Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Problemy z koncentracją – przyczyny, stres, sposoby radzenia sobie

Problemy z koncentracją – przyczyny, stres, sposoby radzenia sobie

 
Problemy z koncentracją – przyczyny, stres, sposoby radzenia sobie

Problemy z koncentracją w pracy


Obecnie coraz więcej ludzi ma problemy z koncentracją. Nie możemy skupić się nawet przez krótką chwilę na wykonywanym zadaniu. Nasze myśli ciągle gdzieś uciekają, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może i ciałem jesteśmy obecni w danym miejscu, ale duch krąży zupełnie po innej orbicie. Jak temu zaradzić? Czy można walczyć z brakiem koncentracji? Czy jest jakiś sposób na to, żeby pozbyć się problemów z pamięcią w młodym wieku?

W pracy ten stan jest dość uciążliwy, ponieważ coraz wolniej wykonujemy swoje zadania. Nie jesteśmy produktywni, a w jedno, nawet najprostsze zadanie, musimy włożyć bardzo dużo wysiłku. Zdecydowanie nie jest to to, czego oczekuje od nas pracodawca. Rozkojarzenie lub senność w pracy może się zdarzać, ale raczej sporadycznie. Jeżeli przez ostatnie kilka dni, tygodni, czy nawet miesięcy możemy zaobserwować u siebie problemy z koncentracją i pamięcią, to warto zastanowić się, czy nie powinniśmy udać się do lekarza na badania.

Inną przyczyną braku koncentracji w pracy może być dostęp do niektórych stron i portali internetowych. Czasem zamiast dokończyć powierzone nam zadanie sprawdzamy, czy ktoś nie dodał posta na Facebooku. Życie w świecie wirtualnym stało się dla nas ważniejsze, niż nasze realne środowisko, dlatego poświęcamy mu coraz więcej czasu.                                                                                                                                                                                                                                

 

Brak koncentracji – przyczyny


Jedną z podstawowych przyczyn dekoncentracji pracowników jest zmęczenie. Powoduje ono brak koncentracji, rozkojarzenie, zapominanie. Obecnie żyjemy coraz szybciej. Ilość obowiązków i zadań, które spadają na nas jednego dnia, często nas przerastają. Gonimy myślami od jednej rzeczy, którą mamy zrobić, do następnej, przez co nie możemy zatrzymać się i poświęcić więcej czasu jednemu zadaniu. Niedobór snu także ma kolosalny wpływ na koncentrację w pracy. Kolejnym czynnikiem jest stres, który bezsprzecznie ma wpływ na zdolność naszego skupiania się. Wszystko to wpływa na naszą efektywność.

Wiele badań, które były wykonywane na przestrzeni ostatnich kilku lat pokazało, że Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów Europy. W związku z tym, że często oprócz pracy na etacie zostajemy w biurze po godzinach lub bierzemy dodatkowe zlecenia dla podreperowania domowego budżetu, jesteśmy przemęczeni. Przemęczenie powoduje nadmierną podatność na stres, rozdrażnienie, bezsenność. Żaden z tych czynników nie będzie pozytywnie wpływał na koncentrację.

W niektórych przypadkach osłabienie i brak koncentracji w pracy mogą być spowodowane problemami zdrowotnymi. Warto wtedy sprawdzić, czy nie mamy niedoborów witamin i minerałów, które być może trzeba zacząć suplementować.

 

Brak koncentracji a stres


Stres jest przyczyną wielu chorób. Jest to cichy zabójca XXI wieku. Chociaż wydawać się nam może, że jesteśmy spokojni, to nawet podświadomie się stresujemy. Stres powoduje między innymi bóle głowy, bóle kręgosłupa, problemy trawienne, bezsenność, a to wszystko prowadzi do zaburzeń koncentracji. Jeżeli jesteśmy zestresowani, a dodatkowo przemęczeni, to nic dziwnego, że nie możemy skupić myśli przez dosłownie 5 min na jednej rzeczy.

 

Zaburzenia koncentracji – jak sobie radzić


Zaburzenia koncentracji można pokonać. Bardzo ważną rolę może tu odegrać odpowiednie nawadnianie organizmu. Woda ma duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. To właśnie odwodnienie może spowodować zmęczenie, zawroty głowy czy nudności. W przypadku długotrwałych zaburzeń koncentracji ważną rolę odgrywa także wysiłek fizyczny oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny, spacery bądź jazda na rowerze pozwala nam zniwelować skutki codziennego stresu. Także właściwie skomponowana dieta może mieć wpływ na koncentrację. Musimy dostarczać swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Na poprawę koncentracji wpływają przede wszystkim selen, beta-karoten, witamina C, E. Także sen jest ważny. Badania wykazały, że dzienna dawka zdrowego snu to 7-8 godzin. Wtedy człowiek może odpowiednio funkcjonować.

Pracodawca może przedsięwziąć pewne środki, aby pracownicy skupili się na swoich zadaniach. Jest to między innymi blokowanie niektórych stron internetowych, a także zachęcanie do krótkich przerw, które pozwolą nam odpocząć.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.