Praca.pl Poradniki Rynek pracy
„Zatrudnię programistę!” – Znalezienie specjalisty IT wyzwaniem dla firm

„Zatrudnię programistę!” – Znalezienie specjalisty IT wyzwaniem dla firm

 
„Zatrudnię programistę!” – Znalezienie specjalisty IT wyzwaniem dla firm

Specjalista IT – kto potrzebuje go najbardziej?

 

Wysoko wykwalifikowani specjaliści IT są jedną z najbardziej rozchwytywanych profesji na rynku pracy. Firmy z branż informatycznych przywiązują szczególną wagę do procesu rekrutacji, by móc pozyskać w swoje szeregi najlepszych kandydatów.

 

Jednak nie tylko w tym segmencie rynku istnieje zapotrzebowanie na takie zawody jak programista, tester czy koder. Praca na stanowiskach związanych z IT pojawia się w przedsiębiorstwach z różnych branż nastawionych na automatyzację procesów, wdrażanie innowacji technologicznych itp. Tam specjalista ds. IT jest niezbędny – chociażby do tego, by wdrażać odpowiednie rozwiązania, udoskonalać je czy naprawiać pojawiające się błędy.

 

Pracownik IT – sytuacja na rynku pracy

 

Coraz więcej firm i instytucji opiera swoje funkcjonowanie na rozwiązaniach informatycznych. Jest to konieczne, by dorównać konkurencji na arenie krajowej i międzynarodowej. Rozbudowują więc swoje działy IT, co rodzi zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Dlatego też ci ostatni mogą sobie pozwolić na dużą dowolność w dobieraniu ogłoszeń, a często to firmy muszą się starać, by przekonać ich do swojej oferty. Jak każdy inny rynek, branża IT podlega prawom popytu i podaży, a właśnie spory popyt na specjalistów sprawia, że z problemem pozyskania pracowników IT boryka się dużo firm. 

 

Branża IT staje się pod względem rekrutacji coraz bardziej mobilna. Firmy rozszerzają zakres terytorialnych poszukiwań, by zwiększyć swoje szanse na pozyskanie najlepszych kandydatów. Coraz więcej pracodawców oferuje chociażby bogate pakiety relokacyjne. 

 

Programiści najbardziej poszukiwani?

 

Wśród reprezentantów sektora IT można wyróżnić przedstawicieli różnych specjalizacji, z których część jest szczególnie pożądana przez rekrutujących pracodawców. Do tego grona należą przede wszystkim osoby zajmujące się wytwarzaniem i testowaniem oprogramowania.

 

Czego oczekują firmy IT?

 

Podczas rekrutacji do firm IT ważną rolę ogrywają oczywiście tzw. kompetencje twarde i umiejętności technologiczne. Pracodawcy zwracają jednak także uwagę na inne cechy reprezentowane przez osoby, które złożyły CV – tzw. kompetencje miękkie.

 

Kandydaci muszą się odnajdywać w realiach biznesowych i organizacyjnych, które są nieodłącznym elementem funkcjonowania każdej firmy, także informatycznej. Kariera programisty, który nie potrafi komunikować się ze współpracownikami lub klientem, może skończyć się bardzo szybko.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.