Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pytania – jaka jest ich rola w pracy i rekrutacji?

Pytania – jaka jest ich rola w pracy i rekrutacji?

 
Pytania – jaka jest ich rola w pracy i rekrutacji?

Czy w dzieciństwie często słyszałeś: „nie zadawaj pytań” i w dorosłym życiu wciąż kierujesz się tą zasadą? To błąd – umiejętność zadawania dobrych pytań, dociekliwość i ciekawość to bardzo cenne cechy, wspierające między innymi rozwój zawodowy. Dlaczego warto pytać w pracy, zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Pytamy, ponieważ chcemy poznać nową informację lub uzyskać potwierdzenie (albo zaprzeczenie) swojego przekonania na jakiś temat. Taki opis funkcji, jakie pełnią pytania w języku, właściwy jest być może dla robotów, ale nie dla ludzi. Zadawanie pytań ma bowiem jednocześnie ogromne znaczenie w interakcjach międzyludzkich, daleko wybiegające poza czystą chęć uzyskania informacji. Pytania wyrażają postawy, emocje, nastawienie do rozmówcy. Trudne pytania mogą być manifestacją sprzeciwu lub dawać do zrozumienia, że jeszcze za wcześnie na ostateczne wnioski. Podchwytliwe pytania służą na przykład do pokonania rozmówcy w dyskusji, udowodnienia jego niesłuszności, ale mogą też być formą żartu, zabawy, wyrażać sympatię. Są także pytania, które są deklaracją – miłości, światopoglądu, postawy moralnej czy poglądów politycznych. (np. Czy wyjdziesz za mnie? Kto popiera wotum nieufności wobec Rady Ministrów? Co należy zrobić, żeby zapobiec trzymaniu psów na łańcuchach?) Jeszcze inne mogą świadczyć o tym, że jesteśmy osobami kompetentnymi w danej dziedzinie lub przeciwnie, nie mamy pojęcia, o czym mówimy.

 

Jakie zatem funkcje pełnią pytania w sytuacjach zawodowych? Jak pomaga nam proste dopytywanie, drążenie tematu?

 

Lepsze poznanie rozmówcy

 

Zadając pytania, lepiej poznajemy rozmówcę. Przekazuje nam on nie tylko różne informacje, ale z jego reakcji, mimiki, gestykulacji, tonu i sposobu wypowiedzi możemy dowiedzieć się wiele np. na temat jego nastawienia do jakiejś kwestii, towarzyszących mu emocji – czy jest entuzjastyczny, czy chętnie się wypowiada, a może odczuwa zniechęcenie itp.

 

Zadawanie pytań nieznanej nam bliżej osobie tworzy pewną więź. Jeśli dopytujemy, wyrażamy swoje zainteresowanie drugą stroną – często wzbudzamy sympatię. Oczywiście nie zawsze rozmówca ma ochotę drążyć temat lub prowadzić z kimkolwiek rozmowę. Warto więc uważnie śledzić sygnały i werbalne, i pozawerbalne.

 

Zdobycie uwagi rozmówcy

 

Zadawanie pytań to także dobry sposób na skupienie na sobie uwagi. Jest to strategia często wykorzystywana w różnych sytuacjach zawodowych. Przykładowo, pracownik, który udziela się w czasie spotkań, zadaje konstruktywne pytania, przyciąga uwagę kadry zarządzającej. Taka osoba ma większe szanse na uzyskanie awansu niż ktoś całkiem anonimowy, kto woli się nie wychylać.

 

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej pytania pełnią podobną funkcję. Dociekliwy kandydat przykuje uwagę rekrutera, zostanie zapamiętany jako ktoś żywo zainteresowany firmą. Znaczenie ma oczywiście zarazem to, że aplikujący zadaje pytania, jak i to, czego one dotyczą. Przykładowo, jeśli koncentrują się wyłącznie na sprawach finansowych, mogą zostać odebrane jako wyraz postawy roszczeniowej.


Zmiana nastawienia

 

Jeśli podpadliśmy szefowi, współpracownik z jakiegoś powodu się na nas obraził i chcielibyśmy załagodzić sytuację – zadawajmy pytania. Mogą one wyrazić naszą chęć naprawy błędów, zmienić nastawienie do nas.

 

Chwalenie rozmówcy

 

Czasami dociekliwość może być formą pochlebstwa – sprawić, że nasz rozmówca poczuje się lepiej. Jeśli chcemy zjednać sobie sympatię jakiejś osoby, okazać jej wsparcie, możemy na przykład poprowadzić rozmowę w preferowanym przez nią kierunku – posługując się odpowiednimi pytaniami. Przykładowo – nasz znajomy otrzymał ostatnio nagrodę, o której dowiedzieliśmy się od osoby trzeciej. Zapytanie o nią znajomego, wyrażenie zainteresowania może w tym wypadku być jednoznaczne z wyrazem podziwu i szacunku.

 

Przekonanie rozmówcy do swojego zdania

 

Już Platon w swoich Dialogach dobitnie pokazał, że odpowiednie pytania mogą być doskonałym narzędziem do przekonania rozmówcy do swoich racji. W wielu przypadkach taka strategia sprawdza się o wiele lepiej niż paternalistyczne wykładanie własnych poglądów. Dzięki pytaniom możemy zwrócić uwagę na nieścisłości myślenia, błędne wnioski. Angażujemy w proces myślowy rozmówcę, dzięki czemu mamy szansę rzeczywiście go o czymś przekonać.

 

Czytaj także: Pytania behawioralne na rozmowie o pracę

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Monitorowanie i nadzór nad procesami produkcyjnymi fabryki; Zatwierdzanie w systemie ERP nadzorowanego planu produkcji ; Nadzór i kontrola przestrzegania instrukcji technologicznych, warunków technicznych i norm jakościowych w procesie produkcji; Zarządzanie procesem...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy, zapewnianie dostępności narzędzi i...
  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Elektryk

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   107,00 - 111,00 zł brutto/godz.
    2 godz.
    Miejsce pracy: Irlandia Zakres obowiązków: wymiana liczników w domach prywatnych na liczniki typu Smart Meter, w indywidualnie wyznaczonym rejonie, sprawdzenie prawidłowości podłączenia licznika, ponowne podłączenie energii i sprawdzenie poprawności instalacji, wpisanie raportu z wykonania...
  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    2 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • Prawnik

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres zadań: Jesteśmy firmą prężnie rozwijającą się, do swojego zespołu poszukujemy jeszcze kilku dobrych współpracowników. Kompleksowa obsługa prawna procesu inwestycyjnego (w tym realizowanego w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych), w szczególności: bieżąca...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.