Praca.pl Poradniki Rynek pracy
„Trzynastka” - dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” - dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

 
„Trzynastka” - dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Trzynastka – co to jest


Polskie prawo przewiduje wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Potocznie taka wypłata nazywana jest trzynastką. Trzynasta pensja nie ma charakteru powszechnego. Oznacza to, że dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje tylko tym grupom zawodowym, które mają odpowiednie prawne regulacje. Komu przysługuje trzynastka i jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać trzynaste wynagrodzenie?

 

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – komu przysługuje


Prawo do wypłaty trzynastki w pracy mają pracownicy sfery budżetowej. Dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzymują zatem pracownicy oświaty oraz osoby zatrudnione w urzędach państwowych i urzędach gmin, biurach poselskich i senatorskich. Wszystkie regulacje prawne dotyczące zasad wypłacania trzynastek znajdują się w Ustawie z 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery jednostek budżetowych. W innych zakładach pracy trzynastki mogą być wypłacane, jeżeli taki zapis został zawarty w regulaminie wynagrodzenia firmy, w układzie zbiorowym pracy lub w umowie o pracę danego pracownika.

Trzynastej pensji nie dostaną natomiast osoby, które zajmują kierownicze stanowiska państwowe, żołnierze oraz funkcjonariusze policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz Biura Ochrony Rządu.

 

Trzynasta pensja – zasady


Jakie są zatem zasady przyznawania trzynastek w budżetówce? Należy tutaj zaznaczyć, że nie każdy pracownik sfery budżetowej może liczyć na takie dodatkowe wynagrodzenie. Przede wszystkim trzeba być zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Wszyscy pracownicy, którzy podpisali jedną z tak zwanych umów śmieciowych (umowa-zlecenie lub umowa o dzieło), nie dostaną trzynastego wynagrodzenia.
Kolejnym warunkiem, jakie muszą spełnić pracownicy budżetówki, aby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie, jest przepracowanie co najmniej jednego roku kalendarzowego u jednego pracodawcy. Nie można w tym wypadku sumować okresów zatrudnień w różnych jednostkach, nawet jeżeli są one zaliczane do sfery budżetowej.

Trzynastka nie przysługuje także osobom, które miały nieusprawiedliwioną nieobecność przez co najmniej 2 dni. Tak samo jest w przypadku stawienia się pracownika w miejscu pracy w stanie nietrzeźwym. Jeżeli pracownikowi została wymierzona kara dyscyplinarna, to także nie może liczyć na wypłatę trzynastki.

Dodatkowe wynagrodzenia są wypłacane w przeciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego, przy czym wypłacona w 2019 roku trzynastka dotyczy roku poprzedniego. 

 

Jak obliczyć trzynastkę


Trzynastka to 8,5% wynagrodzenia rocznego, które przysługuje pracownikowi za poprzedni rok kalendarzowy. Ważna jest tutaj podstawa, do której zaliczane są takie elementy jak:

    • jednorazowe lub nieregularne wypłaty za spełnienie określonego zadania lub za określone osiągnięcie,
    • wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas przestoju niezawinionego przez pracownika,
    • nagrody jubileuszowe,
    • ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy,
    • dodatkowe wynagrodzenie roczne,
    • odprawy emerytalne lub rentowe albo innego rodzaju odprawy pieniężne,
    • wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności innej niż urlop wypoczynkowy (dni opieki nad dzieckiem, urlop okolicznościowy, urlop szkoleniowy).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.