Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Działalność nierejestrowana - o czym warto wiedzieć

Działalność nierejestrowana - o czym warto wiedzieć

 
Działalność nierejestrowana - o czym warto wiedzieć

Działalność nierejestrowana – co to jest?

 

Ten typ prowadzenia działalności jest przeznaczony dla osób fizycznych, parających się drobnym handlem czy usługami. Jak sama nazwa wskazuje, działalność nierejestrowana nie wymaga zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) czy urzędzie skarbowym. Nie będzie też konieczne uzyskanie numerów NIP i REGON. Jest to bardzo dobra forma dla osób rozpoczynających funkcjonowanie w biznesie.

 

Działalność nierejestrowana – dla kogo

 

Są dwie główne przesłanki do tego, by osoba mogła prowadzić nierejestrowaną działalność gospodarczą:
- przychody z działalności osoby fizycznej nie przekraczają w żadnym miesiącu połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2019 roku to 1125 zł),
- nie była prowadzona wcześniej działalność gospodarcza lub prowadzona działalność została wykreślona z ewidencji przed 30 kwietnia 2017 r.

 

Działalność nierejestrowana – jak założyć

 

Jak możemy przeczytać w poradniku praktycznym wydanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w roku 2018, działalność nierejestrowana nie wymaga większych formalności. By móc ją rozpocząć, „wystarczy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży zawierającą sumaryczną kwotę uzyskanego przychodu niezależnego z danego dnia”.

 

Działalność nierejestrowana – zasady

 

Oprócz wielu korzyści, na których można zyskać czas i oszczędności, istnieją także pewne zasady, których przestrzegania wymaga działalność nierejestrowana. Od kiedy zaczniemy ją prowadzić, będziemy musieli oczywiście ewidencjonować sprzedaż, jak wspomniano wyżej. Konieczne będzie rozliczenie przychodów na koniec roku z działalności nierejestrowanej według skali podatkowej.

 

Oprócz tego należy przestrzegać praw konsumentów – umożliwić im składanie reklamacji, uwzględniać naprawę produktów, czy zapewnić prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość po 14 dniach od daty zawarcia. W obowiązku takiego nierejestrowanego przedsiębiorcy jest także wystawianie na żądanie kupującego faktur lub rachunków sprzedaży.

 

Działalność nierejestrowana – koszty

 

Jak rozlicza się działalność nierejestrowaną? W rocznym zeznaniu podatkowym obowiązuje PIT-36. W nim należy uwzględnić przychody i odliczyć koszty. Te muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością nierejestrowaną. Dodatkowo wszystkie należy odpowiednio udokumentować, gromadząc dokumenty zakupu.

 

Jak wygląda sprawa: działalność nierejestrowana a ZUS? Otóż dokonując różnego typu sprzedaży, nie podlega się obowiązkowym opłatom. Z kolei jeśli w ramach działalności nierejestrowanej współpracujemy na zasadzie umowy o świadczenie usług lub umowy-zlecenie, to podlegamy ubezpieczeniom, w związku z tym, że jesteśmy zleceniobiorcą. Płatności składek powinien więc dokonać zleceniodawca.

 

Działalność nierejestrowana – ustawa

 

Jakie są podstawy prawne określające zasady funkcjonowania działalności nierejestrowanej? Ustawa, w której znajduje się jej definicja to Prawo przedsiębiorców. Z kolei ten dokument wchodzi w zbiór tzw. Konstytucji Biznesu, obowiązującej od 30 kwietnia 2018 roku. Zawiera ona większą grupę ustaw regulujących i upraszczających przepisy dot. prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Bank Pocztowy S.A.
    dyrektor  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Drukarz fleksograficzny

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: obsługa maszyn drukujących z roli druk zgodnie z wymaganiami Klienta dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...
  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;
  • Młodszy specjalista ds. HR

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko młodszego specjalisty ds. HR, która będzie wspierać nasz zespół HR w realizacji zadań związanych z rekrutacją, selekcją kandydatów, zarządzaniem personelem oraz innymi aspektami działalności HR. Jeśli jesteś osobą pełną energii i...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów, nawiązywanie i utrzymywanie relacji z Klientami, realizacja celów sprzedażowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi, operacyjna obsługa Klientów detalicznych, małych i średnich firm.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.