Wybrana kategoria

Własny zakład krawiecki – jak otworzyć?

2019-12-13

Dobry krawiec lub krawcowa są dziś na wagę złota. Przeróbki sukni albo garnituru ślubnego, zakupu od znanego projektanta – tak wyjątkowe zlecenia klienci chcą oddać tylko w sprawdzone ręce. Czy więc zakład krawiecki to trafiony pomysł na biznes?

 

Założenie zakładu krawieckiego – jak zacząć?

 

Przede wszystkim należy zastanowić się, na temat rozmiarów działalność, którą chcemy prowadzić. Możemy zdecydować się na wielki zakład krawiecki lub oferować usługi we własnym mieszkaniu. Dobrze jest też doprecyzować ofertę. W niektórych punktach oferuje się tylko drobne przeróbki jak np. skracanie rękawów marynarki, nogawek spodni, przeszycia, wymiana zamka w kurtce. Mogą to jednak być również większe zlecenia niż poprawki krawieckie – szycie sukienek na miarę, szycie garniturów itd.

 

W przypadku drobnej działalności nie zawsze konieczne jest założenie firmy. Jeżeli spełniamy odpowiednie kryteria możemy skorzystać z przywileju prowadzenia działalności nierejestrowanej.

 

Do przemyślenia pozostaje inwestycja w odpowiedni sprzęt (np. maszyny do szycia, nici, igły, niezliczone ilości guzików, zamki błyskawiczne) oraz personel, jeśli zdecydujemy się otworzyć duży zakład krawiecki.

 

Kolejnym bardzo znaczącym elementem jest ustalenie wynagrodzenia za poszczególne zlecenia. Ceny usług krawieckich różnią się od siebie znacząco. Niektórzy za skracanie spodni liczą sobie 10 zł, inni 40 zł. Trzeba dobrze przeanalizować rynek i określić potencjalnych klientów, by odpowiednio ustalić opłaty.

Jak pozyskać klientów?

 

Z pewnością dobrze jest zainwestować w lokalne ogłoszenia. Można umieścić informacje o założeniu punktu krawieckiego na portalach społecznościowych, na grupach związanych z daną lokalizacją. Skuteczny może też okazać się baner wywieszony np. na balkonie lub drobną tablicę – jeśli usługi oferowane są w mieszkaniu.

 

Z pewnością przy bardziej zaawansowanym biznesie przyda się założyć profesjonalną stronę internetową.

 

Zakład krawiecki – czy się opłaca?

 

Kupując przez internet, lub decydując się na bardzo drogie ubrania, ludzie chętnie skorzystają z usług krawieckich, by jak najdłużej mieć przyjemność z noszenia ekskluzywnych części garderoby. Mogą też sami wyszukiwać ciekawe materiały i tkaniny, by wyróżniać się na tle osób, ubierających się w sieciówkach. Przykładów można wymieniać bardzo wiele. Stąd też można liczyć na szerokie zainteresowanie zakładem.

 

Jeśli tylko posiadamy odpowiednie umiejętności, predyspozycje zawodowe, warto zainwestować w tego typu biznes. Różnego typu tekstylia są nam niezbędne w życiu codziennym. Zwykłe ubrania, stroje ślubne lub na inne uroczystości, ale także np. obrusy, firany czy zasłony – zlecenia krawieckie dotyczą prac o najróżniejszym przeznaczeniu.

 

Dobrze poprowadzona promocja, konkurencyjne ceny i wysoka jakość wykonanych zleceń z pewnością pozwolą szybko rozwinąć takie przedsięwzięcie.

 

Przeczytaj także: