Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawody przyszłości online

Zawody przyszłości online

 
Zawody przyszłości online

W dobie pokolenia Y dynamicznie wzrosło znaczenie internetu. Dziś dla wielu osób niewyobrażalne jest korzystanie z bankowości, zakupów czy usług inaczej, niż właśnie online. Nie tylko przełożyło się to na wyższe wymagania dotyczące obsługi i customer service, ale przede wszystkim (i tu dobra wiadomość) realnie wzrosło zapotrzebowanie na nowe (lub ,,odświeżone”) zawody. Jakie?

 

Zawody online – praca w social mediach

 

Na rynku pracy szczególnie wzrosła pozycja osób, które są związane z obsługą klienta. Social media wymagają od firm stałego monitoringu zapytań konsumentów, a także szybkiego czasu reakcji. Im szybciej, bardziej precyzyjnie, tym lepiej. Pracownik powinien budować wizerunek, szukać rozwiązań dalekich od schematyczności, dawać poczucie, iż klient jest ważny, a jego problem zostanie w szybki i pozytywny sposób rozwiązany. Silne brandy idą o krok dalej, zatrudniając osoby, które są odpowiedzialne tylko za kontakt z klientem w social mediach czy stronach internetowych. To pozwala budować relacje z marką. Żaden autoresponder nie zastąpi bowiem kontaktu z człowiekiem, który może pozytywnie odpowiedzieć na potrzeby zainteresowanych.

 

Marketerzy i PR-owcy przeżywają prawdziwy boom. Rośnie zapotrzebowanie na usługi marketingowe zwłaszcza w sektorze handlowym i FMCG (rynku produktów szybkosprzedawalnych). Specjaliści ds. PR-u natomiast najczęściej znajdują pracę w obszarze bankowości, handlu i sprzedaży, a także telekomunikacji.

 

Zawody online

 

Mówiąc o zawodach przyszłości, nie można pominąć pracowników, którzy tworzą elementy składające się na rzeczywistość wirtualną – programistów, testerów, twórców treści internetowych, grafików komputerowych. Na te zawody może jeszcze długo panować zapotrzebowanie na rynku pracy.


Szybko idący postęp w dostępie do sieci oraz programów obsługujących różne sektory gospodarki sprawiają, że część zawodów, która uchodziła za tradycyjne, np. zawody biurowe, może przenieść się do internetu. Tak na przykład dzieje się z księgowością. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zdecydować się prowadzić samodzielnie swoje finanse za pomocą dedykowanych systemów. Jednak równolegle swoją ofertę o usługi online poszerzają biura księgowe. Za pomocą maili lub wspólnej platformy klient oraz księgowy uzupełniają dokumentację.

 

Szybkie zmiany w wymaganiach na rynku pracy

 

Zmieniły się wymagania dotyczące obsługi, ale też jej jakości. Okazuje się, że dzisiaj dyplom z uczelni nie zawsze jest przepustką do świetlanej kariery, coraz częściej znajduje się on na dalszym planie w procesie rekrutacji. Najważniejsze jest doświadczenie i umiejętności, pracodawcy zwracają uwagę również na rozwój osobisty. Jeśli kogoś interesują zawody online, to warto zaznaczyć, że większości z nich można nauczyć się samodzielnie za pomocą treści dostępnych w internecie.


Szansę na rozwój ma każdy. Warto śledzić na bieżąco kanały znanych markterów w social mediach, uczestniczyć w webinarach, szukać okazji do spotkań w gronie specjalistów. Wszystkie te działania przekładają się nie tylko na zdobycie wymarzonej pracy, ale również możliwość wyższych zarobków.

 

Najniebezpieczniejsze zawody świata – online

 

Czy w regularnie tworzonych przez czasopisma, portale związane z rynkiem pracy itd. rankingach niebezpiecznych zawodów pojawiają się te związane z internetem? Z reguły kryterium polega na porównywaniu do ilu śmiertelnych wypadków doszło na danym stanowisku w określonym czasie (roku, kwartale itd.).

 

Prace polegające na kontakcie wirtualnym nie zostaną raczej zaliczone do najniebezpieczniejszych zawodów świata. Online czy offline – bezpieczeństwo pracy przy komputerze może być jednym z argumentów przemawiającym za poszukiwaniem zatrudnienia wśród wyżej wymienionych lub podobnych zawodów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.