Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prywatna szkoła muzyczna: jak otworzyć?

Prywatna szkoła muzyczna: jak otworzyć?

 
Prywatna szkoła muzyczna: jak otworzyć?

Jesteś melomanem albo urodzonym pedagogiem, marzy Ci się własna szkoła muzyczna? By otworzyć tego typu placówkę sam nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego, obowiązuje Cię jednak szereg zasad. Oto garść wskazówek na start, jak zrealizować pomysł na własny biznes – prywatną szkołę muzyczną.

 

Spis treści

Prywatna szkoła muzyczna: jak założyć?

 

Szkoła muzyczna to rodzaj szkoły artystycznej. A taką, zgodnie z Prawem oświatowym, może prowadzić zarówno stowarzyszenie, fundacja lub inna osoba prawna, jak i osoba fizyczna.

 

Prywatne szkoły muzyczne uzyskują uprawnienia placówek publicznych po spełnieniu warunków ustawowych. Zgodnie z art. 14.4 powyższego aktu prawnego:

 

Niepubliczna szkoła artystyczna może uzyskać uprawnienia publicznej szkoły artystycznej (...) jeżeli:

 

  • realizuje programy nauczania uwzględniające podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego, a w przypadku szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne – również podstawę programową kształcenia ogólnego;
  • realizuje zajęcia edukacyjne zgodnie z ramowym planem nauczania publicznej szkoły artystycznej danego typu;
  • przyjmuje kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu uzdolnień, predyspozycji lub praktycznych umiejętności niezbędnych do podjęcia kształcenia w danej szkole artystycznej, danym zawodzie, specjalności lub specjalizacji, uwzględniając limity wiekowe kandydatów określone dla kandydatów do publicznej szkoły artystycznej danego typu;
  • stosuje zasady klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów (...)
  • prowadzi dokumentację przebiegu nauczania ustaloną dla publicznych szkół artystycznych;
  • kształci w zawodach szkolnictwa artystycznego określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa artystycznego;
  • zatrudnia nauczycieli zajęć edukacyjnych (...) posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych (...)
  • stosuje organizację roku szkolnego ustaloną dla publicznych szkół artystycznych.

 

Twoja szkoła będzie także podlegać nadzorowi pedagogicznemu Centrum Edukacji Artystycznej, powołanemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Szkołę będziesz musiał wpisać do ewidencji niepublicznych szkół artystycznych, zarówno jeśli to będzie szkoła muzyczna pierwszego stopnia, szkoła muzyczna drugiego stopnia czy policealna szkoła muzyczna. Pamiętaj też, że dana placówka może mieć charakter szkoły ogólnokształcącej z kształceniem artystycznym, jak i realizować wyłącznie program nauki artystycznej. By dokonać wpisu, powinieneś złożyć wniosek do Centrum Edukacji Artystycznej. Wszelkie informacje na ten temat uzyskasz telefonicznie (22 42-10-615) lub mailowo: szkol.niepub@cea.art.pl. Po pomyślnej weryfikacji i uzyskaniu wpisu Twoja jednostka zostanie zarejestrowana także w RSPO, czyli Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych. Wpisu dokona Departament Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Automatycznie złożony zostanie też wniosek o dopisanie placówki do REGON. Więcej informacji na temat działania szkoły artystycznej z uprawnieniami szkoły publicznej oraz bez takowych, a także wzory formularzy i informacje o załącznikach znajdziesz w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (Centrum Edukacji Artystycznej/ Nadzór pedagogiczny).

 

Jaką lokalizację wybrać dla szkoły muzycznej?

 

Realizację pomysłu na pierwszy biznes – a także na każdy kolejny! – należy zacząć od przygotowania biznesplanu. Naprawdę warto zwrócić się w tym zakresie o pomoc do specjalisty, który pomoże wyliczyć wydatki na start, przeprowadzi badanie rynku, oceni ryzyko, oszacuje możliwe zyski.

 

Wybór lokalizacji szkoły jest istotny. Zwykłe mieszkanie w bloku raczej nie nadaje się do tego celu, nie tylko z uwagi np. na niedostateczny metraż. Pamiętaj, że zajęcia w szkole będą hałaśliwe, co raczej nie spodoba się sąsiadom. Pomieszczenia w szkole muzycznej powinny zostać specjalnie przystosowane i wygłuszone.

 

Prywatna szkoła muzyczna: wyposażenie

 

Ważnym elementem biznesplanu jest obliczenie wydatków na wyposażenie placówki – instrumenty, podręczniki, meble do klas i sekretariatu, komputer oraz inny sprzęt biurowy. Ceny fortepianów zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, perkusji od około 2,5 tys., nieco tańsze są pianina.

 

Rekrutacja pracowników do szkoły muzycznej

 

Jeśli masz odpowiednie kwalifikacje, samodzielnie możesz uczyć w szkole. W większości przypadków niezbędne będzie jednak zatrudnienie nauczycieli. Czym się kierować w czasie rekrutacji? Oczywiście personel musi mieć uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą. Zwróć uwagę, czy kandydaci mają wykształcenie kierunkowe, gdzie zdobywali doświadczenie lub uzyskali dyplom. Wybierz też osoby, które są otwarte, potrafią rozmawiać z ludźmi – dobra komunikacja z uczniami, a także np. rodzicami dzieci pobierających naukę to podstawa.

 

Pamiętaj też, że nie każdy pasjonat gry na instrumencie jest zarazem dobrym nauczycielem muzyki. Pedagog powinien być cierpliwy i wyrozumiały, umieć zarazić entuzjazmem, zainteresować uczniów.

 

Marketing dla prywatnej szkoły muzycznej

 

W rozkręceniu działalności kluczową rolę odgrywa przemyślana strategia promocyjna. Jak ją przygotować? Na wstępie zastanów się, do kogo kierujesz ofertę swojej szkoły. Przykładowo, jeśli chcesz stworzyć szkołę muzyczną dla dzieci, powinieneś zadbać o stworzenie komunikatów trafiających do ich rodziców. Zamieść reklamy w miejscach odwiedzanych przez rodziny, ale także w pobliżu szkół czy placów zabaw. Nieco inne reklamy stworzysz w przypadku szkoły II stopnia, w której kształci się głównie młodzież itp. Koniecznie zorganizuj uroczyste otwarcie szkoły.

 

Nie pomijaj marketingu internetowego! Placówka musi mieć profesjonalną stronę internetową, a najlepiej również konto w mediach społecznościowych. Możesz zaplanować reklamy w ramach Google Ads, zlecić wykonanie artykułów sponsorowanych, prowadzić kampanię w mediach społecznościowych – możliwości jest naprawdę sporo.

 

Pamiętaj, że Twoim celem jest nie tylko zwrócenie uwagi konsumentów, ale też tworzenie długofalowych relacji. Co sprawi, że dana osoba (np. rodzic dziecka) zaufa Twojej szkole? Musisz udowodnić, że to profesjonalna placówka, w której uczeń będzie się rozwijał. Jak zachęcić do nauki nastolatka czy nawet starszą osobę? W reklamach pokaż, jak fascynujący jest świat muzyki.

 

Sprawdź także, jak zostać muzykiem instrumentalistą

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz w oddziałach szpitalnych, zachowawczych, zabiegowych, pracowni endoskopii oraz na bloku operacyjnym

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wykształcenie co najmniej średnie medyczne na kierunku pielęgniarstwo, Aktualne prawo wykonywania zawodu, Orientacja na Pacjenta, empatia, wysoka kultura osobista, Dobra organizacja pracy własnej, Znajomość obsługi komputera oraz urządzeń biurowych.
  • Lekarz Psychiatra

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie konsultacji psychiatrycznych, zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, przestrzeganie obowiązujących procedur.
  • Lekarz Specjalista

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR (HR Biznes Partner)

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; prowadzenie rekrutacji na...
  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.