Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Skierowanie na badania lekarskie – wzór

Skierowanie na badania lekarskie – wzór

 
Skierowanie na badania lekarskie – wzór

Jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy to przestrzeganie przepisów BHP. Zatrudnienie pracownika wymaga potwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy – w tym celu należy wystawić skierowanie na badania lekarskie do pracy. Lekarz medycyny pracy sprawdzi, czy dana osoba jest zdolna do wykonywania pracy w określonych przez pracodawcę warunkach. Jak wygląda wzór takiego skierowania? Sprawdź, jak skierować przyszłego pracownika na badania lekarskie do pracy.

 

Spis treści

Skierowanie na badania lekarskie pracownika – jak wystawić?

 

Skierowanie do lekarza medycyny pracy wypełnia pracodawca. Prawidłowo wypełnione skierowanie na badania lekarskie należy przekazać pracownikowi w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich pracownik powinien zachować dla siebie, drugi egzemplarz trafia do lekarza medycyny pracy.

 

Kopia skierowania na badania lekarskie do pracy powinna być przechowywana w aktach osobowych pracownika razem z orzeczeniem lekarskim.

 

Skierowanie na badania lekarskie do pracy – jakie dane są potrzebne?

 

Skierowanie na badania lekarskie do pracy powinno zawierać rodzaj badania, dane osobowe pracownika oraz określenie stanowiska pracy i opis warunków pracy, czyli:

 

  • imię i nazwisko pracownika;

  • numer PESEL pracownika (opcjonalnie seria i nazwa dokumentu potwierdzającego tożsamość);

  • adres zamieszkania pracownika;

  • stanowisko pracy (rodzaj pracy, sposób i czas wykonywania wskazanych czynności, orientacyjna liczba godzin: dzienna, miesięczna lub roczna);

  • opis warunków pracy (czynniki niebezpieczne i uciążliwe wynikające ze sposobu wykonywania pracy).

 

Skierowanie na badania lekarskie – ile ważne?

 

Kodeks pracy nie reguluje kwestii ważności skierowania na badania wstępne, okresowe czy kontrolne. Przyjmuje się, że skierowanie na badania lekarskie do pracy, a w tym skierowanie na badania lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych, powinno zostać wypełnione i przekazane pracownikowi odpowiednio wcześniej. Oznacza to termin umożliwiający umówienie się na badania z medycyny pracy, odbycie wizyty w godzinach pracy i przedstawienie pracodawcy orzeczenia lekarskiego, zanim upłynie termin ważności poprzednich badań.

 

Skierowanie na badania lekarskie do pracy – jak wypełnić?

 

Badania lekarskie do pracy wykonywane są na podstawie skierowania wskazującego czynniki potencjalnie szkodliwe bądź uciążliwe, które mogą mieć wpływ na zdrowie pracownika. Skierowanie do lekarza medycyny pracy powinno wskazywać, na jaki rodzaj badania kierowany jest pracownik. Mogą to być:

 

  • badania wstępne (przed zatrudnieniem);

  • badania okresowe (po upływie ważności dotychczasowych badań);

  • badania kontrolne (w pozostałych przypadkach).

 

Wypełnione skierowanie na badania lekarskie musi też zawierać dane osobowe pracownika oraz określać nie tylko stanowisko pracy, ale również informacje na temat czynników niebezpiecznych. Wskazuje się wyniki aktualnych pomiarów (czynniki fizyczne i chemiczne, pyły), określając stężenie lub natężenie i krotność dopuszczalnej wartości. W przypadku czynników biologicznych należy wskazać ich nazwy, rodzaje i źródła. Podsumowaniem jest łączna liczba czynników niebezpiecznych wymienionych w dokumencie.

 

Badania lekarskie do pracy – ile mamy czasu na ich zrobienie?

 

Wypełnione skierowanie na badania lekarskie nie ma terminu ważności, więc nie może się przeterminować. Mimo to wydane skierowanie na badania lekarskie do pracy jest poleceniem służbowym, które pracownik powinien bezwzględnie wykonać przed końcem ważności aktualnego orzeczenia lekarskiego.

 

Skierowanie na badania można przekazać pracownikowi miesiąc, a nawet pół roku wcześniej. Jednak duże wyprzedzenie może wiązać się ze zmianą czynników szkodliwych w czasie, a tym samym placówka, w której działa medycyna pracy, może zakwestionować skierowania wystawione z datą wcześniejszą niż 30 dni przed upływem ważności poprzednich badań.

 

Skierowanie na badania lekarskie – wzór

 

Każdy pracodawca planujący zatrudnienie pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy powinien wystawić skierowanie na badania lekarskie. Wzór druku określa załącznik 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia, które zmienia rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.