Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca wyjścia prywatne – konsekwencje, odpracowanie, przepustka, ewidencja

Praca wyjścia prywatne – konsekwencje, odpracowanie, przepustka, ewidencja

 
Praca wyjścia prywatne – konsekwencje, odpracowanie, przepustka, ewidencja

Przepraszam, zaraz wracam. Tylko odbiorę paczkę, odwiozę dziecko, załatwię coś w urzędzie. Każdy pracownik może poprosić szefa o zwolnienie z pracy w celu załatwienia prywatnych spraw. Należy tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach.

 

Wyjścia prywatne w godzinach pracy


Samowolne opuszczenie miejsca pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Nie znaczy to, że wyjścia prywatne z pracy nie są możliwe. Co więcej, są sytuacje, w których pracodawca wręcz nie może nam odmówić przepustki na załatwienie osobistych spraw, na przykład gdy zostaliśmy wezwani do sądu bądź prokuratury.

O ile nie jest to jedna z okoliczności przewidzianych przez ustawę, wciąż mamy możliwość złożenia u pracodawcy wniosku o wyjście prywatne. Kodeks pracy nie precyzuje, co możemy robić w czasie tego typu przepustek. Musimy jednak pamiętać, że szef nie ma obowiązku się na nie zgodzić, dlatego powód do opuszczenia firmy nie powinien być błahy. Do najczęstszych należą: wizyty u lekarza, załatwianie spraw urzędowych, konieczność odebrania kogoś ze szpitala bądź lotniska, czy też różnego rodzaju obowiązki wynikające z opieki nad dzieckiem.

 

Wcześniejsze wyjście z pracy - konsekwencje


Kodeks pracy wyjść prywatnych nie zalicza do czasu pracy. W dniu przepustki po prostu wyjdziemy wcześniej niż wynika to z harmonogramu. Dlatego, jeśli po załatwieniu sprawy wrócimy do swoich obowiązków, zostając w firmie dłużej, nie będzie to jednoznaczne z pracą w godzinach nadliczbowych, bo nie przekroczymy dobowego rozkładu czasu pracy. To z kolei oznacza, że odpracowanie wyjść prywatnych nie wiąże się z dodatkowym kosztem dla pracodawcy.

Warto pamiętać, że nie ma też żadnych przeciwwskazań, by zwolnienie obejmowało cały dzień pracy, czyli na przykład 8 godzin.

 

Odpracowanie wyjść prywatnych


Za okres, kiedy jesteśmy na przepustce i wynika to z ustawowego obowiązku stawienia się w sądzie lub prokuraturze, nie dostaniemy wynagrodzenia – chyba że pracodawca zadecyduje inaczej.

Możemy – ale nie musimy – umówić się z pracodawcą, że nieobecności w pracy odpracujemy w późniejszym terminie. Powinno to nastąpić do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe, pracodawca może wymagać od nas podpisania zobowiązania do odrobienia godzin pracy w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Przy ustalaniu dogodnego terminu odpracowania wyjścia prywatnego, trzeba pamiętać o prawie pracownika do odpoczynku dobowego i odpoczynku tygodniowego. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do przynajmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby i 35 w tygodniu.

Przykładowo, jeśli obowiązuje nas 5-dniowy tydzień pracy, nie możemy odrabiać nieobecności w ciągu pozostałych dni wolnych, na przykład w weekend. Ponieważ w takim przypadku przysługują nam dwa dni na wypoczynek, pracodawca musiałby udzielić nam innego dnia wolnego.

By czas odpracowywania prywatnego wyjścia z pracy nie liczył się jako godziny nadliczbowe, wniosek musi zostać złożony w formie pisemnej. Jest to rozwiązanie, na które chętnie decydują się pracodawcy, bo wówczas koszty ponoszone na wynagrodzenie dla pracownika się nie zwiększają. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umówimy się na odpracowanie czasu pracy w nocy – wówczas będzie nam przysługiwać dodatek do wynagrodzenia.

 

Przepustka w pracy


Wniosek o zwolnienie z pracy możemy złożyć zarówno pisemnie, jak i ustnie. Jednak, jak wspominaliśmy, w przypadku, gdy planujemy odpracowanie wyjść prywatnych w innym terminie, wniosek musi mieć formę pisemną. Choć przepisy nie precyzują, co powinniśmy w nim zawrzeć, warto pamiętać o kilku kluczowych elementach.

Przede wszystkim należy wskazać, jakiego dnia i godzin ma dotyczyć zwolnienie oraz czy będzie ono odpracowywane. Jeśli tak, warto wskazać również, kiedy to nastąpi. Nie musimy podawać powodu wyjścia w godzinach pracy, chyba że inaczej zostało zaznaczone w przepisach wewnątrzzakładowych.

Pamiętajmy też o tym, by we wniosku umieścić datę, a także swoje imię, nazwisko, a jeśli firma jest duża, stanowisko i dział, w którym pracujemy. Nie zapomnijmy się również podpisać.

 

Ewidencja wyjść służbowych i prywatnych


Pracodawca ma obowiązek dokumentowania czasu pracy zatrudnionych osób. W praktyce oznacza to również prowadzenie książek wyjść służbowych i prywatnych w formie papierowej bądź elektronicznej. Jednak jeśli ewidencja jest prowadzona elektronicznie i polega na przykład na odbijaniu zakładowych kart, system „nie widzi”, czy wyjście było uzasadnione czy bezprawne. Dlatego tak ważna jest dokumentacja papierowa, która stanowi dowód w przypadku ewentualnych nieporozumień.

Z ewidencji wyjść w godzinach pracy musi jednoznacznie wynikać, czy wyjście miało charakter prywatny czy służbowy oraz czy będzie odpracowywane w późniejszym terminie. W prowadzonej książce powinny być odnotowane daty i godziny opuszczenia firmy i powrotu do niej, a także cel wyjścia. Musi się w niej znaleźć również miejsce na podpisy pracowników i osób upoważnionych do udzielenia zwolnienia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Junior Accounts Receivable Accountant

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Area of responsibility: Responsible for basic tasks in credit management, incoming payments processing, manual invoices, collection, Accounts Receivable month-end close, reconciliations, reporting, and query resolution; Delivers a high quality and cost-effective service by performing basic Accounts...
  • HR Process Lead

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Area of responsibility As HR Process Lead, you will be part of Danish Crown People & Culture, responsible for driving process improvement initiatives and projects in close collaboration with the various HR Functions and the business. You will represent People & Culture as Process Specialist in...
  • Młodszy Inżynier Sprzedaży Maszyn CNC

    DEMATEC POLSKA Sp. z o.o.   łódzkie    praca mobilna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska sprzedaż obrabiarek CNC na powierzonym terenie: łódzkie; prowadzenie rozmów handlowo-technicznych; rozwój rynku centralnego pod katem sprzedaży obrabiarek CNC; udział w negocjacjach końcowych; nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z klientami; współtworzenie strategii...
  • Specjalistka / Specjalista ds. kadr i płac

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: sporządzanie list płac dla pracowników; rozliczanie umów cywilno-prawnych; prowadzenie administracji personalnej; sporządzanie dokumentacji dla ZUS, PDOF, GUS; ewidencja i rozliczanie czasu pracy; sporządzanie raportów i analiz kadrowo – płacowych;
  • Księgowa / Księgowy z językiem angielskim

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 12 000 zł brutto/mies.
    20 godz.
    Zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów (głównie walutowych) rozliczanie wydatków pracowniczych, w tym delegacji; rozliczanie kart służbowych; kontrola dokumentów pod kątem formalnym i rachunkowym; przygotowywanie płatności w systemie SDD; księgowanie wyciągów...
  • Spawacz

    CONCEPT sp. z o.o.   Bielsko-Biała, ul. Al.gen. W. Andersa 593    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków Montaż; Spawanie; Szlifowanie elementów;

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?