Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca na dwa etaty w Polsce

Praca na dwa etaty w Polsce

 
Praca na dwa etaty w Polsce

Więcej niż jedno miejsce pracy – dane statystyczne

 

Z danych GUS-u opublikowanych w raporcie „Informacja o rynku pracy w drugim kwartale 2019 roku (dane wstępne)” wynika, że w Polsce, w II kwartale 2019 roku, w więcej niż jednym miejscu pracy pracowało 849 tys. osób.

 

Praca na dwa etaty podyktowana jest przede wszystkim niewystarczającymi przychodami z tylko jednego zakładu pracy. W przypadku osób mających umowę o pracę, dodatkowego dochodu mogą szukać pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy lub osoby pracujące w branżach, w których wymiar czasu jest krótszy od standardowego lub czas pracy jest elastyczny. W tej grupie są m.in. nauczyciele czy też pracownicy służby zdrowia.

 

Czy możliwa jest praca na dwa etaty

 

Czy możliwa jest praca na dwa etaty u jednego pracodawcy? Tutaj przede wszystkim zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy, art. 128. § 1 „Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135. –138., 143. i 144.”.

 

Dopuszcza się możliwość zatrudnienia u jednego pracodawcy na dwie umowy, z uwzględnieniem powyższego przepisu, a także ze zwróceniem uwagi na fakt, iż druga umowa musi dotyczyć obowiązków wyraźnie odmiennych niż te, które są w umowie podstawowej.

 

Praca na dwa etaty u różnych pracodawców

 

Nie ma ograniczeń prawnych, mówiących o tym, że pracownik nie może pracować na pełen etat u dwóch różnych pracodawców. Nie musi nawet informować żadnego z nich, o istnieniu drugiego (jednak pracownik powinien zwrócić uwagę, czy żadne z przedsiębiorstw nie ma w swoich przepisach/umowach punktu o zakazie konkurencji).

 

Osoba, która decyduje się na taki krok, musi jednak pamiętać o tym, iż praca na dwa etaty u różnych pracodawców może okazać się zbyt męcząca. Najważniejsze jest więc, by dopasować przyjmowane na siebie obowiązki do posiadanych możliwości. Brak odpoczynku, podwójny stres, obciążenie fizyczne mogą negatywnie wpłynąć na jakość życia dwuetatowego pracownika.

 

Praca na dwa etaty – Kodeks pracy

 

Pracownik, który zdecyduje się na pracę na dwa etaty, będzie z każdej umowy rozliczany oddzielnie. Musi też liczyć się z faktem, iż wobec każdego pracodawcy ma takie same zobowiązania wynikające z Kodeksu pracy. Może to się okazać problematyczne jeśli będą obejmowały go np. dyżury w jednym przedsiębiorstwie lub gdy pracodawcy nie zgodzą się na przydzielenie urlopu w tym samym terminie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.