Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Premia - komu przysługuje, zasady

Premia - komu przysługuje, zasady

 
Premia - komu przysługuje, zasady

Premia uznaniowa a premia regulaminowa. Zasady i systemy premiowania pracowników. Wszystko, co o premiach powinien wiedzieć pracownik i pracodawca. 

 

Premia - co to jest?

 

Premia to świadczenie będące składnikiem wynagrodzenia i stanowiące uzupełnienie płacy. Najczęściej ma formę pieniężną, ale może być też wypłacona np. w formie bonów. Premiowanie pracowników ma na celu uznanie ich zasług w rozwoju firmy i wypełnianiu obowiązków oraz ma znaczenie motywacyjne - ma zachęcać pracowników do bardziej wydajnej, efektywnej pracy.

 

Premie pracownicze - rodzaje

 

Premia regulaminowa to taki rodzaj premii, która się należy pracownikowi, po spełnieniu przez niego określonych warunków. Kryteria przyznawania premii regulaminowej powinny uwzględniać takie zmienne jak: regularność jej przyznawania (np. premie miesięczne, kwartalne), zakres pracowników uprawnionych do jej otrzymania (np. premia indywidualna, premia działowa), tryb przyznawania premii, jej forma i wysokość, obiektywne i sprawdzalne warunki, w jakich pracownik nabywa do niej prawa, opis sytuacji, w jakich pracownik traci prawo do premii.


Premia uznaniowa - o jej przyznaniu decyduje pracodawca. Pracownik nie może domagać się jej wypłaty, a jedyne roszczenia są możliwe wtedy, kiedy premia została oficjalnie przyznana, ale nie została wypłacona. W praktyce,premia uznaniowa to nagroda uznaniowa (zgodna z art. 105. Kodeksu pracy).


Poza podziałem na te dwa typy premii spotyka się również innego rodzaju nomenklaturę:


Premia zadaniowa - jest to premia dla pracownika, której przyznanie jest uzależnione od tego, czy pracownik zrealizuje określone zadania w odpowiedni sposób. Może być też premią zbiorową – dla całego działu za zrealizowanie określonego planu. Tak naprawdę chodzi tu zatem o premię regulaminową.


Premia motywacyjna - nie jest precyzyjnie określona w Kodeksie Pracy czy innych przepisach z obszaru prawa pracy. Jest to premia, której celem jest zmotywowanie pracowników do wydajnej pracy. Definicja premii motywacyjnej nie precyzuje czy premia ta ma mieć charakter premii regulaminowej, czy też może być premią uznaniową. W efekcie w różnych firmach premia motywacyjna zasady przyznawania może mieć różne. Przedmiotem sporów wielu specjalistów zarządzania jest temat „premia motywacyjna a uznaniowa”, czyli czy za pomocą premii, której kryteria nie są jasne i zależą w dużej mierze od decyzji przełożonego, można w ogóle mówić o skutecznym motywowaniu.

 

Premia - komu przysługuje?

 

Co do zasady, premię może otrzymać każdy pracownik niezależnie od stażu pracy, wymiaru pracy czy stanowiska, jakie zajmuje. (Pracownik, czyli osoba zatrudniona w formie umowy o pracę). Przy umowie-zlecenie, premia nie przysługuje, choć w umowie można zawrzeć stosowne zapisy, które pozwolą na wypłatę wyższego wynagrodzenia np. w przypadku szybszego wykonania zlecenia. Jeśli jednak zakład pracy zatrudnia osoby na umowę o pracę oraz na inne formy współpracy (np. umowę-zlecenie czy B2B) to naliczanie premii będzie dotyczyć jedynie osób zatrudnionych na umowę o pracę.

 

Premiowanie pracowników - zasady

 

W każdej firmie system premiowania pracowników może mieć nieco inne zasady i inne mogą być kryteria premiowania. Co do zasady premia regulaminowa musi być wyraźnie opisana w regulaminie wynagradzania, bądź innym dokumencie, jeśli firma regulaminu wynagradzania nie tworzy. Aby otrzymać premię regulaminową, pracownik nie musi składać żadnych podań - wystarczy, że wypełni warunki konieczne do uzyskania premii i nabywa do niej prawa automatycznie.

 

Nieco inaczej jest z premią uznaniową. Prawa do niej pracownik w zasadzie nie nabywa. To przełożony decyduje o tym, kiedy i ile premii wypłaci. W niektórych firmach może istnieć zasada, że pracownik musi złożyć podanie o premię uznaniową, aby móc ją otrzymać. Znacznie częściej jednak bonus premiowy w formie uznaniowej jest przydzielany przez przełożonego w zależności od jego własnych kryteriów.

 

Premia w umowie o pracę

Czy premia pracownicza musi być ujęta w umowie o pracę? Jeśli pracodawca chce, może umieścić w umowie o pracę informacje o pozostałych składnikach wynagrodzenia, które, poza pensją, przysługują pracownikowi. Nie ma jednak takiego obowiązku.

 

Premia uznaniowa w umowie o pracę
Informacji o premii uznaniowej najczęściej się w umowie o pracę nie wpisuje. Przesłanki do jej otrzymania wynikają bowiem i tak z art. 105. Kodeksu pracy. Jeśli jednak pracodawca chce, może informację o prawie do premii uznaniowej umieścić w umowie o pracę.

 

Regulamin premiowania

 

Zgodnie z art. 77. kp, warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą (czyli również premii) ustalają układy zbiorowe pracy, a pracodawca, który zatrudnia co najmniej 50 pracowników nieobjętych układem zbiorowym, tworzy regulamin wynagradzania. W efekcie, zasady przyznawania premii w firmie zatrudniającej powyżej 50 pracowników mogą znaleźć się w:
• regulaminie wynagradzania,
• regulaminie premiowania,
• układzie zbiorowym pracy.

 

Pracodawca zatrudniający mniejszą liczbę pracowników może taki regulamin wynagradzania stworzyć (ale nie musi). W ramach regulaminu wynagradzania można uwzględnić również sposoby premiowania pracowników. Regulamin premiowania ustala rodzaje premii i zasady premiowania obowiązujące w danej firmie.

 

W każdej firmie regulamin premii może wyglądać inaczej - inne będą rodzaje przyznawanych premii, inne kwoty, zasady. Na przykład, regulamin premiowania pracowników produkcji może obejmować takie zmienne jak wielkość strat na materiałach, wypadkowość, wydajność, ale już premie w dziale handlowym będą uzależnione przede wszystkim od wyników sprzedażowych (choć mogą również obejmować takie zmienne jak utrata leadów).

 

Regulamin premiowania i premia uznaniowa - mimo braku twardych kryteriów w przyznawaniu premii uznaniowych, informacja o niej może znaleźć się w regulaminie premiowania, choć tak naprawdę nie ma ani takiej potrzeby, ani wskazań. Wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2009 roku (II PK 232/08) również potwierdził zbędność umieszczania informacji o premii uznaniowej w regulaminie. Uznaje się nawet, że umieszczenie informacji i premii uznaniowej w regulaminie wynagradzania może stanowić przesłankę do uznania jej za premię regulaminową, której pracownik może się domagać.

 

Regulamin premii motywacyjnej - w tym przypadku wszystko zależy od tego, czy premia motywacyjna będzie premią regulaminową, czyli czy będą istniały konkretne, określone warunki, jakie muszą zostać spełnione przez pracownika, by otrzymać premię. Jeśli tak jest, to w firmach zatrudniających powyżej 50 pracowników warunki otrzymania takiej premii trzeba umieścić w regulaminie. Powinien on określać również kwoty otrzymywane przez pracownika oraz zasady, na jakich tworzony jest fundusz premiowy.

 

Premia - jaki podatek?

 

Premia pieniężna stanowi przychód pracownika, podlega zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Każda premia, jako składnik wynagrodzenia musi zostać również objęta składkami ZUS. Dzieje się tak niezależnie od rodzaju premii i jej wysokości. Wysokość podatku od premii wynosi 18% (chyba że pracownik zgłosił już wniosek o potrącanie zaliczki na podatek w wysokości 32%, wtedy od premii również potrącony zostanie podatek dochodowy 32%).

 

Premiowanie pracowników

 

W każdej firmie stosuje się nieco inne zasady premiowania pracowników. Najczęściej, premie łączy się z wynikami firmy oraz najbardziej palącymi problemami, jakie się w niej pojawiają. Przykładowo, jeśli w firmie problemem bywają nagłe nieobecności pracowników, które zaburzają rytm pracy, dobrym rozwiązaniem może być premia absencyjna, która nagradza pracowników za obecność w pracy.

 

Systemy premiowania i ich charakterystyka

 

Do najczęściej stosowanych systemów premiowych należą:
Premia indywidualna i zespołowa - premia może być przyznawana jednostce bądź całemu zespołowi (wtedy podlega podziałowi na poszczególnych członków zespołu, co do zasady jednak każdy otrzymuje taką samą, bądź wcześniej ustaloną wartość procentową całości premii, niezależnie od rzeczywistego wkładu indywidualnego).
Premia prowizyjna i rozdzielcza - pierwsza, uzależniona od przychodu, jaki wygenerował pracownik. (Najczęściej występuje w zespołach handlowych, ale bywa też elementem wynagradzania innych grup pracowniczych). Drugi system premiowy wiąże pracę indywidualną z zespołową.
Premia wynikowa - jej osiągnięcie jest związane z uzyskaniem odpowiednich wskaźników (np. poziomem realizacji celów indywidualnych).

 

Aby stworzyć dobry system premiowy dla pracowników, trzeba bardzo dokładanie przeanalizować sposób wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników i powiązać go z efektywnością wykonywanych działań oraz celami firmy. Zasady premiowania powinny być też odporne na manipulację i możliwości „oszukiwania systemu”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!