Zawody przyszłości online

 
Zawody przyszłości online

W dobie pokolenia Y dynamicznie wzrosło znaczenie internetu. Dziś dla wielu osób niewyobrażalne jest korzystanie z bankowości, zakupów czy usług inaczej, niż właśnie online. Nie tylko przełożyło się to na wyższe wymagania dotyczące obsługi i customer service, ale przede wszystkim (i tu dobra wiadomość) realnie wzrosło zapotrzebowanie na nowe (lub ,,odświeżone”) zawody. Jakie?

 

Zawody online – praca w social mediach

 

Na rynku pracy szczególnie wzrosła pozycja osób, które są związane z obsługą klienta. Social media wymagają od firm stałego monitoringu zapytań konsumentów, a także szybkiego czasu reakcji. Im szybciej, bardziej precyzyjnie, tym lepiej. Pracownik powinien budować wizerunek, szukać rozwiązań dalekich od schematyczności, dawać poczucie, iż klient jest ważny, a jego problem zostanie w szybki i pozytywny sposób rozwiązany. Silne brandy idą o krok dalej, zatrudniając osoby, które są odpowiedzialne tylko za kontakt z klientem w social mediach czy stronach internetowych. To pozwala budować relacje z marką. Żaden autoresponder nie zastąpi bowiem kontaktu z człowiekiem, który może pozytywnie odpowiedzieć na potrzeby zainteresowanych.

 

Marketerzy i PR-owcy przeżywają prawdziwy boom. Rośnie zapotrzebowanie na usługi marketingowe zwłaszcza w sektorze handlowym i FMCG (rynku produktów szybkosprzedawalnych). Specjaliści ds. PR-u natomiast najczęściej znajdują pracę w obszarze bankowości, handlu i sprzedaży, a także telekomunikacji.

 

Zawody online

 

Mówiąc o zawodach przyszłości, nie można pominąć pracowników, którzy tworzą elementy składające się na rzeczywistość wirtualną – programistów, testerów, twórców treści internetowych, grafików komputerowych. Na te zawody może jeszcze długo panować zapotrzebowanie na rynku pracy.


Szybko idący postęp w dostępie do sieci oraz programów obsługujących różne sektory gospodarki sprawiają, że część zawodów, która uchodziła za tradycyjne, np. zawody biurowe, może przenieść się do internetu. Tak na przykład dzieje się z księgowością. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zdecydować się prowadzić samodzielnie swoje finanse za pomocą dedykowanych systemów. Jednak równolegle swoją ofertę o usługi online poszerzają biura księgowe. Za pomocą maili lub wspólnej platformy klient oraz księgowy uzupełniają dokumentację.

 

Szybkie zmiany w wymaganiach na rynku pracy

 

Zmieniły się wymagania dotyczące obsługi, ale też jej jakości. Okazuje się, że dzisiaj dyplom z uczelni nie zawsze jest przepustką do świetlanej kariery, coraz częściej znajduje się on na dalszym planie w procesie rekrutacji. Najważniejsze jest doświadczenie i umiejętności, pracodawcy zwracają uwagę również na rozwój osobisty. Jeśli kogoś interesują zawody online, to warto zaznaczyć, że większości z nich można nauczyć się samodzielnie za pomocą treści dostępnych w internecie.


Szansę na rozwój ma każdy. Warto śledzić na bieżąco kanały znanych markterów w social mediach, uczestniczyć w webinarach, szukać okazji do spotkań w gronie specjalistów. Wszystkie te działania przekładają się nie tylko na zdobycie wymarzonej pracy, ale również możliwość wyższych zarobków.

 

Najniebezpieczniejsze zawody świata – online

 

Czy w regularnie tworzonych przez czasopisma, portale związane z rynkiem pracy itd. rankingach niebezpiecznych zawodów pojawiają się te związane z internetem? Z reguły kryterium polega na porównywaniu do ilu śmiertelnych wypadków doszło na danym stanowisku w określonym czasie (roku, kwartale itd.).

 

Prace polegające na kontakcie wirtualnym nie zostaną raczej zaliczone do najniebezpieczniejszych zawodów świata. Online czy offline – bezpieczeństwo pracy przy komputerze może być jednym z argumentów przemawiającym za poszukiwaniem zatrudnienia wśród wyżej wymienionych lub podobnych zawodów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty