Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Sklep rowerowy – pomysł na biznes, informacje

2020-05-28

Dwa kółka, wolność, przyjemność. Ludzie stojący w korkach zostają w tyle, a podróż do i z pracy można łączyć nie z frustracją za kierownicą auta, a z rekreacją na rowerze. Ten wciąż popularny środek transportu dla prawdziwych pasjonatów może być też sposobem na zarabianie. Jak otworzyć sklep rowerowy i co wziąć pod uwagę w biznesplanie? Od czego zależy, czy taki biznes się opłaci?

 

Czy sklep rowerowy to dochodowy biznes?

 

W tej kwestii wiele zależy od nawiązania kontaktów z hurtownikami czy producentami i cenami, jakie uzgodnimy. Jeśli otwieramy sklep stacjonarny, biznes w małym mieście, to duży wpływ na przychody ma też konkurencja w okolicy. Warto ją dokładnie zbadać, sprawdzić, co oferuje, na jaką grupę docelową jest nastawiona i jaka półka cenowa przeważa. Na podstawie takiej analizy uda się określić, z kim opłaca się konkurować i co sprzedawać albo znaleźć niszę.

 

Można postawić na wąską grupę docelową i otworzyć np. sklep rowerowy dla dzieci albo sklep i serwis rowerowy z egzemplarzami z drugiej ręki. Unikatowe, odrestaurowane i naprawione tanie rowery nabierają wartości dla klienta.

 

Warto też uwzględnić sezonowość biznesu. W zimowe miesiące sprzedaż znacznie spada, z kolei wiosną zapotrzebowanie na rowery, kaski, sakwy rowerowe, części, odzież i akcesoria sięga zenitu. Skoro więc i tak płaci się za wynajem, a sklep generuje stałe koszty, nawet gdy na nie nie zarabia, wielu przedsiębiorców decyduje się na wzbogacenie oferty zimą. Sprzęt i akcesoria do sportów zimowych mogą sprawdzić się w martwym dla dwóch kółek sezonie.

 

Sklep rowerowy to z pewnością nie jest jeden z tych pomysłów na biznes, które można zrealizować niskim nakładem finansowym. Można spotkać się z opiniami, że na start potrzeba nawet 100 tys. zł. Wynajęcie i urządzenie punktu, zatowarowanie go, marketing, zatrudnianie pracowników generują wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na pewno mniej kosztować będzie franczyza, więc dobrze jest przemyśleć własne możliwości oraz plusy i minusy różnych modeli biznesu.

 

Sklep rowerowy: biznesplan

 

Biznesplan warto przygotować niezależnie od tego, co będziemy proponować klientom i na jaką skalę. Przyda się, zwłaszcza gdy szukamy zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięcia. Typowe, najbardziej podstawowe elementy tego dokumentu to:

  • streszczenie – najłatwiej przygotować je na końcu, to krótki opis założeń związanych z firmą,
  • charakterystyka firmy – m.in. cel jej powstania, misja i wizja, branża, plan zatrudnienia i organizacji pracy, majątek, którym dysponuje przedsiębiorstwo,
  • opis oferowanych produktów i usług,
  • plan marketingowy,
  • plan finansowy.

Bardzo przydatna w ocenie możliwości rozwoju firmy, mocnych i słabych stron biznesu, szans i zagrożeń wynikających z warunków otoczenia jest analiza SWOT.

 

Jak otworzyć sklep rowerowy?

 

Od strony formalnej sprawa nie jest skomplikowana. By otworzyć własną działalność gospodarczą i prowadzić sklep czy serwis rowerowy, wystarczy zarejestrować firmę w CEIDG. Osoby, które mają założony profil zaufany e-PUAP lub dysponują podpisem elektronicznym, mogą to zrobić w całości zdalnie, bez odwiedzania jakiegokolwiek urzędu. Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, musi ten fakt zgłosić do ZUS-u. Warto też udać się do urzędu pracy i sprawdzić możliwości uzyskania dofinansowania na otworzenie firmy.

 

Przeczytaj także: