Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Emigracja zarobkowa - pozytywne i negatywne skutki, wpływ na gospodarkę

Emigracja zarobkowa - pozytywne i negatywne skutki, wpływ na gospodarkę

 
Emigracja zarobkowa  - pozytywne i negatywne skutki, wpływ na gospodarkę

Przyczyny emigracji ekonomicznej

 

Emigracja to opuszczenie stałego miejsca bytowania, na pewien okres lub na stałe. Wg Internetowej Encyklopedii PWN oznacza „ruch wędrówkowy ludności poza granice określonego terytorium”. Najczęściej więc emigracją określa się wyjazd (czasowy lub stały) poza granice kraju.

 

Przyczyny emigracji są bardzo różne. Jedną z nich jest chęć poprawy warunków materialnych. Nie mogąc znaleźć zatrudnienia w kraju albo nie będąc usatysfakcjonowanym z realiów panujących w danym miejscu, wielu ludzi decyduje się na emigrację zarobkową (ekonomiczną).

 

Niektórzy, nie mogąc zdecydować się na to, jaką ścieżkę kariery obrać w ojczyźnie, próbują poszukać czegoś za granicą. Bardzo często słyszy się np. o pielęgniarkach, hydraulikach, dla których wynagrodzenie w Polsce jest za niskie. W innym kraju mogą żyć na wyższym poziomie, wykonując tę samą pracę.

Znany jest również proceder, kiedy emigracja Polaków w celach zarobkowych jest czasowa. Jeżdżą na prace sezonowe lub na krótsze okresy, by odłożyć większą sumę pieniędzy i potem wrócić do kraju. Przyczyna emigracji nie zawsze związana jest tym, że w danym miejscu jest źle, ale tym, że gdzieś indziej może być lepiej.

 

Emigracja z Polski powodowana jest również chęcią poznania nowych miejsc. Ciekawość świata, kultur, zupełnie inne możliwości zarobku i budowania kariery - to coś, co może pociągać, szczególnie młodych. Nie zawsze jest to proces zaplanowany. Może to być wynik przypadku, zbiegu odpowiednich okoliczności.

 

Główną przyczyną emigracji ekonomicznej jest chęć poprawienia warunków materialnych. Wyższe wynagrodzenie, lepszy standard życia to jedno. Ale warto też pamiętać o dodatkowych czynnikach – rodzaj edukacji, lepsza opieka medyczna, zupełnie nowe standardy w opiece socjalnej. Inne kraje nie oferują wyłącznie wyższego wynagrodzenia. Mogą zagwarantować również lepsze warunki funkcjonowania „po pracy”.

 

Pozytywne i negatywne skutki emigracji

 

Jak każde większe zjawisko społeczne, tak samo i to, powoduje pewne konsekwencje. Mamy do czynienia zarówno z negatywnymi, jak i pozytywnymi skutkami emigracji. Można je rozpatrywać z perspektywy osób udających się na emigrację, jak i opuszczanego przez nich kraju.

 

Pozytywnym skutkiem emigracji jest oczywiście poprawienie sytuacji danej jednostki migrującej. Taka odmiana zresztą nie dotyczy wyłącznie migrującej osoby. Najczęściej polepsza się sytuacja całej rodziny. Pozytywne konsekwencje migracji są również pozamaterialne. To możliwość przeżycia przygody albo nawet znalezienia swojego nowego miejsca na świecie. Przebywający na emigracji podnoszą swoje kwalifikacje, ale też umiejętności społeczne – adaptacja w nowym towarzystwie, nowej kulturze itp.

 

Do negatywnych skutków migracji, tych które mają wpływ na osobę emigrującą, należy przede wszystkim rozłąką z rodziną i przyjaciółmi. Niekiedy z tej przyczyny rozpadają się małżeństwa. Rodzice wyjeżdżający na emigrację i zostawiający dzieci pod opieką np. dziadków  nie mają już takiego wpływu na swoje potomstwo. Nie mogą też zawsze towarzyszyć dzieciom podczas ważnych wydarzeń.

 

Wpływ emigracji zarobkowej na gospodarkę Polski

 

Jak migracje Polaków wpływają na nasz kraj? Tu również można zastosować podział na skutki pozytywne i negatywne.
Do pozytywnych efektów emigracji zalicza się m.in. zmniejszenie bezrobocia i podniesienie standardów bytowania. Mimo że Polacy zdobywają środki finansowe za granicą, to jednak zarobione kwoty najczęściej inwestują w kraju.

 

Jeden z bardziej negatywnych skutków emigracji polaków to wzrastający deficyt specjalistów. Widoczne jest to w różnych sytuacjach - brak lekarzy, pielęgniarek w szpitalach powoduje, że dostęp do opieki jest ograniczony. To negatywny skutek dla społeczeństwa.


Jednocześnie opuszczenie kraju przez pracowników o odpowiednich uprawnieniach sprawia, że przedsiębiorstwa nie mogą znaleźć dobrze wykwalifikowanych pracowników. Cierpi więc gospodarka krajowa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.