Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Term sheet – czym jest? Czy warto go podpisywać?

Term sheet – czym jest? Czy warto go podpisywać?

 
Term sheet – czym jest? Czy warto go podpisywać?

Term sheet to wstęp do umowy inwestycyjnej, jaką zazwyczaj podpisują startupy z inwestorami. Jest to sygnał zainteresowania ze strony inwestora i szansa na negocjowanie warunków współpracy, tak aby była korzystna dla obu stron. O czym warto pamiętać, opracowując term sheet? Co grozi za naruszenie jego postanowień? Sprawdź, dlaczego warto podpisać term sheet.

 

Spis treści

Term sheet – co to jest?

 

Termsheet to nic innego jak porozumienie określające warunki umowy inwestycyjnej. Taki zbiór ustaleń wskazuje zarówno charakter prowadzonej współpracy, jak i jej podstawowe cele, stanowiąc wstęp do podpisania właściwej umowy. Uwzględnione w dokumencie ustalenia są także ważne dla dalszych negocjacji.

 

Przygotowany przez inwestora dokument to formalna odpowiedź na biznesplan – propozycja współpracy w zakresie konkretnej inwestycji. Założyciele spółki, którzy otrzymają term sheet, mają możliwość zapoznania się z oczekiwaniami odnośnie realizowanej transakcji i warunków planowanej inwestycji. Podpisanie takiego dokumentu to wyrażenie chęci nawiązania współpracy oraz droga do dalszych negocjacji odnośnie jej warunków. Gdy treść dokumentu zostanie wspólnie ustalona, przygotowywana jest właściwa umowa inwestycyjna. To ona reguluje przebieg transakcji, określa prawa i obowiązki spółki oraz inwestora.

 

Term sheet – cel

 

Inwestycja kapitałowa to dla firmy szansa na rozwój biznesu i osiągnięcie założonych celów biznesowych. Aby jednak transakcja doszła do skutku, często konieczne jest znalezienie zainteresowanego projektem inwestora. Oznaką chęci inwestowania w projekt jest dokument przedstawiający proponowane warunki. Takie wstępne porozumienie między założycielami spółki a inwestorem to zabezpieczenie dla obu stron. Jest to pierwszy krok do finansowania inwestycji stanowiący:

 

  • zestawienie zawierające warunkiwspółpracy;

  • plan realizacji transakcji.

 

Dlaczego warto podpisać term sheet? To nie tylko wstęp do planowanej inwestycji, ale przede wszystkim potwierdzenie, że obie strony są gotowe do negocjacji. To także sposób na zastrzeżenie poufności procesu negocjacyjnego. Przy okazji warto dodać, że jako podsumowanie warunków transakcji term sheety nie są wiążące w pełnym zakresie, co pozwala na dalsze konsultacje. W pełni wiążące są jedynie postanowienia porozumienia dotyczące wyłączności, prawa właściwego, poufności, kosztów i jurysdykcji. Jeśli jednak negocjacje nie pójdą zgodnie z planem, każda ze stron może zrezygnować z podpisania umowy inwestycyjnej.

 

Term sheet – z czego się składa ten dokument?

 

Term sheet to prawdopodobnie pierwszy dokument, który pomysłodawca otrzyma od potencjalnego inwestora. I chociaż nie jest zbyt szczegółowy, zazwyczaj zawiera warunki współpracy, uprawnienia inwestora i klauzule, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ będzie je zawierała umowa inwestycyjna.

 

Elementy, które powinien zawierać term sheet to:

 

  • strony porozumienia;

  • cele biznesowe;

  • czas współpracy;

  • formy finansowania;

  • sposób wejścia i wyjścia z inwestycji;

  • kwestie wyłączności (korzystanie z przedmiotu umowy, udział innych podmiotów w negocjacjach itp.).

 

W zależności od inwestora term sheety są krótkie (wyłącznie podstawowe kwestie istotne dla danej transakcji) lub długie (szczegółowe ustalenia odnoszące się do różnych aspektów inwestycji). Najczęściej jest to kilka stron dokumentu podzielonego tematycznie.

 

Naruszenie term sheet – jakie może mieć konsekwencje?

 

Fakt, że term sheet nie wiąże żadnej ze stron, ma swoje plusy i minusy. List intencyjny stanowi wstęp do negocjacji i pokazuje, że są one prowadzone w dobrej wierze. Jednocześnie wypracowane w dokumencie ustalenia nie są regulowane przepisami – wyjątek stanowią postanowienia o zachowaniu poufności czy postanowienia o wyłączności negocjacji.

 

Oznacza to, że term sheety charakterystyczne dla współpracy o podłożu inwestycyjnym to umowy dżentelmeńskie. Jeśli jedna ze stron w jakikolwiek sposób naruszy ustalone warunkiwspółpracy, strona poszkodowana nie ma możliwości dochodzenia swoich praw w sądzie lub w inny sposób.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Hydraulicznych

    INSTALEO   Islandia, Reykjavik   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat   129 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków kierowanie zespołem i pracami; wykonywanie instalacji wod-kan i C.O. montaż grzejników; "biały montaż" wykonywanie i montaż węzłów ciepłowniczych; budowa instalacji wentylacyjnych; budowa systemów przeciwpożarowych; wykonywanie przyłączy budynków; budowa...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.