Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sklep rowerowy – pomysł na biznes, informacje

Sklep rowerowy – pomysł na biznes, informacje

 
Sklep rowerowy – pomysł na biznes, informacje

Dwa kółka, wolność, przyjemność. Ludzie stojący w korkach zostają w tyle, a podróż do i z pracy można łączyć nie z frustracją za kierownicą auta, a z rekreacją na rowerze. Ten wciąż popularny środek transportu dla prawdziwych pasjonatów może być też sposobem na zarabianie. Jak otworzyć sklep rowerowy i co wziąć pod uwagę w biznesplanie? Od czego zależy, czy taki biznes się opłaci?

 

Czy sklep rowerowy to dochodowy biznes?

 

W tej kwestii wiele zależy od nawiązania kontaktów z hurtownikami czy producentami i cenami, jakie uzgodnimy. Jeśli otwieramy sklep stacjonarny, biznes w małym mieście, to duży wpływ na przychody ma też konkurencja w okolicy. Warto ją dokładnie zbadać, sprawdzić, co oferuje, na jaką grupę docelową jest nastawiona i jaka półka cenowa przeważa. Na podstawie takiej analizy uda się określić, z kim opłaca się konkurować i co sprzedawać albo znaleźć niszę.

 

Można postawić na wąską grupę docelową i otworzyć np. sklep rowerowy dla dzieci albo sklep i serwis rowerowy z egzemplarzami z drugiej ręki. Unikatowe, odrestaurowane i naprawione tanie rowery nabierają wartości dla klienta.

 

Warto też uwzględnić sezonowość biznesu. W zimowe miesiące sprzedaż znacznie spada, z kolei wiosną zapotrzebowanie na rowery, kaski, sakwy rowerowe, części, odzież i akcesoria sięga zenitu. Skoro więc i tak płaci się za wynajem, a sklep generuje stałe koszty, nawet gdy na nie nie zarabia, wielu przedsiębiorców decyduje się na wzbogacenie oferty zimą. Sprzęt i akcesoria do sportów zimowych mogą sprawdzić się w martwym dla dwóch kółek sezonie.

 

Sklep rowerowy to z pewnością nie jest jeden z tych pomysłów na biznes, które można zrealizować niskim nakładem finansowym. Można spotkać się z opiniami, że na start potrzeba nawet 100 tys. zł. Wynajęcie i urządzenie punktu, zatowarowanie go, marketing, zatrudnianie pracowników generują wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na pewno mniej kosztować będzie franczyza, więc dobrze jest przemyśleć własne możliwości oraz plusy i minusy różnych modeli biznesu.

 

Sklep rowerowy: biznesplan

 

Biznesplan warto przygotować niezależnie od tego, co będziemy proponować klientom i na jaką skalę. Przyda się, zwłaszcza gdy szukamy zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięcia. Typowe, najbardziej podstawowe elementy tego dokumentu to:

  • streszczenie – najłatwiej przygotować je na końcu, to krótki opis założeń związanych z firmą,
  • charakterystyka firmy – m.in. cel jej powstania, misja i wizja, branża, plan zatrudnienia i organizacji pracy, majątek, którym dysponuje przedsiębiorstwo,
  • opis oferowanych produktów i usług,
  • plan marketingowy,
  • plan finansowy.

 

Bardzo przydatna w ocenie możliwości rozwoju firmy, mocnych i słabych stron biznesu, szans i zagrożeń wynikających z warunków otoczenia jest analiza SWOT.

 

Jak otworzyć sklep rowerowy?

 

Od strony formalnej sprawa nie jest skomplikowana. By otworzyć własną działalność gospodarczą i prowadzić sklep czy serwis rowerowy, wystarczy zarejestrować firmę w CEIDG. Osoby, które mają założony profil zaufany e-PUAP lub dysponują podpisem elektronicznym, mogą to zrobić w całości zdalnie, bez odwiedzania jakiegokolwiek urzędu. Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, musi ten fakt zgłosić do ZUS-u. Warto też udać się do urzędu pracy i sprawdzić możliwości uzyskania dofinansowania na otworzenie firmy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!