Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Portfolio - jak zrobić, jak powinno wyglądać, zawodowe portfolio

Portfolio - jak zrobić, jak powinno wyglądać, zawodowe portfolio

 
Portfolio - jak zrobić, jak powinno wyglądać, zawodowe portfolio

Portfolio - co to jest?

 

W procesie rekrutacji podstawą do rozmów z kandydatem jest jego CV. Jako uzupełnienie, w zależności od tego czy jest wymagany, dołącza się list motywacyjny. Istnieje jednak grupa stanowisk, w których jednym z kryteriów przyjęcia jest dobre portfolio.

 

Portfolio zawodowe charakteryzuje się tym, że zawiera zbiór prac, dokonań danej osoby. W zależności od charakteru pracy portfolio może przybierać różne formy. Może być zbiorem zdjęć lub tekstów na stronie internetowej, może to być teczka z pracami malarskimi, rysunkowymi. Może to być też prezentacja budynków zaprojektowanych przez architekta lub w postaci linków odsyłających do projektów programistycznych lub graficznych.

 

Jak zrobić portfolio

 

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak zrobić portfolio, warto zwrócić uwagę na to, że ma ono być potwierdzeniem naszych umiejętności i kompetencji. Wybrane osiągnięcia zawarte w portfolio powinny więc przedstawiać nasze najlepsze osiągnięcia, a nie wszystkie od początku kariery zawodowej.  Przy doborze odpowiednich prac należy zastanowić się nad tym, jakie wymagania stawia przed nami przyszły pracodawca oraz to, jakie informacje zawarte w CV chcielibyśmy rozwinąć. To pomoże wyselekcjonować najlepsze prace.


Warto też samemu zastanowić się nad własnym dorobkiem i przemyśleć to, w jakim kierunku będziemy podążać. Jeśli zaprezentujemy pracę, która odpowiada wymaganiom pracodawcy, jednak była dla nas z wielu różnych względów problematyczna, może to przysporzyć komplikacji. Taka praca może spodobać się rekruterowi/pracodawcy i jeśli zdecyduje, że spośród innych zaprezentowanych prac to właśnie na tej jednej mamy się wzorować, może nam być ciężko wykonać takie zlecenie.

 

Podsumowując informację na temat tego, jak zrobić portfolio, należy skupić się na dwóch rzeczach – na tym, co my chcemy zaprezentować i osiągnąć oraz na tym, co z tych rzeczy będzie odpowiadało zleceniodawcy, któremu chcemy to portfolio zaprezentować.

 

Jak powinno wyglądać portfolio

 

Kiedy zabieramy się za stworzenie profesjonalnego portfolio, powinny nam przyświecać te samy zasady co przy tworzeniu profesjonalnego CV. Liczy się schludność, czytelność, przejrzystość informacji.

 

Kiedy przesyłamy portfolio drogą elektroniczną, warto skupić się na tym, by ciężkie procedury techniczne nie odciągnęły zainteresowanej osoby od naszych prac. Pliki powinny być więc np. dobrej jakości, jednocześnie nie powinny zbyt dużo ważyć – tak, aby można było łatwo je pobrać i obejrzeć.

 

Jeśli umieszczamy linki – to bezpośrednio do naszych prac, a nie np. do całego projektu. Im krótsza droga dojścia, tym lepiej dla nas.

 

Portfolio zawodowe

 

Profesja, w której się poruszamy oraz prace, jakie chcemy prezentować, będą definiowały to, jak powinno wyglądać portfolio. Np. portfolio wizażystki czy fryzjera może prezentować popularne zestawienie zdjęć „przed” i „po” danej metamorfozie. W formie zdjęć prezentować się będzie również dorobek modela czy modelki.
Portfolio copywritera lub programisty  może zawierać linki odsyłające do ich prac. Jeśli ktoś chce sprzedać swoje umiejętności pisarskie, może przedstawić dokument pdf z najlepszymi tekstami.


Bardzo atrakcyjne jest również multimedialne portfolio. Wzór prezentacji w specjalnym programie czy szablony dostępne online mogą ułatwić to zadanie.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Drukarz fleksograficzny

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Opis stanowiska: obsługa maszyn drukujących z roli druk zgodnie z wymaganiami Klienta dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.