Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szkolenia i kursy zawodowe – jak wybrać najlepsze?

Szkolenia i kursy zawodowe – jak wybrać najlepsze?

 
Szkolenia i kursy zawodowe – jak wybrać najlepsze?

Człowiek uczy się całe życie. W wielu branżach doskonalenie zawodowe jest wręcz niezbędne, nie tylko by zdobywać sukcesy, ale nawet aby nie wypaść z obiegu i utrzymać się na rynku pracy. Firmy organizujące kursy doszkalające prześcigają się w konstruowaniu ofert. Szkolenia weekendowe i kompleksowe, stacjonarne czy online, a może stricte teoretyczne albo naszpikowane zajęciami praktycznymi – na co się zdecydować i na co zwracać uwagę, wybierając kursy i szkolenia?

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursów i szkoleń?

 

Program szkolenia

 

Dwa szkolenia na ten sam temat mogą się różnić nie tylko zakresem przekazywanych informacji, ale także proporcją zajęć teoretycznych do praktycznych, czy sposobem przekazywania wiedzy. Zwróćmy uwagę na to, czy metody szkoleniowe są odpowiednio dobrane do tematyki kursu. Poza tradycyjnymi wykładami i ćwiczeniami w grupie, w ofercie coraz częściej znajdują się nowocześniejsze metody – case study, ćwiczenia z użyciem kamery, modelowanie zachowania czy odgrywanie ról.

 

Kadra


Zawsze warto zweryfikować, kim są osoby prowadzące kursy doszkalające i każde inne. Czy mają na koncie branżowe publikacje, doświadczenie w szkoleniach? Czy mogą pochwalić się statusem eksperta w tym, co robią? Im bardziej doświadczona kadra, tym atrakcyjniejsze kursy.

 

Opinie i rekomendacje

 

Zanim zdecydujemy się na kursy i szkolenia zawodowe, sprawdźmy, czy poprzednie edycje zebrały pozytywne opinie. Cenne będą zwłaszcza rekomendacje osób, które odbyły szkolenia w ostatnim czasie.

Kursy zawodowe przez internet czy stacjonarne

 

Obie opcje mają swoje wady i zalety. Kursy zawodowe online z certyfikatem często są równoważne z tymi prowadzonymi stacjonarnie. To też wygodna forma, pozwalająca uczyć się w dogodnym dla siebie czasie. Zdalne szkolenia są prowadzone nawet z zagadnień, których teoretycznie nie da się przyswoić bez kontaktu twarzą w twarz z nauczycielem i bez ćwiczeń praktycznych pod okiem specjalisty. W ofercie znajdziemy np. takie, wydawać by się mogło nietypowe, szkolenia online, jak:
    • kurs na stylistę fryzur,
    • kurs masażu relaksacyjny,
    • kurs specjalista ds. logistyki,
    • kurs makijażu,
    • kurs dietetyki,
    • szkolenia interpersonalne,
    • szkolenia handlowe.

Kurs online, choć bez wątpienia wygodny, nie zawsze będzie dobrym wyborem. W niektórych dziedzinach zdobycie wiedzy i wyćwiczenie nowych umiejętności jest łatwiejsze na zajęciach stacjonarnych. Ogromną rolę odgrywa też motywacja. Wielu osobom znacznie trudniej znaleźć zapał do nauki online.

 

Czy warto robić kursy i szkolenia zawodowe?


Odpowiedź brzmi: tak! Kursy i szkolenia zawodowe pozwalają nam się rozwijać, zdobywać nową wiedzę albo poszerzać tę, którą mamy i sprawiają, że czujemy się pewniejsi siebie i swoich możliwości. Dla pracodawców są sygnałem, że kandydat do pracy jest ambitny, ma plan na siebie i swoją karierę. Często podnoszenie kwalifikacji umożliwia ubieganie się o awans albo przeniesienie na inne, ciekawsze stanowisko.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!