Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zbyt niska temperatura, możesz odmówić pracy

Zbyt niska temperatura, możesz odmówić pracy

 
 Zbyt niska temperatura, możesz odmówić pracy

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w firmie, ciepłych napojów i możliwości ogrzania się przy pracy na zewnątrz to jeden z obowiązków pracodawcy.

 

Minimalna temperatura w pracy

 

Zatrudnieni przy lekkich pracach fizycznych i biurowych, przy których nie ma zbyt wiele ruchu i wysiłku, zgodnie z przepisami powinni przebywać w temperaturze nie niższej niż 18 stopni Celsjusza (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r .w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.).

 

W halach produkcyjnych i magazynach według tych samych przepisów nie może być natomiast mniej niż 14 stopni. Wyjątkiem są tu tylko pomieszczenia, w których proces technologiczny wymaga niższych temperatur - na przykład chłodnie.

 

Często jednak praktyka jest inna: szefowie potrafią oszczędzać na ogrzewaniu kosztem zdrowia załogi. Zbyt niską temperaturę w pracy można zgłosić do PIP. Szefowi grozi wtedy kara – nawet do 30 tys. złotych. Jednak, choć PIP zachowuje w tajemnicy dane zgłaszającego naruszenie praw pracowniczych, między innymi takich właśnie, jak warunki bezpieczeństwa i higieny, mało kto decyduje się na wezwanie kontroli.

 

Pracownicy mogą też odmówić pracy w zbyt zimnych biurach lub warsztatach – powinni zgłosić to pracodawcy, a za czas nieprzepracowany z powodu niskiej temperatury przysługuje im normalne, pełne wynagrodzenie.

 

Niska temperatura, czyli jaka?

 

Siedzenie za biurkiem w zgodnej z przepisami temperaturze 18 st. C nie dla każdego jest komfortowe. Póki jednak firma trzyma się zawartych w przepisach rozporządzenia norm, podkręcenie grzejnika zależy jedynie od dobrej woli szefa.

Do rozmowy z pracodawcą najlepiej podejść na spokojnie, wykazując mu korzyści, jakie odniesie dzięki poprawie warunków w zakładzie. Pracownik, który trzęsie się z zimna, jest mniej wydajny, częściej chodzi przygotować sobie ciepłą herbatę lub kawę, może mieć problemy ze zdrowiem.

 

Jak informuje PIP: "Według specjalistów z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, komfortowe temperatury otoczenia dla różnych rodzajów pracy wynoszą:

20-22,8°C dla pracy lekkiej w pozycji siedzącej zimą,

23,9-26,7°C dla pracy lekkiej w pozycji siedzącej latem,

18,3°C dla pracy średnio ciężkiej,

15,5°C dla pracy bardzo ciężkiej".

 

Praca w niskich temperaturach

 

Zatrudnieni przy pracach prowadzonych na zewnątrz – na przykład na budowach lub przy odśnieżaniu – mają prawo do ogrzania się w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach. Takie pokoje powinny mieć co najmniej 8 metrów kwadratowych, z zastrzeżeniem, że na jednego pracownika w najliczniejszej zmianie musi przypadać nie mniej niż 0,1 metra kwadratowego. W tego rodzaju schronieniu temperatura wynosić musi minimum 16 stopni C. Jeśli pracodawca nie ma możliwości zapewnienia pomieszczenia do ogrzania się, jego obowiązkiem jest udostępnienie pracującym na zewnątrz innego źródła ciepła – na przykład koksownika.

 

Praca w niskich temperaturach na zewnątrz

 

Zatrudnieni przy cięższych pracach na zewnątrz mają w zimie też prawo do finansowanych przez pracodawcę ciepłych napojów i posiłków regeneracyjnych. Bezpłatne posiłki przysługują pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca), jeżeli powodują one spalenie w ciągu jednej zmiany roboczej 1,5 tys. kalorii (w przypadku mężczyzn) lub 1 tys. kalorii (u kobiet). Tak samo w przypadku zatrudnienia w pomieszczeniach zamkniętych, w których temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza.

 

Niezależnie od wysiłku, jakiego wymaga praca, jeśli pracownik musi ją wykonać w temperaturze nie wyższej niż 10 stopni Celsjusza, pracodawca ma obowiązek zapewnić mu gorące napoje.

 

Warunki w pracy, temperatura a nieletni pracownicy

 

Pracownicy, którzy nie ukończyli 18 lat, są chronieni przed zatrudnianiem w trudnych warunkach. Nie znaczy to jednak, że w ogóle nie mogą pracować na zewnątrz zimą.

 

Według wytycznych Państwowej Inspekcji Pracy młodociani nie mogą pracować w zimnym mikroklimacie, czyli w temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza. Obowiązków nie powinni również pełnić w warunkach względnej wilgotności wyższej od 65%. Dotyczy to między innymi pracy w chłodniach, zamrażalniach, w stałym kontakcie z wodą, przy robotach ziemnych w mokrym gruncie.

 

Przepisy BHP – temperatura

 

Nie każdy pracownik może też być wysłany do odśnieżania dachu. Do takich zadań skierować można tylko tych, którzy mają aktualne orzeczenie lekarza medycyny pracy, stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania obowiązków na wysokości. Pracodawca musi zapewnić im środki bezpieczeństwa: szelki z liną bezpieczeństwa, buty antypoślizgowe i kask ochronny. Szczególne istotne jest, by zarówno szef, jak i podwładni stosowali się tutaj ściśle do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, gdyż zaniedbania i naruszenia przepisów mogą prowadzić do groźnych wypadków.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!