zmiana stanowiska na wyższe.

 

Jeśli pracownik chce wykorzystać swoje kwalifikacje w ramach już istniejącego lub całkiem nowego, wyższego stanowiska, powinien przygotować podanie o zmianę stanowiska pracy na wyższe wraz z uzasadnieniem takiego wniosku. Jeśli ze względu na okoliczności pracownik wnioskuje o zmianę stanowiska na niższe, powinien dostarczyć podanie o zmianę stanowiska pracy ze względu na stan zdrowia, problemy rodzinne lub nieodpowiednie kompetencje zawodowe. Zmiana na stanowisko równoległe w hierarchii może być umotywowana dążeniem do zdobycia doświadczenia w innej dziedzinie niż dotychczas. Taka decyzja, podobnie jak inne formy doskonalenia zawodowego, traktowana jest jako szansa na rozwój kariery.

 

Powody, dla których można wnioskować o przeniesienie na inne stanowisko to między innymi:

 

  • problemy zdrowotne;

  • trudna sytuacja rodzinna;

  • brak kompetencji do wykonywania powierzonych zadań;

  • chęć rozwoju zawodowego;

  • chęć pełnego wykorzystania posiadanych kwalifikacji;

  • większe szanse na awans;

  • zachowanie równowagi między życiem osobistym a zawodowym.

 

Podanie o zmianę stanowiska pracy – kluczowe elementy

 

Zmiana stanowiska pracy to decyzja, która może rzutować na całe życie zawodowe. Z tego powodu wniosek powinien zostać sporządzony z dbałością o szczegóły – znaczenie ma nie tylko profesjonalny wygląd i konstrukcja, ale także szczerość. Powody przeniesienia zazwyczaj można łatwo zweryfikować, dlatego nie warto powoływać się na fałszywe informacje. Zamiast tego lepiej skupić się na faktycznych sukcesach zawodowych i kwalifikacjach, które mogą być drogą do objęcia wyższego stanowiska.

 

Jako pismo formalne podanie o zmianę stanowiska pracy uzasadnienie musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje (dane osobowe, dane firmy itp.) z uwzględnieniem powodów, dla których składany jest wniosek. Nie można też zapominać o zwrotach grzecznościowych i własnoręcznym podpisie.

 

Podanie o zmianę stanowiska pracy – wzór

 

Pracownik, który przygotowuje podanie o zmianę stanowiska pracy, powinien uwzględnić w nim takie elementy jak:

 

  • data i miejsce;

  • informacje osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe);

  • dane pracodawcy;

  • tytuł dokumentu:

  • uzasadnienie wniosku;

  • podpis pracownika.

 

Poza konstrukcją znaczenie ma też treść dokumentu. Należy zawrzeć w nim:

 

  • powody, dla których pracownik ubiega się o przeniesienie na inne stanowisko;

  • doświadczenie zawodowe (zajmowane stanowisko, staż pracy, sukcesy zawodowe);

  • argumenty odnoszące się do zmiany stanowiska pracy (korzyści dla firmy).

 

Zmiana stanowiska pracy – jak wygląda ten proces?

 

Podanie o zmianę stanowiska pracy to dopiero pierwszy krok do objęcia nowej posady. Gdy pracownik i pracodawca dojdą do porozumienia, trzeba dopełnić jeszcze kilku formalności.

 

  • Badania lekarskie

 

Podstawa to badania lekarskie. Brak aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy wyklucza możliwość dopuszczenia takiej osoby do pracy. Obowiązek wykonania badań przy zmianie stanowiska dotyczy sytuacji, w których nowe stanowisko oznacza jednocześnie:

 

  • inne czynniki szkodliwe/warunki uciążliwe;

  • zmianę poziomu ekspozycji na czynniki szkodliwe i zagrożenia;

  • zmianę sposobu wykonywania pracy zwiększającą zagrożenia zawodowe.

 

  • Szkolenia BHP

 

Druga kwestia to szkolenie BHP. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy zmiana stanowiska oznacza obowiązek odbycia szkolenia z zakresu dopasowanego do charakteru nowego stanowiska.

 

  • Zmiana wynagrodzenia

 

Warto pamiętać, że przeniesienie na inne stanowisko może wiązać się ze zmianą wynagrodzenia. Awans poziomy zazwyczaj oznacza pensję na dotychczasowym poziomie, ale już wyższe stanowisko to najczęściej wyższa pensja i analogicznie – niższe stanowisko to przeważnie wynagrodzenie w mniejszej wysokości.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier / Pomocnik (m/w/d)

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Kaiserslautern   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   60,00 - 73,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Przyjmowanie i wydawanie towarów; Organizacja i utrzymanie porządku w magazynie; Współpraca z zespołem; Wymagania: Podstawowy poziom językowy A1 w języku niemieckim lub angielskim; Zaangażowanie i umiejętność pracy zespołowej;
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Sporządzanie i prowadzenie dokumentacji personalnej pracowników od zatrudnienia do zakończenia współpracy oraz dokumentacji dla umów cywilno-prawnych. Konsolidacja danych dotyczących czasu pracy w celu sporządzania ewidencji czasu pracy. Obsługa systemu kadrowo-płacowego i...
  • Kierownik Produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Monitorowanie i nadzór nad procesami produkcyjnymi fabryki; Zatwierdzanie w systemie ERP nadzorowanego planu produkcji ; Nadzór i kontrola przestrzegania instrukcji technologicznych, warunków technicznych i norm jakościowych w procesie produkcji; Zarządzanie procesem...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy, zapewnianie dostępności narzędzi i...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków formułowanie założeń dla procesu rozliczeń usług realizowanych przy udziale podmiotów Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej; kontrola merytoryczna i rozliczanie faktur wystawianych przez podmioty z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej z tytułu sprzedaży produktów i...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.