Praca.pl Poradniki Rynek pracy
SWOT - mocne i słabe strony przedsiębiorstwa

SWOT - mocne i słabe strony przedsiębiorstwa

 
SWOT - mocne i słabe strony przedsiębiorstwa

SWOT - co to jest

 

SWOT to jedna z najpopularniejszych metod analizy strategicznej firmy. Jest ważną częścią biznesplanu i przydaje się zarówno na początku działalności gospodarczej, jak i w późniejszych etapach jej funkcjonowania. Zwłaszcza, gdy planowane są jakieś zmiany albo podejmowane ważne decyzje.

 

W tej metodzie bierze się pod uwagę 4 grupy czynników, mających wpływ na sytuację przedsiębiorstwa:


S - (ang. strenghts) - mocne strony firmy,
W - (ang. weaknesess) - słabe strony firmy,
O - (ang. opportunities) - szanse,
T - (ang. threats) - zagrożenia.

 

W zależności od przyjętej perspektywy, silne i słabe strony traktuje się jako czynniki wewnętrzne, a szanse i zagrożenia przedsiębiorstwa - zewnętrzne, niezależne od danej firmy. Można także przyjąć założenie, że pierwsze dwa obszary dotyczą teraźniejszości, a kolejne - przyszłości albo iż mocne i słabe aspekty to wszystko, na co firma ma wpływ, natomiast szanse i zagrożenia nie są możliwe do zmiany.

 

Mocne strony firmy oraz szanse

 

Mocne strony przedsiębiorstwa to wszystkie czynniki, które dają mu przewagę konkurencyjną i są atutami. Dotyczą różnych sfer działalności i można do nich zaliczyć np. wysoko wykwalifikowany personel, dobrą jakość produktów, silną strategię reklamową, atrakcyjną lokalizację firmy, płynność finansową.

 

Silne strony decydują o sukcesie na rynku. Nie należy mylić ich z szansami. Te wynikają z zewnętrznych czynników, których kierownictwo firmy nie jest w stanie zmienić. Jako szanse można odbierać np. wzrost popularności jakichś produktów, ułatwienia wynikające ze zmian w przepisach, spadek konkurencji.


Słabe strony firmy oraz zagrożenia

 

W metodzie SWOT bardzo ważne jest trafne określenie także słabych stron. Przykłady czynników zależnych od przedsiębiorstwa i mających negatywny wpływ na jego funkcjonowanie to m.in. niewykwalifikowana kadra, zła atmosfera pracy, zła jakość obsługi, skomplikowane procedury wewnątrz firmy, przestarzałe metody produkcji.

 

Negatywnie na działalność organizacji wpływają także czynniki zewnętrzne, niezależne od decyzji podejmowanych przed zarząd. Do zagrożeń można zaliczyć np. pojawienie się silnego konkurenta, wzrost podatku, nowe ograniczenia prawne.

 

Strategia agresywna

 

Aby wybrać na podstawie analizy najbardziej odpowiednią strategię dalszego działania wyżej opisane składniki trzeba odpowiednio uszeregować i zhierarchizować, określając, co jest najważniejsze. Służy do tego celu macierz SWOT. Jest to właściwie tabela z 4 polami, dzięki której w prosty sposób możemy poddać ocenie zebrane czynniki, a następnie wybrać najodpowiedniejszą strategię.

 

Jeśli w analizie przeważają mocne strony i szanse – można dążyć do ekspansji na rynku, inwestować i rozwijać przedsiębiorstwo. To tak zwana strategia agresywna (maxi-maxi) sprawdzi się, kiedy firma ma wiele atutów, a do tego warunki zewnętrzne są sprzyjające.

 

Strategia konserwatywna

 

Jeżeli liczba silnych stron przewyższa słabości przedsiębiorstwa, ale szanse w porównaniu do zagrożeń są znikome, przyjmuje się strategię konserwatywną (maxi-mini). Sprowadza się ona do maksymalnego wykorzystania wewnętrznych, pozytywnych cech firmy, całego jej potencjału, w taki sposób, aby zminimalizować zagrożenia w środowisku zewnętrznym.

 

Strategia defensywna

 

Słabe strony, w połączeniu ze znacznymi zagrożeniami nie pozwalają firmie na rozwój. Brak potencjału wewnątrz organizacji i niesprzyjające otoczenie dają podstawę do przyjęcia strategii defensywnej (mini-mini). Pozwala ona przetrwać kryzys, zakłada cięcie kosztów, ograniczenie inwestycji albo dążenie do połączenia z innym przedsiębiorstwem. Często także przyjmowana jest przed likwidacją, aby łagodnie wycofywać się z rynku.


Strategia konkurencyjna

 

Ostatnia strategia wybierana jest, kiedy szanse dla przedsiębiorstwa przeważają nad zagrożeniami, ale mało jest silnych stron. Strategia mini-maxi (konkurencyjna) wiąże się ze skoncentrowaniem na redukcji negatywnych cech wewnętrznych przy korzystaniu z szans pochodzących z zewnątrz. Sprzyjające otoczenie pozwala skupić się np. na ulepszaniu produktów czy poprawie produktywności.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.