Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Polak pracuje bez etatu z konieczności

Polak pracuje bez etatu z konieczności

 
Polak pracuje bez etatu z konieczności

Ponad 1 mln pracowników w naszym kraju jest zatrudnionych w oparciu o umowy inne niż umowa o pracę. Zdecydowana większość z nich pracuje w ten sposób, gdyż nie mają szans otrzymanie etatu.

 

Powyższemu zjawisku przyjrzał się Główny Urząd Statystyczny, który przeprowadził badanie „Pracujący w nietypowych formach zatrudnienia”. Wynika z niego, że aż 1,087 mln. osób wykonuje swoje zawodowe obowiązki w oparciu o inną umowę niż tradycyjna umowa o pracę. Stanowią oni 6,9% wszystkich pracowników.

 

W tej grupie przeważali ludzie młodzi, dla których był to początek drogi zawodowej. Częściej byli to mężczyźni (55,4%), a deklarowanym najczęściej poziomem wykształcenia było średnie ogólnokształcące. Nietypowe formy zatrudnienia były też zdecydowanie bardziej powszechne w miastach niż wsiach (stosunek 79,4 do 20,6%).

 

- Wyniki badania potwierdziły powszechną opinię, że formalnie akceptowalne przez prawo inne umowy o wykonywanie pracy dotyczą częściej osób młodych, dla których jest to także zwykle pierwszy kontakt z pracą zawodową, ale także osób starszych, gdzie taka forma umowy jest możliwa przy równoczesnym pobieraniu emerytury – czytamy w podsumowaniu do raportu GUS.

 

Spośród dostępnych nietypowych form zatrudnienia najczęściej spotykaną (65,7%) była umowa-zlecenie. Na kolejnych miejscach znalazły się kolejno: umowa o świadczenie usług tzw.  samozatrudnienie (16,1%) oraz umowa o dzieło (9,9%).

 

Inna umowa albo bezrobocie

 

Dla większości Polaków najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Daje bowiem ochronę przepisów KP, prawo do płatnego urlopu, odprowadzane wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, a także poczucie większej stabilizacji zawodowej.

 

Dlaczego więc ponad milion osób pracuje w oparciu o inne umowy? Po prostu nie mają innego wyjścia. Aż 80,2% badanych stwierdziło, że nie zaproponowano im etatu i w ten sposób dostosowali się realiów rynku pracy. Ten odsetek najwyższy był wśród pracujących na umowę-zlecenie (84,3%).

 

Podobnie było w przypadku samozatrudnionych. Ponad połowa z nich (51,3%) zdecydowała się na taki krok, gdyż od tego była uzależniona decyzja o otrzymaniu pracy.

 

- Dla przeważającej liczby osób praca w oparciu o takie umowy nie była ich własnym, dobrowolnym wyborem - podsumowują autorzy badania.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Monitorowanie i nadzór nad procesami produkcyjnymi fabryki; Zatwierdzanie w systemie ERP nadzorowanego planu produkcji ; Nadzór i kontrola przestrzegania instrukcji technologicznych, warunków technicznych i norm jakościowych w procesie produkcji; Zarządzanie procesem...
  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • Prawnik

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres zadań: Jesteśmy firmą prężnie rozwijającą się, do swojego zespołu poszukujemy jeszcze kilku dobrych współpracowników. Kompleksowa obsługa prawna procesu inwestycyjnego (w tym realizowanego w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych), w szczególności: bieżąca...
  • Specjalista / Specjalistka do spraw marketingu i reklamy

    Caesar Vape s.r.o.   Nysa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy: Nysa (woj. Opolskie) Twój zakres obowiązków: Budowanie dobrego wizerunku marki; Skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów; Planowanie, realizacja i nadzór nad projektami marketingowymi; Dbanie o spójność komunikacji marketingowej z centralą firmy; Tworzenie strategii...
  • Elektryk

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   107,00 - 111,00 zł brutto/godz.
    2 godz.
    Miejsce pracy: Irlandia Zakres obowiązków: wymiana liczników w domach prywatnych na liczniki typu Smart Meter, w indywidualnie wyznaczonym rejonie, sprawdzenie prawidłowości podłączenia licznika, ponowne podłączenie energii i sprawdzenie poprawności instalacji, wpisanie raportu z wykonania...
  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    2 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.