Wybrana kategoria

Praca w branży IT – raj dla pracowników?

2019-10-11

Znajomość branży IT – przepustka do kariery

 

Dobra pensja już na starcie kariery i duże możliwości rozwoju zawodowego. Takie właśnie zalety oferuje swoim pracownikom branża IT. Przeżywa ona w ostatnich latach prawdziwy boom – postępująca informatyzacja cały czas nakręca popyt na specjalistów i gwarantuje im świetne zarobki.

 

Liczne raporty płacowe pokazują, że przeciętne wynagrodzenie za pracę w branży IT znacznie przekracza średnią krajową. Co ważne, dobre płace dotyczą nie tylko doświadczonych specjalistów, ale też młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek.

 

– Nawet początkujący pracownik branży IT, może liczyć często na nawet dwukrotnie lepszy pakiet startowy (płaca, warunki zatrudnienia, bonusy płacowe i pozapłacowe) niż pracownicy innych sektorów – mówi Ewa Piotrowska, Delivery Director w firmie informatycznej CONNECTIS_.

 

Zarobki w branży IT – dla kogo najwyższe?

 

Najsłabiej wynagradzana grupa w branży to pracownicy działów sprzedaży usług IT. Najlepiej opłacani są zaś programiści, którzy zarabiają nawet kilka razy więcej. Wiąże się to z dużym zapotrzebowaniem na ich umiejętności na naszym rynku.

Jak wynika z danych opracowanych przez firmę Sedlak&Sedlak, mediana miesięcznych zarobków brutto na stanowisku określanym ogólnie jako programista wynosi 4923 zł. Jedna czwarta najlepiej opłacanych programistów osiąga wynagrodzenie powyżej 6386 zł brutto miesięcznie. Z kolei database administrator może liczyć miesięcznie na 4429 zł brutto (to również mediana), a 25% najlepiej opłacanych administratorów baz danych miesięcznie otrzymuje powyżej 5961 zł brutto. Wysokość zarobków zależy od specjalizacji danego pracownika, a także jego stażu pracy i doświadczenia. Nie bez znaczenia jest tu też wielkość zatrudniającej go firmy.

 

– Szczególnie pożądane i co za tym idzie świetnie wynagradzane są osoby zajmujące się programowaniem aplikacji mobilnych oraz Java. Na bardzo dobre zarobki mogą też liczyć osoby specjalizujące się w niszowych technologiach programowania – dodaje Ewa Piotrowska. – Duża i stale rosnąca liczba zespołów R&D czy software houses w Polsce skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na określone technologie, dużą podażą ofert dla specjalistów IT i rosnącą konkurencją firm walczących o kandydatów.

 

Branża IT w Polsce

 

Różnice w zarobkach mogą wynikać także z lokalizacji firmy, jednak obecnie obserwuje się tendencję zacierania tych dysproporcji między dużymi i mniejszymi miastami. Nie ma już tak wyraźnego podziału np. na Warszawę i „resztę kraju”. Rynek coraz mocniej „dąży” do ujednolicenia stawek w sektorze IT.

 

– Rynek specjalistów IT jest bardzo mobilny, często też zdalny. Stąd przepływ osób pomiędzy konkretnymi lokalizacjami jest bardzo widoczny. Dodatkowo, w tej branży pracuje sporo ludzi młodych, jeszcze bez zobowiązań rodzinnych. Z ich strony otwartość na relokacje, jeśli wiąże się ona z rozwojem zawodowym, jest duża – zauważa Ewa Piotrowska z CONNECTIS_.

 

Wysokość wynagrodzenia to również pochodna doświadczeń zawodowych. W przypadku IT w bardziej zauważalnym stopniu niż w innych branżach rozumie się przez to nie tylko staż pracy, ale też portfolio zrealizowanych projektów, znajomość technologii czy obsługiwanych systemów.

 

Praca IT – firmy szukają najlepszych

 

Rynek IT to również od lat "rynek pracownika" – często to oni dyktują warunki, a pracodawcy muszą starać się, by zainteresować kandydatów swoją ofertą. Firmy powinny sobie z tego zdawać sprawę, gdy planują działania rekrutacyjne. Nie mogą przy tym opierać się jedynie na raportach płacowych.

 

– Są one pomocne, jednak moje doświadczenia pokazują, że firmy, szczególnie te dopiero wchodzące na rynek polski, które bazują na tego typu danych i w oparciu tylko o nie kształtują swoje budżety rekrutacyjne, niejednokrotnie zmagają się z poważnym deficytem kandydatów – uważa Ewa Piotrowska.

 

Raport płacowy jest bowiem narzędziem statystycznym obejmującym z reguły szerszą próbę badanych niż grupa interesujących daną firmę specjalistów. Pracodawcę interesują zaś najlepsi, których oczekiwania finansowe będą wyższe.

Ponadto, aby zachęcić daną osobę do zmiany pracy, niekiedy trzeba jej zaoferować „premię za przejście”, czyli swoistą, dodatkową gratyfikację finansową. Koszty zatrudnienia dobrego specjalisty rosną i wykraczają poza wcześniej ustalone ramy.

 

– Coraz większe znaczenie w IT również mają także elementy pozapłacowe. Sporo firm oferuje wiec nie tylko bogate pakiety socjalne, ale również elastyczną formę współpracy czy możliwość pracy zdalnej – podsumowuje ekspertka z firmy CONNECTIS_.

Przeczytaj także:

Skomentuj