Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szczecin: rynek pracy – aktualna sytuacja

Szczecin: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Szczecin: rynek pracy – aktualna sytuacja

Stolica województwa zachodniopomorskiego to nie tylko pełne uroku miasto przyciągające setki tysięcy turystów z Polski i zagranicy, ale także dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Zróżnicowanie gospodarcze Szczecina – z naciskiem na takie sektory jak usługi, turystyka, transport i przemysł – przekładają się na różnorodne możliwości rozwoju zawodowego.

 

Jeśli szukasz ofert typu praca – Szczecin, czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tutejszego rynku zatrudnienia.

 

Szczecin: stopa bezrobocia

 

Liczba mieszkańców Szczecina wynosi około 400 tys. osób. Działa tu 72,1 tys. firm i innych podmiotów gospodarczych. Wiele z nich to bardzo duże jednostki zatrudniające co najmniej po 1000 pracowników – jest ich aż 11. 9 z nich to prywatne przedsiębiorstwa.

 

Sporo jest także dużych jednostek o liczbie pracowników rzędu 250-999 osób – 49. W mieście działają ponadto 342 średniej wielkości podmioty, zatrudniające po 50-249 pracowników (wg rejestru REGON – luty 2022 r.).

 

W szczecińskich przedsiębiorstwach (zatrudniających co najmniej 10 pracowników) pracuje łącznie około 55 tys. osób. Przeciętne wynagrodzenie w lutym 2022 r. wyniosło brutto 6166,88 zł. Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim w tym samym miesiącu wyniosło 5616,83 zł brutto.

 

Ważnym wskaźnikiem gospodarczym jest także stopa bezrobocia. Przez ostatnią dekadę bezrobocie w Polsce sukcesywnie malało. Tendencja zniżkowa, pozwalająca pozytywnie oceniać warunki na rynku zatrudnienia, utrzymywała się aż do wybuchu pandemii koronawirusa, kiedy z uwagi na liczne obostrzenia gospodarcze stopa bezrobocia gwałtownie wzrosła. Taka sytuacja miała miejsce we wszystkich częściach kraju, również w Szczecinie.

W turystycznym i zarazem stanowiącym rozbudowane centrum transportowo-logistyczne mieście, jakim jest Szczecin, wahania bezrobocia w pierwszym okresie pandemii były spowodowane w znacznej mierze obostrzeniami gospodarczymi uderzającymi szczególnie mocno w te dwie dziedziny gospodarki – tj. transport i turystykę. Ograniczenia w przemieszczaniu się, działalności hotelowej i gastronomicznej, kulturalnej, uderzyły w bardzo wiele szczecińskich firm. Niektóre osoby straciły pracę i zarejestrowały się w PUP jako bezrobotne, inne postawiły na przekwalifikowanie.

W 2022 r. widać stabilizację na polskim rynku pracy. W lutym 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła:

 

  • w Polsce – 5,5%,
  • w województwie zachodniopomorskim – 7,3%,
  • w Szczecinie – 3,4%.

 

Praca w Szczecinie a Barometr zawodów

 

W ocenie zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy pomaga Barometr zawodów. To badanie, które dzieli zawody na deficytowe, znajdujące się w równowadze i nadwyżkowe.

 

Można się spodziewać, że przedstawiciele zawodów deficytowych mają największe szanse na znalezienie w krótkim czasie posady. Takich kandydatów jest bowiem zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców w urzędach pracy. W odwrotnej sytuacji są przedstawiciele zawodów nadwyżkowych. Muszą się oni liczyć z dużą konkurencją w czasie rekrutacji lub z trudnościami ze znalezieniem dla siebie propozycji zatrudnienia.

W 2022 r. w Szczecinie wskazano deficyt kandydatów do pracy jako:

 

  • maszyniści,
  • nauczyciele – języków obcych i lektorzy, przedszkoli, nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu,
  • opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
  • pracownicy socjalni,
  • ratownicy medyczni.

 

Z kolei zbyt wielu jest szukających pracy:

 

  • filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
  • fryzjerów,
  • kosmetyczek,
  • plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków,
  • pracowników biur podróży i obsługi turystycznej,
  • socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych,
  • specjalistów technologii żywności i żywienia.


Nawet jeśli zawód, który wykonujesz, znajduje się na liście zawodów nadwyżkowych, nie oznacza to, że nie masz szans zatrudnić się w danym charakterze. Barometr zawodów bierze pod uwagę oficjalne dane z urzędów pracy. Wielu pracodawców poszukuje jednak pracowników z pominięciem urzędów, samodzielnie przez internet. Badanie może zatem służyć jako ogólna wskazówka pozwalająca rozeznać się w trendach lokalnego rynku pracy.

 

Praca dla Ukraińców:

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Poszukiwanie pracy w Szczecinie nie musi być trudne. Sporo ogłoszeń dotyczących pracy dorywczej, dla studentów pojawia się w sezonie urlopowym. W mieście nietrudno także o stałą posadę. Działają tu polskie i zagraniczne firmy (w tym z kapitałem niemieckim, duńskim czy hiszpańskim).

 

Znaczne możliwości czekają w usługach, w tym biznesowych i związanych z branżą technologiczną (do dynamicznego rozwoju tego sektora przyczyniło się powstanie Parku Naukowo-Technologicznego). Praca czeka także w transporcie wodnym i przemyśle stoczniowym.

 

Obecnie rośnie też zapotrzebowanie na nauczycieli z Ukrainy, znających język polski. Mogą pracować np. w charakterze asystenta nauczyciela i przygotowywać dzieci z Ukrainy do nauki w polskiej szkole.

 

Na początek zacznij przeglądać oferty pracy na praca.pl. W pasku wyszukiwania wpisz nazwę stanowiska, obszar zawodowy, podaj też nazwę miasta.

 

W znalezieniu zatrudnienia może pomóc także Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie. 

 

  • PUP Szczecin
  • Adres: ul. Adama Mickiewicza 39, 70-383 Szczecin
  • Telefon: 91 425 49 00

 

Sprawdź ogłoszenia w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

 

Ogłoszenia dotyczące pracy w szkole znajdziesz w bazie Kuratorium Oświaty w Szczecinie

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Wiele polskich firm chętnie zatrudni osoby z Ukrainy, które nie znają lub dopiero uczą się języka polskiego. W wyszukiwarce strony praca.pl możesz podać nazwę stanowiska także po ukraińsku.

 

Witryna Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie również dostępna jest w ukraińskiej wersji językowej. Podobnie strona Centralnej Bazy Ofert Pracy. 

W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie działa Punkt Informacyjny dla Obywateli Ukrainy (ul. Adama Mickiewicza 41). Można także zadzwonić na infolinię: 91 42 56 126. Doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00. Chętni otrzymają pomoc między innymi w przygotowaniu CV, uzyskają wskazówki na temat rozmowy kwalifikacyjnej. Co więcej, w każdy wtorek w godz. 10:00-15:00 konsultacje prowadzą pośrednicy pracy EURES z niemieckiego urzędu pracy (Agentur für Arbeit Greifswald).

 

Można też zadzwonić na ogólnopolską infolinię dla obywateli Ukrainy: 19524.

 

Pamiętaj, że każda umowa, jaką przedstawia Ci do podpisania pracodawca, musi być przetłumaczona na zrozumiały dla Ciebie język! Nie podpisuj kontraktów w ciemno. W razie wątpliwości zwróć się do urzędu pracy, zadzwoń na infolinię.

 

Ukraińska wersja językowa: Щецин: ринок праці – поточна ситуація

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.