Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie - etapy, metody, techniki

Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie - etapy, metody, techniki

 
Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie - etapy, metody, techniki

Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie – na czym polega

 

Proces zarządzania ryzykiem określa sposoby postępowania, dzięki którym kontroluje się poziomy ryzyka w danej organizacji. Istnieją pewne międzynarodowe standardy zarządzania ryzykiem, opracowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO 31000). Znormalizowanie i opisanie ich w odpowiednich dokumentach ma pozwolić każdemu przedsiębiorstwu (niezależnie od branży, zakresu podejmowania decyzji czy etapu, na jakim znajduje się dana organizacja) odpowiednio poradzić sobie z obecnymi lub przyszłymi problemami.

 

Przy zarządzaniu ryzykiem w przedsiębiorstwie bierze się pod uwagę różne elementy wpływające na działalność biznesową, zarówno te, które mają źródła w krajowej gospodarce, jak i te, związane z sytuacją na świecie.

 

Etapy zarządzania ryzykiem

 

Działania związane z zarządzaniem ryzykiem w przedsiębiorstwie są podejmowane na podstawie wielu czynników. Każdy wybrany proces dzieli się na szczegółowe zadania. Najczęściej stosuje się podział na cztery etapy.

 

• Pierwsze kroki związane są z identyfikacją ryzyka. Rozpoznanie przyczyny i rodzaju problemu to podstawa do tego, by planować dalsze posunięcia.
• Kolejny krok to pomiar ryzyka, analiza. Sprawdza się prawdopodobieństwo jego wystąpienia, a także ewentualne późniejsze konsekwencje.
• Kolejny etap koncentruje się wokół sterowania ryzykiem i dobierania odpowiednich metod jego ewentualnej redukcji.
• Ostatni etap polega na monitorowaniu i kontroli ryzyka. Sprawdza się między innymi to, czy podjęte działania są skuteczne, wprowadza poprawki, itp.

 

Metody zarządzania ryzykiem

 

W momencie nastania odpowiedniego etapu zarządzania ryzykiem wybiera się właściwą metodę radzenia sobie z tym zjawiskiem. W związku z tym, że temat jest bardzo obszerny, a badania cały czas trwają, pojawiają się coraz nowsze strategie.

O ryzyku w przedsiębiorstwie mówi się również przy opracowywaniu trochę innych tematów takich jak na przykład zarządzanie jakością czy zarządzanie projektami. Wszędzie tam pojawia się możliwość wystąpienia ryzyka, a co za tym idzie odpowiednich metod do przeciwdziałania.

Metody zarządzania ryzykiem można określić na zasadach ogólnych (charakteryzujących sposoby postępowania) lub za pomocą specjalnie wypracowanych i nazwanych strategii. W pierwszym przypadku chodzi o takie metody jak np. unikanie ryzyka, przeniesienie go, podjęcie lub zwiększenie ryzyka. Ich opis można znaleźć we wspomnianym wyżej standardzie ISO.

 

Zgłębiając się w tematykę zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie, warto zapoznać się jednak jeszcze szczegółowo z takimi koncepcjami jak ERM (kompleksowe zarządzanie ryzykiem), BCP (plany ciągłości działania), Disaster Recovery i innymi. Klasyfikują one ryzyko np. ze względu na skutki negatywne, możliwe efekty pozytywne, dotyczą badań nad zachowaniem ciągłości pracy danego przedsiębiorstwa czy utrzymaniem pozytywnego wizerunku firmy na rynku.

 

Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie – techniki

 

Każdy etap zarządzania ryzykiem, każda metoda - to procesy bardzo złożone. W zależności od zastosowanych strategii stosuje się odpowiednie techniki do określania i charakterystyki poszczególnych elementów. Np. przy identyfikacji ryzyka można stosować techniki wywiadów, burzy mózgów - czyli zbierania pomysłów i opinii, a już przy pomiarze ryzyka stosuje się odpowiednie wzory i skale do obliczania i określania poziomu zagrożenia czy prawdopodobieństwa wystąpienia zjawiska.

 

Wprowadzenie procedur zarządzania ryzykiem do przedsiębiorstw jest coraz bardziej popularne. Ma na celu zminimalizowanie ewentualnych strat lub niedopuszczeni do sytuacji, w której nie będzie można zrealizować konkretnego zadania czy projektu.

 

Dobrze jest też dobrać techniki pozwalające w odpowiednim momencie rozpoznać i zdefiniować ryzyko w przedsiębiorstwie. Można do tego podejść, wprowadzając stałe procedury w firmie, można też prowadzić okresowe audyty, kontrolujące aktualną sytuację przedsiębiorstwa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    20 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.