Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Posiłki na cały tydzień do pracy – zalety planowania, pomysły na posiłki

Posiłki na cały tydzień do pracy – zalety planowania, pomysły na posiłki

 
Posiłki na cały tydzień do pracy – zalety planowania, pomysły na posiłki

W tygodniu pracy, kiedy jesteśmy zabiegani, nie mamy czasu zastanawiać się każdego dnia, co zrobić na obiad. W efekcie nie raz zadowalamy się gotowcami, pichcimy coś na szybko, zamawiamy jedzenie albo zapychamy przekąskami, zamiast zjeść pełnowartościowy posiłek. Tymczasem o ile wygodniej byłoby codziennie mieć pewność, że czeka na nas smaczne i zdrowe danie w pracy albo po pracy. Otóż przygotowywanie posiłków na cały tydzień wcale nie jest trudne i nie wymaga skomplikowanej logistyki. Jak się do tego zabrać?

 

Spis treści

Przygotowywanie posiłków na cały tydzień pracy – dlaczego warto?

 

Na początek przygotujmy jadłospis na cały tydzień. Dzięki niemu:

 

  • będziemy dokładnie wiedzieć, jakie zrobić zakupy na cały tydzień. Zniknie konieczność codziennej bieganiny do warzywniaka, gdy okazuje się, że czegoś nam brakuje. Zminimalizujemy również ryzyko marnowania produktów;
  • zaoszczędzimy czas;
  • zaoszczędzimy pieniądze – które wydalibyśmy na szybki fast food;
  • łatwiej nam będzie trzymać się zdrowej diety;
  • codziennie będziemy jeść pyszne posiłki.

 

Są dwa sposoby przygotowania posiłków na cały tydzień. Pierwsza opcja to domowa dieta pudełkowa – w weekend przyrządzamy wszystkie dania, a następnie pakujemy je do pojemników, mrozimy itp., by były pod ręką każdego dnia. Drugi sposób polega na codziennym przyrządzaniu obiadu z tygodniowego jadłospisu, z produktów, w które wcześniej się zaopatrzyliśmy. Takie dania możemy zapakować również do pudełek i zabrać ze sobą kolejnego dnia do pracy.

 

Co możemy przygotować? Warto zastanowić się nad daniami z zestawu diety dla mózgu. W przygotowaniu jadłospisu dostosowanego do indywidualnych predyspozycji, trybu życia, wagi ciała, stanu zdrowia – pomoże dietetyk lub psychodietetyk. Warto rozważyć opcję wizyty u specjalisty szczególnie, jeśli bardzo trudno nam trzymać się zdrowych produktów, nie wiemy, jak zbilansować dietę itp.

 

Jadłospis na cały tydzień – przykład:

 

  • poniedziałek – sałatka makaronowa z tuńczykiem

 

Sałatka makaronowa to klasyka gatunku – pasuje do niej niemal wszystko. Warto pamiętać, by ograniczyć w niej ilość majonezu, co znacznie zmniejszy jej kaloryczność. Możemy przygotować taką z tuńczykiem. Potrzebne nam będą: makaron, np. rurki, kolanka lub kokardki, czerwona i żółta papryka, puszka tuńczyka w sosie własnym, puszka kukurydzy, garść zielonych oliwek, kilka suszonych pomidorów, posiekany szczypiorek. Sos przygotowujemy z odrobiny majonezu, kropli musztardy i jogurtu naturalnego, a także przypraw (soli, pieprzu). Makaron gotujemy, warzywa kroimy (niezbyt drobno), a tuńczyka odsączamy i rozdrabniamy. Następnie łączymy wszystkie składniki i danie jest w 5 minut gotowe.

 

  • wtorek – łosoś pieczony z warzywami

 

Do przyrządzenia tego dania będą nam potrzebne: świeży łosoś, np. 150 g, żółta papryka, czerwona papryka, 3 ząbki czosnku, pomidorki koktajlowe, szpinak, nieduży batat, mała cebula, a także cytryna, pieprz świeżo mielony, szczypta soli i oliwa lub olej sezamowy. Na początek przygotowujemy rybę – osuszamy filet z łososia i marynujemy w oliwie z kilkoma kroplami soku z cytryny i przyprawami. Kroimy warzywa – paprykę w szerokie paski, bataty i cebulę w plastry. Czosnek obieramy. Wszystkie warzywa mieszamy w misce razem z liśćmi szpinaku i odrobiną oliwy. Następnie w naczyniu żaroodpornym układamy warstwowo: bataty, następnie szpinak, łososia, pozostałe warzywa. Danie możemy ewentualnie oprószyć parmezanem lub niebieskim serem pleśniowym. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do około 180 stopni i pieczemy przez kwadrans.

 

  • środa – burger z buraka i kaszy jaglanej

 

Moda na burgery nie przemija, bez trudu możemy przygotować ulubione burgery w domu. Do przyrządzenia burgera z buraka i kaszy jaglanej będziemy potrzebować dużej bułki pszennej, około 4-5 buraków, pół szklanki kaszy, cebuli, ząbka czosnku, 1 jajka, garści świeżej kolendry, garści pestek z dyni, garści czarnuszki, pół małej papryki, pomidora, kilku listków sałaty, a także łyżki oleju do smażenia, łyżki soku z cytryny. A do sosu: ketchupu, musztardy, majonezu – wedle preferencji.

 

Na początek przygotowujemy kotlety. Kaszę jaglaną na sitku przelewamy wrzątkiem, a następnie gotujemy i odcedzamy. Ścieramy buraka na tarce o dużych oczkach. Pestki dyni prażymy przez chwilę na suchej patelni. Cebulę i czosnek siekamy bardzo drobno. Wszystkie składniki łączymy z jajkiem w misce, dosypujemy kolendrę, dodajemy łyżkę oleju, soku z cytryny, odrobinę czarnuszki, pestki dyni i mieszamy. Z masy formujemy kotlety, przekładamy je na blaszkę wyłożoną papierem i pieczemy przez około kwadrans w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Gdy kotlety są gotowe, pozostaje skomponowanie burgera. Bułki smarujemy wybranym sosem, kładziemy sałatę, kilka pasków papryki, plasterki pomidora i buraczano-jaglanowego kotleta.

 

  • czwartek – zupa fasolowa

 

Zupa fasolowa to bardzo sycące danie, nietrudne do przygotowania. Dzień wcześniej zalewamy fasolę Jaś zimną wodą (około 2 litry na 250 g strączków). W dniu gotowania dania płuczemy fasolę, zalewamy świeżą wodą i gotujemy przez około 1,5-2 godziny do miękkości. Na patelni podsmażamy cebulę i czosnek, uważając, by się nie przypaliły. Obieramy i kroimy warzywa, np. pora (w szerokie plastry), marchewkę, ziemniaki lub bataty, pietruszkę – co mamy pod ręką.

 

Wszystkie warzywa wkładamy do garnka, zalewamy wodą, możemy dodać kilka kropel sosu sojowego do smaku. Dodajemy miękką fasolę i dalej gotujemy. Kiedy ziemniaki bądź bataty zmiękną, łowimy sitkiem sporą porcję warzyw i fasoli, przekładamy do wysokiej miski i blendujemy. Potem porcję z powrotem wlewamy do garnka. Zupę doprawiamy do smaku – uważajmy z solą, jeśli wcześniej dodawaliśmy sos sojowy. Przed podaniem zupę możemy oprószyć natką pietruszki lub kolendrą.

 

  • piątek – naleśniki

 

Naleśniki nie muszą być nudne. Warto spróbować delikatniejszej, maślanej wersji francuskiej, czyli crepes. Przygotujmy 4-5 łyżek dobrego masła, 3 jajka, szklankę mąki pszennej (tortowej lub typu 500), łyżeczkę cukru waniliowego lub kilka kropel aromatu, szklankę schłodzonego mleka, pół szklanki wody gazowanej, szczyptę soli i olej/masło do smażenia.

 

Na początek na małym ogniu rozpuszczamy na patelni masło i odstawiamy do wystygnięcia. W misce roztrzepujemy jajka, dodajemy wodę i mleko. Do oddzielnej miski przesiewamy mąkę (nie pomijajmy tego kroku!), wsypujemy sól, cukier, dokładnie mieszamy. Łączymy mokre i sypkie składniki, energicznie mieszając trzepaczką (możemy też użyć miksera czy blendera). Do całkowicie gładkiej masy wlewamy rozpuszczone masło i znów dokładnie mieszamy. Ciasto odstawiamy na co najmniej 20 minut. Po tym czasie jest gotowe – wystarczy usmażyć naleśniki (powinny być cienkie) i podawać z ulubionymi dodatkami, np. jagodami czy mascarpone z konfiturą.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.