Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy

Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy

 
Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy

Wiele ludzi dokładnie wie, jak działa sztuczna inteligencja, inni znają to pojęcie tylko pobieżnie, z kina lub literatury science-fiction. Jednak prawie za każdym razem, kiedy poruszany jest ten temat, pojawiają się głosy mówiące o zagrożeniach i „buncie maszyn” prowadzący do zagłady ludzkości, a z drugiego obozu płyną zachwyty nad tym, jakie możliwości daje nam sztuczna inteligencja.

 

Jak sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy?

 

Co mogą robić za nas roboty? Z każdym dniem pojawiają się nowe przykłady. W medycynie – opiekują się pacjentami, dostarczają leki, pomagają w diagnostyce. W branży handlowej powszechnie stosowane są chatboty, których poziom inteligencji, ale też np. poczucia humoru w rozmowie, pozwala poczuć, że mamy do czynienia z człowiekiem i załatwić wiele spraw, wymagających konsultacji.

 

Zalety sztucznej inteligencji

 

Robotyzacja na rynku pracy niesie za sobą wiele plusów. Po pierwsze maszyny będą pracowały na stanowiskach, na których ludzie obecnie wykonują monotonne, uciążliwe zadania. Zastąpienie człowieka w takich obowiązkach zmniejszy ryzyko błędów i niebezpiecznych wypadków. Jednocześnie maszyna sterowana automatycznie, będzie pracowała na optymalne wykorzystanie zasobów i zaspokojenie potrzeb produkcyjnych. Zwykły pracownik przez chorobę, ale też zmęczenie, roztargnienie, czasem po prostu nie jest w stanie zrealizować założeń. Przy maszynach oczywiście także istnieje ryzyko powstania usterek, jednak możliwość dokładnego obliczenia mocy przerobowej pozwala na lepsze planowanie pracy.

 

Mimo że inteligentne roboty wykonają za nas najróżniejsze zadania, to jednak ktoś te urządzenia będzie musiał stworzyć. Powstanie zatem wiele nowych miejsc pracy. Programiści projektujący odpowiedni algorytm, specjaliści od zadań inżynieryjnych, producenci urządzeń itd. – rynek pracy może wykreować stanowiska, których dziś nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć.

Od licznego grona specjalistów pracodawcy mogą wymagać doszkalania, zdobywania nowych umiejętności. Nie jest więc tak, że ludzie zostaną zastąpieni maszynami. Jedni i drudzy będą ze sobą współpracować.

 

Warto też dodać, że w ramach rozwoju sztucznej inteligencji niezbędne będą osoby zajmujące się kwestiami etycznymi i społecznymi w relacjach między człowiekiem a maszynami. Z jednej strony chodzi o to, by szkolić roboty przyszłości, ale też z drugiej rozstrzygać bardzo trudne kwestie. Jednym z powszechnie analizowanych problemów jest ten, jak algorytm sztucznej inteligencji w samochodzie sterowanym automatycznie powinien postąpić w kryzysowej sytuacji na drodze – czy powinno się zadbać o dobro pasażerów, czy o innych użytkowników ruchu, innymi słowy – czyje życie jest ważniejsze.

 

Wady sztucznej inteligencji

 

Niewątpliwie jednym z większych zagrożeń, jakie niesie ze sobą robotyka i prace nad sztuczną inteligencją, jest fakt, iż część zawodów rzeczywiście zostanie zautomatyzowana, a pewne grupy zawodowe okażą się już niepotrzebne.

 

Istnieją także obawy, że zaprogramowane urządzenia niekoniecznie zawsze podejmą odpowiednią decyzję – ze względu na brak wszystkich niezbędnych danych, nieprzewidzenia sytuacji przez twórców.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka do spraw marketingu i reklamy

    Caesar Vape s.r.o.   Nysa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy: Nysa (woj. Opolskie) Twój zakres obowiązków: Budowanie dobrego wizerunku marki; Skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów; Planowanie, realizacja i nadzór nad projektami marketingowymi; Dbanie o spójność komunikacji marketingowej z centralą firmy; Tworzenie strategii...
  • Elektryk

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   107,00 - 111,00 zł brutto/godz.
    1 godz.
    Miejsce pracy: Irlandia Zakres obowiązków: wymiana liczników w domach prywatnych na liczniki typu Smart Meter, w indywidualnie wyznaczonym rejonie, sprawdzenie prawidłowości podłączenia licznika, ponowne podłączenie energii i sprawdzenie poprawności instalacji, wpisanie raportu z wykonania...
  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.
  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    2 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Szef Placówki Bankowej

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.