Wybrana kategoria

Szkolenia i kursy zawodowe – jak wybrać najlepsze?

2019-12-09

Człowiek uczy się całe życie. W wielu branżach doskonalenie zawodowe jest wręcz niezbędne, nie tylko by zdobywać sukcesy, ale nawet aby nie wypaść z obiegu i utrzymać się na rynku pracy. Firmy organizujące kursy doszkalające prześcigają się w konstruowaniu ofert. Szkolenia weekendowe i kompleksowe, stacjonarne czy online, a może stricte teoretyczne albo naszpikowane zajęciami praktycznymi – na co się zdecydować i na co zwracać uwagę, wybierając kursy i szkolenia?


Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursów i szkoleń?


Program szkolenia

 

Dwa szkolenia na ten sam temat mogą się różnić nie tylko zakresem przekazywanych informacji, ale także proporcją zajęć teoretycznych do praktycznych, czy sposobem przekazywania wiedzy. Zwróćmy uwagę na to, czy metody szkoleniowe są odpowiednio dobrane do tematyki kursu. Poza tradycyjnymi wykładami i ćwiczeniami w grupie, w ofercie coraz częściej znajdują się nowocześniejsze metody – case study, ćwiczenia z użyciem kamery, modelowanie zachowania czy odgrywanie ról.

 

Kadra


Zawsze warto zweryfikować, kim są osoby prowadzące kursy doszkalające i każde inne. Czy mają na koncie branżowe publikacje, doświadczenie w szkoleniach? Czy mogą pochwalić się statusem eksperta w tym, co robią? Im bardziej doświadczona kadra, tym atrakcyjniejsze kursy.

 

Opinie i rekomendacje

 

Zanim zdecydujemy się na kursy i szkolenia zawodowe, sprawdźmy, czy poprzednie edycje zebrały pozytywne opinie. Cenne będą zwłaszcza rekomendacje osób, które odbyły szkolenia w ostatnim czasie.

Kursy zawodowe przez internet czy stacjonarne

 

Obie opcje mają swoje wady i zalety. Kursy zawodowe online z certyfikatem często są równoważne z tymi prowadzonymi stacjonarnie. To też wygodna forma, pozwalająca uczyć się w dogodnym dla siebie czasie. Zdalne szkolenia są prowadzone nawet z zagadnień, których teoretycznie nie da się przyswoić bez kontaktu twarzą w twarz z nauczycielem i bez ćwiczeń praktycznych pod okiem specjalisty. W ofercie znajdziemy np. takie, wydawać by się mogło nietypowe, szkolenia online, jak:
    • kurs na stylistę fryzur,
    • kurs masażu relaksacyjny,
    • kurs specjalista ds. logistyki,
    • kurs makijażu,
    • kurs dietetyki,
    • szkolenia interpersonalne,
    • szkolenia handlowe.

Kurs online, choć bez wątpienia wygodny, nie zawsze będzie dobrym wyborem. W niektórych dziedzinach zdobycie wiedzy i wyćwiczenie nowych umiejętności jest łatwiejsze na zajęciach stacjonarnych. Ogromną rolę odgrywa też motywacja. Wielu osobom znacznie trudniej znaleźć zapał do nauki online.

 

Czy warto robić kursy i szkolenia zawodowe?


Odpowiedź brzmi: tak! Kursy i szkolenia zawodowe pozwalają nam się rozwijać, zdobywać nową wiedzę albo poszerzać tę, którą mamy i sprawiają, że czujemy się pewniejsi siebie i swoich możliwości. Dla pracodawców są sygnałem, że kandydat do pracy jest ambitny, ma plan na siebie i swoją karierę. Często podnoszenie kwalifikacjiumożliwia ubieganie się o awans albo przeniesienie na inne, ciekawsze stanowisko.

Przeczytaj także: