Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom Kopciuszka w pracy – co to takiego?

Syndrom Kopciuszka w pracy – co to takiego?

 
Syndrom Kopciuszka w pracy – co to takiego?

Motyw osieroconej dziewczyny tkwiącej w złych relacjach rodzinnych, której los odmienia się dzięki małżeństwu z księciem, jest znany od wieków w wielu kręgach kulturowych. Baśń o Kopciuszku została napisana pierwotnie przez Perrault w XVII w. i doczekała się ekranizacji w 1950 r. przez Disneya. W jaki sposób opowieść o pięknej i miłej dziewczynie, biernie czekającej na księcia, odnosi się do współczesnego świata? Co oznacza syndrom Kopciuszka w miejscu pracy?

 

Spis treści

Syndrom Kopciuszka – co to?

 

Zgodnie z opowieścią Kopciuszek był uprzejmą i bardzo pracowitą dziewczyną, którą bez najmniejszych skrupułów wykorzystywały macocha i przyrodnie siostry – zmuszając ją do pracy ponad siły i życia w ubóstwie, podczas gdy one same opływały w luksusach. Kopciuszek odpłacał się za takie traktowanie jedynie życzliwością i współczuciem. 

 

Na szczęście jednak kolejnym atutem głównej bohaterki baśni była jej uroda i – z małą pomocą dobrej wróżki – Kopciuszkowi udało się zauroczyć księcia, który uratował dziewczynę z nieprzyjaznego środowiska domowego.

 

Kompleks Kopciuszka po raz pierwszy przeanalizowała Colette Dowling, autorka książki „Kompleks Kopciuszka: ukryta obawa kobiet przed niezależnością”. Wg psychoterapeutki kobiety z tym syndromem czekają na księcia na białym koniu, który się nimi zaopiekuje, zdejmie z nich odpowiedzialność za ich własne życie. Trzeba zauważyć, że Kopciuszek nigdy nie przeciwstawił się macosze i siostrom, nie podjął żadnego działania, aby samodzielnie coś zmienić.

 

Syndrom Kopciuszka – objawy

 

Syndrom może objawiać się zarówno w życiu prywatnym – gdy szuka się dominującego partnera – jak i na gruncie zawodowym. Po czym poznać, że możesz mieć cechy Kopciuszka w pracy? 

 

Pracujesz ciężko, zawsze jesteś przygotowana, z powodzeniem i w terminie realizujesz kolejne projekty, ale w ciągu kilku ostatnich lat Twoja kariera zawodowa stoi w miejscu... Awansują pracownicy z krótszym stażem w firmie, mniejszym doświadczeniem. Zauważasz to, jesteś rozczarowana, rozgoryczona taką sytuacją, ale nie naciskasz, nie upominasz się o swoje, żeby nie wywoływać konfliktów. Skrycie marzysz, że pojawi się ktoś, kto w końcu odkryje Twoje umiejętności, doceni zaangażowanie i symbolicznie założy na Twoją stopę pantofelek, który zgubiłaś. Oczyma wyobraźni widzisz, jak awansujesz i zajmiesz należne Ci miejsce w firmowej hierarchii. Nie robisz jednak zbyt wiele, aby ten cel osiągnąć.

 

Całą energię wkładasz więc w wyobrażanie sobie sukcesu, marzysz o nim, ale faktycznie jesteś bierny/bierna zawodowo. Nie podejmujesz inicjatywy, nie wyróżniasz się, nie protestujesz też, gdy inni przypisują sobie Twoje sukcesy, pomijają Twój wkład w realizacji projektów. 

 

Syndrom Kopciuszka – kto jest na niego narażony?

 

Kopciuszek to osoba chcąca się rozwijać, ale pomijana przy awansach, pełniąca rolę wspierającą, asystencką, gdzie nie ma miejsca na poszerzanie zakresu obowiązków czy coraz ambitniejsze zadania. Kopciuszka charakteryzuje też przesadna skromność, za którą może kryć się niskie poczucie własnej wartości.

 

Takie osoby czekają na przyzwolenie, aby móc się rozwijać, mają problemy z komunikacją, a zwłaszcza rozmawianiem o swoich potrzebach. Nie chcą być też odebrane jako nieuprzejme, zarozumiałe czy konfliktowe. Kopciuszki mylą mówienie o swoich atutach z przechwalaniem się, zamiast asertywności wybierają uległość.

 

Mając syndrom Kopciuszka, zdajemy sobie sprawę, że nasze życie zawodowe nie wygląda tak, jak powinno, ale hamujemy się przed rozwiązaniem tej sytuacji.

 

Syndrom Kopciuszka – przyczyny

 

Przyczyny syndromu mogą być bardzo złożone. Często wśród nich pojawiają się:

 

  • niskie poczucie własnej wartości, 

  • lęk przed odpowiedzialnością, 

  • lęk przed odrzuceniem, 

  • próżność i pragnienie uznania ze strony wszystkich, 

  • nieumiejętność komunikowania swoich potrzeb, 

  • nieumiejętność wyrażania swojej opinii, lęk przed krytyką. 

 

Syndrom Kopciuszka – jak sobie z nim radzić?

 

Syndrom Kopciuszka często dotyka kobiety. Przeświadczenie, że wartość kobiety jest ściśle zależna od mężczyzny, przez wieki silnie zakorzeniło się w naszej świadomości. To kwestia wychowania dziewcząt do pełnienia określonych ról społecznych, wciąż funkcjonujących stereotypów, w których mężczyzna jest silny, niezależny i aktywny, a kobieta opiekuńcza, uprzejma i bierna. Warto jednak zawalczyć z syndromem Kopciuszka, uwierzyć, że nasz rozwój zawodowy jest wyłącznie w naszych rękach.

 

Jak poradzić sobie z syndromem? Warto zacząć od stworzenia dla siebie własnej przestrzeni, w której przejmujemy inicjatywę, zachowujemy się aktywnie. Nowy pomysł w projekcie, zajmowanie głosu w czasie spotkań, a może obranie nowej, obiecującej ścieżki doskonalenia zawodowego? Małe sukcesy i widoczne zmiany pomogą odbudować samoocenę. 

 

Warto też ćwiczyć się w mówieniu: nie, a także wyrażaniu własnego zdania na różne tematy. 

 

W wypracowaniu dobrych nawyków i dróg radzenia sobie z kompleksami i lękami pomóc może psychoterapia. Nie warto odkładać wizyty u specjalisty na później. Im szybciej odzyskamy kontrolę nad swoim życiem, tym lepiej. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    (perspektywa koordynacji oddziału w Łodzi) Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; koordynowanie pracy kierowców i rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o...
  • Operator kalmara

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź, Olechów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje zadania: obsługa kalmara, przeładunki kontenerów, ocena i raportowanie stanu technicznego i czystości urządzeń przeładunkowych, prowadzenie i raportowanie ewidencji składowania i remontów kontenerów, prowadzenie rejestru wejść i wyjść oraz codzienna inwentaryzacja kontenerów,...
  • Pracownik Administracyjny / HR

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   6 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: rekrutacja i opieka nad pracownikiem przez cały okres trwania projektu. prowadzenie ewidencji czasu pracy, urlopów oraz zaliczek. prowadzenie teczek osobowych pracowników. sporządzanie umów o prace. dbałość o prawidłowy obieg w firmie. obsługa urządzeń biurowych. obsługa...
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, powiat łódzki wschodni, woj. łodzkie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.