Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stanowisko komputerowe – ergonomia w pracy, BHP, wytyczne

Stanowisko komputerowe – ergonomia w pracy, BHP, wytyczne

 
Stanowisko komputerowe – ergonomia w pracy, BHP, wytyczne

Stanowisko komputerowe

 

Praktycznie w każdym biurze, niezależnie od tego, czy to mała firma, czy wielka korporacja, znajdziemy stanowiska komputerowe. Praca w biurze, chociaż niektórym wydaje się mało uciążliwa, może nieść ze sobą pewne zagrożenia, które wypływają na stan naszego zdrowia. Dlatego warto dowiedzieć się, jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze.

 

Ergonomia pracy przy komputerze

 

Zacznijmy jednak od tego, czym jest ergonomia? Ergonomia to dziedzina, której głównym celem jest dostosowanie warunków pracy do psychofizycznych możliwości człowieka. Oznacza to, że w centrum zainteresowania tej dziedziny będzie znalezienie jak najlepszych rozwiązań np. przy urządzaniu stanowiska pracy. Owe rozwiązania mają niwelować (lub przeciwdziałać), negatywne czynniki, jakie mogą spotkać nas w pracy. Dotyczy to zarówno pracy przy koparkach, obsłudze maszyn, jak również pracy w biurze.

 

Higiena pracy z komputerem jest zatem bardzo ważna głównie dlatego, że pomoże nam zmniejszyć zmęczenie wynikające z 8 godzin pracy przed monitorem komputera. Ergonomia pomoże nam między innymi wybrać najbardziej odpowiednie meble oraz ułożyć je w sposób najkorzystniejszy dla pracowników.

 

BHP pracy przy komputerze

 

Pracując w biurze przez 8 godzin dziennie, musimy pamiętać, że przysługują nam przerwy. Przede wszystkim Kodeks Pracy określa, że każdy pracownik ma prawo do 15 minut przerwy, która jest wliczana do czasu pracy. Oprócz tego, jeżeli nasza praca polega wyłącznie na pracy przed komputerem, to co godzinę możemy zrobić sobie przerwę trwającą 5 minut, którą należy przeznaczyć na chwile relaksu, rozprostowanie kręgosłupa czy odwrócenie zmęczonych oczu od monitora komputera. Musimy jednak pamiętać, że takich przerw nie można kumulować w jedną dłuższą.

 

Przepisy BHP ściśle określają warunki pracy przy komputerze, dlatego warto zapoznać się z wytycznymi, które mogą uwolnić nas od pewnych dolegliwości.
Wszystkie dane dotyczące wytycznych, jakie powinny być stosowane przy organizacji komputerowych stanowisk pracy, są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W przypadku ich nieprzestrzegania, pracownik ma prawo ubiegać się o swoje prawa.

 

Bezpieczna praca z komputerem – wytyczne

 

Jak zatem powinna wyglądać ergonomia stanowiska komputerowego? Przede wszystkim powinniśmy mieć odpowiednio dobrane meble biurowe. Fotel biurowy powinien mieć regulowaną wysokość siedziska nad podłogą. Jest o tyle ważne, że każdy pracownik jest innego wzrostu i każdy z nas potrzebuje więcej bądź mniej miejsca pod biurkiem na pomieszczenie nóg. Jeżeli potrzebujemy podnóżka, warto zgłosić to pracodawcy, który ma obowiązek zapewnić nam potrzebny sprzęt. Odpowiednia ilość miejsca pod biurkiem jest bardzo ważna, ponieważ mała przestrzeń na nogi może powodować ich złe ułożenie, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń krążenia.

 

W przypadku krzesła do pracy biurowej niezbędna jest też regulacja pochylenia oparcia w zakresie 5° do przodu i 30° do tyłu. Krzesło powinno też posiadać zagłówek, który pozwoli nam oprzeć szyję, a tym samym odciąży szyjny odcinek kręgosłupa.

 

Kolejnym meblem, który jest bardzo ważne w pracy biurowej, jest biurko. Przede wszystkim musi być ono na tyle głębokie i szerokie, żeby pomieściły się na nim wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy w tym między innymi: monitor komputera, klawiatura, telefon, przyborniki na akcesoria biurowe.

 

Jeżeli pracujemy w biurze typu open space, dobrze jest wyposażyć sąsiadujące ze sobą stoły specjalnymi ściankami, które pozwolą na izolowanie dźwięków, a także zapewnią odrobinę prywatności pracownikom. Warto także zainwestować w biurka, które mają regulowaną wysokość.

 

Dobrze jest pamiętać, by krzesło i biurko były tak dopasowane do siebie, żeby podczas pisania na klawiaturze ręce spoczywające na biurku tworzyły kąt prosty.

 

Podsumowując kwestię mebli, można uznać, że najważniejszą rzeczą jest regulowana wysokość, która pozwala na dopasowania mebla do indywidualnych potrzeb każdego pracownika.

 

Tworząc komputerowe stanowiska pracy, ważna jest także odległość oczu od monitora. Przyjmuje się, że monitor powinien być ustawiony mniej więcej w odległości 60-70 cm od twarzy. Pracodawca powinien także zadbać o odpowiednie oświetlenie, które nie będzie dodatkowo męczyć już i tak obciążonego wzroku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!