Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

 
Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

Sezon urlopowy, wakacyjna przerwa na studiach to dobry czas, by podreperować domowy budżet. Zalety pracy sezonowej są liczne, a osoby, które lubią podróżować, mogą połączyć przyjemne z pożytecznym i wyjeżdżać do ciekawych miejsc w charakterze opiekuna na koloniach czy obozach. Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać wychowawcą kolonijnym? Ile zarabia osoba na tym stanowisku?

 

Spis treści

Wychowawca kolonijny – kto może nim zostać?

 

Nie tylko nauczyciel ma prawo pracować jako wychowawca kolonijny. To jednak odpowiedzialne i wymagające zadanie, dlatego opiekun nie może być przypadkową osobą. Musi wiedzieć, jak rozmawiać z młodzieżą, jak zachować się w trudnych, niebezpiecznych sytuacjach, udzielić pierwszej pomocy itd.

 

Kto zatem może znaleźć pracę jako opiekun kolonijny? Wymagania wymienione w Ustawie o systemie oświaty, niedawno uległy zmianie. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym kierownikiem wypoczynku może być osoba, która (art. 92p.):

 

1) nie była karana za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece, z wyjątkiem przestępstwa określonego w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517 oraz z 2021 r. poz. 1023), przestępstwo określone w rozdziale 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050) albo wobec której nie orzeczono zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi lub zakazu przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu;
2) ukończyła 18 lat;
3) posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
4) ukończyła kurs na kierownika wypoczynku;
5) posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych, uzyskane w okresie ostatnich 15 lat.

Z kolei wychowawczą wypoczynku może być ktoś, kto:

1) spełnia warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3;
2) ukończył kurs na wychowawcę wypoczynku.

 

Ustawodawca przewidział pewne wyjątki dotyczące wykształcenia kierunkowego, stażu pracy oraz konieczności odbycia kursu zawodowego przez kandydata.

Przykładowo, z tego ostatniego obowiązku wyłączone są osoby z uprawnieniami pedagogicznymi z innych tytułów, m.in. nauczyciele, osoby pracujące z dziećmi w placówkach dziennego wsparcia lub opiekuńczo-wychowawczych posiadające uprawnienia pedagogiczne oraz instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika lub równoważnym, nadanym w organizacji harcerskiej. Instruktorów pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie nie dotyczy także wymóg posiadania średniego wykształcenia. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej przygotował FAQ dotyczące wymagań i obowiązków wiążących się z organizacją kolonii dla dzieci i młodzieży. 

 

Opiekun kolonijny – wymagania

 

Żeby podjąć pracę w zawodzie wychowawcy wypoczynku na kolonii czy obozie, kandydat musi przedstawić dokumenty: ukończenia kursu lub świadczące o uprawnieniach nauczycielskich bądź innych, upoważniających do wykonywania obowiązków wychowawcy. Niezbędne jest też zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Pracodawcy w procesie rekrutacji zwykle wymagają także nadesłania CV oraz listu motywacyjnego.

 

W wykonywaniu obowiązków opiekuna kolonijnego pomaga wachlarz specyficznych cech osobowości. Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szukają na to stanowisko osób:

 

  • odpowiedzialnych,
  • wzbudzających autorytet,
  • asertywnych,
  • empatycznych,
  • wytrzymałych fizycznie i psychicznie,
  • lubiących pracę z dziećmi,
  • kreatywnych,
  • cierpliwych,
  • odpornych na stres,
  • opanowanych i budzących zaufanie.

 

Opiekun kolonijny: kurs – ile trwa?

 

Kurs na wychowawcę wypoczynku dla dzieci i młodzieży trwa łącznie 36 godzin. Zwykle realizowany jest w ciągu kilku dni. Obejmuje zarówno wykłady, jak i zajęcia praktyczne. Bardzo często kurs prowadzony jest więc w formie hybrydowej – część teoretyczna odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej, praktyczna zaś stacjonarnie.

 

Zapisując się na szkolenie, należy zwrócić uwagę na to, czy organizuje je placówka mająca odpowiednie uprawnienia MEN i spełniająca standardy ISO. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje zaświadczenia potwierdzające prawo do podjęcia pracy wychowawcy wypoczynku.

 

Wychowawca kolonijny – zakres obowiązków

 

Wychowawca kolonijny obowiązki ma dość rozległe. Jeśli zatem ktokolwiek traktuje tę pracę jedynie w kategoriach darmowego wyjazdu w piękne miejsce i odpoczynku, na miejscu może się rozczarować. Zakres zadań jest ujęty w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży Zgodnie z § 5. 2.:

 

Do obowiązków wychowawcy wypoczynku należy:

1) zapoznanie się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników wypoczynku;
2) poinformowanie kierownika wypoczynku o specjalnych potrzebach uczestników wypoczynku;
3) prowadzenie dziennika zajęć realizowanych podczas wypoczynku, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia;
4) opracowywanie planu pracy uczestników wypoczynku zorganizowanych w grupę;
5) organizowanie zajęć zgodnie z rozkładem dnia;
6) realizacja programu;
7) sprawowanie opieki nad uczestnikami wypoczynku zorganizowanymi w grupę w zakresie higieny, zdrowia, wyżywienia oraz innych czynności opiekuńczych;
8) zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypoczynku zorganizowanym w grupę;
9) zapewnienie uczestnikom wypoczynku, we współpracy z ratownikiem wodnym, opieki w czasie korzystania z wyznaczonych obszarów wodnych, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;
10) prowadzenie innych zajęć zleconych przez kierownika wypoczynku.

 

Opiekun kolonijny – ile może mieć dzieci pod opieką?

 

Zgodnie z powyższym aktem prawnym (art. 4.) jeden wychowawca może mieć pod opieką maksymalnie 20 osób – z pewnymi wyjątkami. Jeśli grupę tworzą dzieci do 10. roku życia (lub jest to grupa mieszana, w której są takie dzieci), to liczba osób uczestników wypoczynku podpadających pod jednego opiekuna zmniejsza się do 15.

 

Co więcej, jeden wychowawca może mieć w swojej grupie najwyżej 2 podopiecznych z niepełnosprawnością lub przewlekle chorych (z wyjątkiem sytuacji, w której wypoczynek organizowany jest wyłącznie dla takich osób – wówczas obowiązują oddzielne przepisy).

 

Wychowawca kolonijny a umowa

 

Z wychowawcami kolonijnymi zazwyczaj podpisywana jest umowa zlecenie.

 

Opiekun kolonijny – średnie wynagrodzenie

 

Darmowy transport, wyżywienie, zakwaterowanie i często możliwość przyjazdu z własnym dzieckiem – to standardowe „dodatki” do pensji wychowawcy. I te aspekty nierzadko decydują o popularności ofert pracy dla wychowawców. Jeśli chodzi o same zarobki, wiele zależy od tego, kto organizuje wyjazd oraz czy opiekun kolonijny pracę podejmie w Polsce, czy poza nią. Wychowawca wycieczki zwykle może liczyć na zarobek około 1000 zł netto tygodniowo w przypadku wyjazdów krajowych, stawki zagraniczne bywają dwukrotnie wyższe.

 

Wychowawca kolonijny – gdzie szukać ofert pracy?

 

Praca opiekuna kolonijnego to atrakcyjny sposób na zarabianie pieniędzy w ciągu letnich wakacji czy ferii zimowych. Ogłoszenia publikowane są przez placówki dydaktyczne, ośrodki wychowawcze, opiekuńczo-medyczne i instytucje kulturalne. Oferty znaleźć można w sieci, np. bezpośrednio na stronach tych podmiotów lub na praca.pl.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!