Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w Szwajcarii – bez języka, agencja pracy, zarobki

Praca w Szwajcarii – bez języka, agencja pracy, zarobki

 
Praca w Szwajcarii – bez języka, agencja pracy, zarobki

Szwajcaria kojarzy nam się przede wszystkim z bankami i zegarkami. Słynie z wysokiego standardu życia i bardzo atrakcyjnych warunków pracy. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu Szwajcaria jest jednym z najbogatszych krajów Europy. Z punktu widzenia osób emigrujących wydaje się być idealnym kierunkiem na rozpoczęcie nowego życia. Życia na wyższym poziomie. A jak wygląda to w rzeczywistości? Czy praca w Szwajcarii może okazać się najlepszą ścieżką kariery dla Polaków?

 

Spis treści

Rynek pracy w Szwajcarii – jak wygląda?

 

Praca w Szwajcarii – choć z punktu widzenia polskiego pracownika – brzmi niezwykle obiecująco, wśród osób decydujących się na emigrację zarobkową nie jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać chociażby w tym, że szwajcarski rynek pracy przez wiele lat był rynkiem zamkniętym dla obcokrajowców. Dla Polaków otworzył się dopiero w 2014 roku.

 

Dziś rynek ten jest stabilny, choć stopa bezrobocia – w porównaniu do poprzednich lat – kształtuje się na nieco wyższym poziomie. Według niemieckiego serwisu Statista stopa bezrobocia w Szwajcarii w 2021 roku wynosiła 5,32 proc. Z kolei zgodnie z danymi dostępnymi na stronie Komisji Europejskiej w czwartym kwartale 2021 roku w Szwajcarii było zatrudnionych 5,179 mln osób, co stanowiło wzrost o 1,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku. Ponadto, jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy, w ostatnim kwartale 2021 roku w Szwajcarii zarejestrowanych było 220 tys. bezrobotnych – o 26 tys. mniej niż rok wcześniej.

 

Szwajcarska gospodarka opiera się przede wszystkim na przemyśle maszynowym, chemicznym i farmaceutycznym. Kraj rośnie w siłę pod względem produkcji, dlatego spore możliwości zatrudnienia są chociażby w fabrykach przy kontroli jakości, pakowaniu towaru czy późniejszej dystrybucji. 

 

Doskonale rozwinięty jest także sektor usług oraz transport i turystyka. To właśnie w tych sektorach odnotowuje się duże zapotrzebowanie na pracowników. Cechą charakterystyczną szwajcarskiego rynku pracy są także wysoko wykwalifikowani pracownicy. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat szwajcarskiego rynku pracy? Nie jest tajemnicą, że kraj ten każdego roku odwiedzają miliony turystów, przez co spore zapotrzebowanie możemy odnotować także na stanowiskach barmanów czy kelnerów, instruktorów narciarstwa czy chociażby do pracy na roli. Osoby zainteresowane kwestią „praca – Szwajcaria” powinny wiedzieć, że to państwo oferuje także szeroką ofertę pracy sezonowej, przy zbiorach owoców i warzyw. W tym zakresie łatwo dostępna jest także praca dla par. Szwajcaria jest dosyć popularnym kierunkiem dla osób, które chcą podjąć się prazy sezonowej razem ze swoim partnerem. 

 

Jakie jeszcze możliwości zatrudnienia daje Szwajcaria? Praca dla Polaków jest możliwa nie tylko w branżach turystycznej czy hotelarskiej. W kraju notuje się brak specjalistów i fachowców z sektora IT czy wspomnianej wyżej branży chemiczno-farmaceutycznej.

 

Szwajcaria – koszty życia

 

Szwajcaria jest jednym z tych miejsc na mapie świata i Europy, gdzie pracownicy nie mają powodów do narzekań. Zarobki w Szwajcarii należą do najwyższych na kontynencie europejskim, co bardzo często stanowi dla obcokrajowców zachętę do emigracji. Zafascynowani wysokim standardem życia, warunkami pracy czy benefitami pozapłacowymi zapominamy jednak o drugiej stronie medalu. 

 

Pamiętaj! 

Koszty życia w Szwajcarii – podobnie jak zarobki – są jednymi z najwyższych w Europie. 

 

Ceny artykułów spożywczych, opłaty związane z mieszkaniem czy chociażby opieka zdrowotna – wszystko to generuje gigantyczne koszty. Za wynajem kawalerki czy niewielkiego dwupokojowego mieszkania zapłacimy nawet do 1500 CHF co daje nam ponad 7 tys. zł. Ubezpieczenie zdrowotne, które powinien posiadać każdy mieszkaniec Szwajcarii, to wydatek rzędu około 330 CHF (około 1600 zł). 

 

Praca w Szwajcarii od zaraz – gdzie szukać ofert pracy?

 

„Praca – Szwajcaria bez pośredników” czy „Szwajcaria – praca dla Polaków” to jedne z najczęściej wyszukiwanych fraz w internecie wśród osób poszukujących zatrudnienia w tym kraju alpejskim. Droga, jaką należy przejść, by znaleźć pracę w Szwajcarii, wielu może zniechęcić. Rozpoczynając poszukiwania etatu, warto jednak wiedzieć, że w przypadku wielu pracodawców ogłoszenia pracy nie są w ogóle publikowane. Jedyną szansą na dotarcie do takiej firmy jest więc skorzystanie z pośredników i nawiązanie kontaktu z agencjami zatrudnienia. Z kolei szukając pracy na własną rękę, dobrze jest skorzystać z możliwości, jakie oferują nam rządowe strony. 

 

Dla przykładu – Federalny Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (SECO) prowadzi wspólny system informacji o wakatach wraz z kantonalnymi urzędami pracy zajmującymi się pośrednictwem pracy i monitorowaniem rynku pracy. Z kolei portal Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES), który ma na celu promowanie mobilności pracowników, skupia informacje na temat zatrudnienia w Unii Europejskiej, Europejskim Obszarze Gospodarczym i Szwajcarii.

 

Poszukując informacji na temat: „Szwajcaria – praca dla Polaków”, warto zapoznać się także z informacjami dostępnymi na stronie gov.pl, która poleca skorzystanie z bezpłatnego pośrednictwa pracy prowadzonego przez Regionalne Pośrednictwo Pracy w miejscu pobytu czy zapoznanie się ze stroną www.treffpunkt-arbeit.ch, gdzie zamieszczane są oferty zatrudnienia szwajcarskich urzędów pracy.

 

Oferty pracy w Szwajcarii możemy znaleźć także na portalu praca.pl. – wystarczy w pasku wyszukiwania wpisać nazwę państwa, by zapoznać się z najnowszymi ogłoszeniami. Ponadto liczne informacje o wakatach w Szwajcarii znajdziemy także na portalach takich jak chociażby Europa.Jobs czy Job-Room. 

 

Praca w Szwajcarii bez języka – jak znaleźć?

 

Wielu Polaków rozważających emigrację do Szwajcarii zastanawia się, czy realna jest praca bez znajomości języka. Jak wygląda to w rzeczywistości? Czy „praca – Szwajcaria bez języka” jest w ogóle możliwa? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć skomplikowana, podobnie jak kwestia samego języka, którym posługują się Szwajcarzy. Dlaczego? W zależności od kantonu, inny język jest językiem urzędowym. 

 

Pamiętaj! 

W Szwajcarii są cztery języki urzędowe – niemiecki, francuski, włoski i język romansz (retoromański). Najczęściej używanym językiem jest niemiecki, którym posługują się mieszkańcy 19 z 26 kantonów. 

 

W języku francuskim mówi się w zachodniej części kraju, natomiast włoski używany jest głównie na południu. Najrzadziej używanym językiem jest język retoromański, którym posługuje się niecały 1 proc. społeczeństwa. Wielu Szwajcarów mówi biegle także po angielsku, jednak jego znajomość może okazać się niewystarczająca do znalezienia pracy. 

 

Osoby, które aspirują do miana mobilnego i elastycznego pracownika, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w Szwajcarii powinny zatem znać język niemiecki i francuski w stopniu komunikatywnym. Czy to jednak oznacza, że praca w Szwajcarii bez języka jest w ogóle niemożliwa? Emigranci bez znajomości języków urzędowych mają szansę na znalezienie posady przede wszystkim przy pracach fizycznych, jako pomoc na budowie czy do pracy sezonowej na roli. 

 

Szwajcaria – zarobki 

 

Zagadnienie „Szwajcaria – zarobki” niezmiennie wywołuje duże poruszenie. Powszechnie wiadomo, że szwajcarscy pracownicy są jednymi z najlepiej zarabiających na świecie. Jak wygląda więc kwestia: „średnie zarobki – Szwajcaria”? Ile wynosi płaca minimalna? Co ciekawe – w Szwajcarii taka nie obowiązuje. Zapisów o jej wysokości nie znajdziemy zatem w żadnych ustawach. W 2014 roku szwajcarski rząd podjął próbę wprowadzenia płacy minimalnej w wysokości 22 CHF za godzinę, jednak mieszkańcy odrzucili ten pomysł w referendum. 

 

Minimalne wynagrodzenie w Szwajcarii zostało wprowadzone jedynie w niektórych kantonach i obowiązuje tylko wybrane grupy zawodowe. 

 

W niektórych firmach obowiązują porozumienia związkowe, które ustalają wysokość wynagrodzenia na stałym poziomie, zależnym od stanowiska. W pozostałych przypadkach wszelkie decyzje dotyczące wynagrodzeń są pozostawione pracodawcom.

 

Jednym z kantonów, które uchwaliły minimalną płacę, jest Genewa. Najniższa stawka godzinowa wynosi 23 CHF i jest prawdopodobnie najwyższą stawką minimalną na całym świecie. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje, że najniższa minimalna stawka wynosi 6538 CHF, co oznacza, że jest trzecią najwyższą stawką na całym świecie. 

 

A jak natomiast kształtują się zarobki w Szwajcarii na poszczególnych stanowiskach? Według danych Europa.Jobs, średnie wynagrodzenie miesięczne na stanowisku kelnera wynosi około 3100 CHF, a płaca sprzątaczki 3500 CHF. Pracownik budowlany może liczyć na niewiele więcej, bo 3800 CHF, ale już opiekun osób starszych ma szansę na wynagrodzenie rzędu nawet 6000 CHF. Najwyższe stawki obowiązują w branży finansowej. Analityk finansowy może liczyć na wynagrodzenie w granicach 8200 CHF. 

 

Praca Szwajcaria – formalności przed i po przyjeździe  


Szwajcaria nie należy ani do Unii Europejskiej, ani do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mimo to na podstawie porozumień oraz przynależności do Strefy Schengen Polacy mogą przekraczać granicę i wjechać do kraju nie tylko w celach turystycznych, ale także po to, by podjąć pracę. Po przyjeździe do Szwajcarii konieczne jest natomiast dopełnienie kilku formalności. 

 

Pamiętaj! 

Ubieganie się o pozwolenie na pracę nie jest konieczne w przypadku pracy trwającej do 90 dni. Wówczas wystarczy jedynie poinformować o tym fakcie odpowiedni urząd gminy. Przy pobycie trwającym powyżej 3 miesięcy konieczne jest uzyskanie zezwolenia. 

 

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek zarejestrowania zatrudnienia pracownika w ramach powiadomienia o pracy krótkoterminowej. Musi to zrobić najpóźniej jeden dzień przed rozpoczęciem zatrudnienia. Natomiast w przypadku pracowników planujących pobyt stały i długoterminowe podjęcie pracy w Szwajcarii konieczne będzie otrzymanie zezwolenia. W zależności od planowanego czasu przebywania na terytorium Szwajcarii wyróżnia się 4 rodzaje pozwoleń:

 

  • pozwolenie L – ważne maksymalnie 364 dni,

  • pozwolenie B – ważne przez okres 5 lat,

  • pozwolenie C – nadawane po co najmniej 5 latach posiadania pozwolenia B,

  • pozwolenie G – dla pracowników przygranicznych.

 

Celem uzyskania pozwolenia na pracę należy złożyć wniosek we właściwym urzędzie kantonalnym w Szwajcarii. Podczas składania wniosku konieczne będzie okazanie dowodu osobistego oraz umowy wynajmu mieszkania, a także złożenie zdjęcia paszportowego. Kolejną formalnością, którą należy dopełnić po przybyciu do Szwajcarii, jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. 

 

Pamiętaj! 

Obcokrajowiec planujący dłuższy pobyt w Szwajcarii ma obowiązek samodzielnego wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Musi zrobić to w terminie trzech miesięcy od czasu przybycia do kraju. Przekroczenie terminu wiąże się z karami finansowymi.

 

Zanim wyjedziesz do pracy za granicę, sprawdź, czym jest rezydencja podatkowa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    13 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Przedstawiciel Handlowy

    Lintegra Ławski Kropiwnicki Sp.k.   Warszawa, Bemowo    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   6 500 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: będziesz pozyskiwać nowych i klientów, będziesz opiekował się naszymi obecnymi klientami, będziesz dobierać rozwiązania dla klienta współpracując z naszym działem wsparcia lub naszymi dostawcami, będziesz przygotowywać oferty, negocjować warunki handlowe,...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Lakiernik z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Polerowanie, Montaż i demontaż części samochodowych bądź przemysłowych, Maskowanie, Zmiana i kontrola jakości, Prace polerskie, Poprawki lakiernicze.
  • Ustawiacz / Operator CNC ze znajomością języka niemieckiego

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Wykonywanie operacji na maszynach CNC, takich jak tokarki, frezarki, giętarki i szlifierki, Programowanie i ustawianie parametrów maszyn CNC, Wymiana narzędzi w obrabiarkach, Nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem maszyn i interwencja w przypadku awarii, Zapewnienie...
  • Operator maszyn CNC z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa tokarek/frezarek/giętarek/szlifierek, Ustawianie na maszynach, Wymiana narzędzi na maszynach, Monitorowanie maszyny, Kontrola jakości.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.