Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ulga abolicyjna: zmiany od 2021 roku

Ulga abolicyjna: zmiany od 2021 roku

 
Ulga abolicyjna: zmiany od 2021 roku

Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe rozwiązania podatkowe mające na celu m.in. uszczelnić system podatkowy w Polsce. Zmiany, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2021 r., dotyczą także ulgi abolicyjnej. Czym jest ulga abolicyjna? Kogo dotyczy i na czym polegają nowe przepisy?

 

Co to jest ulga abolicyjna?

 

Ulga abolicyjna obowiązuje od 1 stycznia 2008 r., kiedy to zastąpiła poprzednią metodę – abolicję podatkową. Jej podstawą prawną jest artykuł 27g Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawy PIT).

 

By wyjaśnić, czym jest i komu przysługuje ulga abolicyjna, należy zacząć od wyjaśnienia terminu rezydencja podatkowa. Polski rezydent podatkowy, mówiąc najprościej, to osoba, która większą część roku przebywa w Polsce albo w Polsce posiada centrum interesów życiowych lub gospodarczych. Nieistotne jest natomiast samo obywatelstwo. Przykładowo ktoś, kto ma w Polsce rodzinę bądź prowadzi biznes i dodatkowo podejmuje przez część roku pracę w innym kraju, jest polskim rezydentem podatkowym i to w Polsce powinien zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

Aby uniknąć konieczności płacenia podatku za ten sam dochód dwa razy – w Polsce i kraju zatrudnienia – stosowane są metody unikania podwójnego opodatkowania: metoda wyłączenia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia. Z założenia, dla podatnika korzystniejszy jest pierwszy sposób, bo uzyskany za granicą dochód nie podlega opodatkowaniu w Polsce, a jedynie wpływa na stawkę podatku od dochodów uzyskanych w Polsce. W drugim przypadku zagraniczne zarobki są opodatkowane w Polsce, a odliczyć można jedynie kwotę podatku zapłaconego za granicą.

 

Ulga abolicyjna ma zastosowanie dla podatnika zarabiającego w kraju, dla którego właściwa jest metoda proporcjonalnego odliczenia. Dzięki uldze można zmniejszyć kwotę podatku PIT do poziomu podatku wyliczonego za pomocą metody wyłączenia z progresją. Dotychczas nie obowiązywały limity kwot, od których można było odliczyć ulgę abolicyjną.

 

Ulga abolicyjna 2021: co się zmieni?

 

Jak zostało wspomniane na wstępie, dotyczące ulgi abolicyjnej zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. Wprowadzona zostanie kwota wolna dla osób zarabiających za granicą. Jedynie podatnicy, których dochody osiągnięte poza Polską nie przekroczą 8000 zł w skali roku, będą mogli stosować ulgę na obowiązujących wcześniej zasadach. Wg danych Ministerstwa Finansów z ulgi abolicyjnej korzysta ok. 67 tys. osób, a zarobki niemal ⅔ z nich nie przekraczają ustalonego limitu 8000 zł.

 

Wprowadzenie nowego rozwiązania Ministerstwo Finansów argumentuje tym, że w wyniku stosowania ulgi abolicyjnej często dochodzi do podwójnego braku opodatkowania, a osoby pracujące za granicą nie płacą podatku ani w kraju zamieszkania, ani tam, gdzie zarabiają pieniądze.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!