Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zintegrowany System Kwalifikacji: co to jest?

Zintegrowany System Kwalifikacji: co to jest?

 
Zintegrowany System Kwalifikacji: co to jest?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza w obliczu tego, jak dynamicznie zachodzą zmiany na rynku pracy, daje szansę na znalezienie zatrudnienia na satysfakcjonujących warunkach. Coraz więcej osób decyduje się też na migracje zarobkowe, m.in. do innych krajów w UE. Warto wiedzieć, czy zdobyte w Polsce kwalifikacje, uprawnienia będą tak samo cenne za granicą. Czy wybrane szkolenia i kursy zawodowe przydadzą się w zdobyciu pracy? Zintegrowany System Kwalifikacji to narzędzie, które znacznie ułatwia weryfikację kwalifikacji i umożliwia ich formalne potwierdzenie.

 

Zintegrowany System Kwalifikacji: na czym polega?

 

Zintegrowany System Kwalifikacji to zbiór kwalifikacji – uporządkowanych i opisanych w jednym miejscu – w publicznej bazie danych, Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Narzędzie zostało wprowadzone Ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Określa ono standardy potwierdzania kwalifikacji, co daje gwarancję jakości wydawanych w ramach systemu certyfikatów. Do klasyfikowania kwalifikacji służy Polska Rama Kwalifikacji.

 

Zintegrowany System Kwalifikacji: funkcje

 

Zintegrowany System Kwalifikacji ma wiele zastosowań. Pozwala porównywać i oceniać przydatność dyplomów czy certyfikatów z perspektywy pracownika i pracodawcy.

 

Pracownik za pomocą ZSK może uzyskać formalne potwierdzenie umiejętności i wiedzy, także tej, którą zdobył, ucząc się samodzielnie. Każdy ma dostęp do zbioru kwalifikacji i ich opisu.

 

Zintegrowany system kwalifikacji: dla kogo?

 

Z systemu kwalifikacji mogą korzystać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Ci pierwsi znajdą w nim bowiem informacje przydatne przy wyborze uczelni, szkoły lub kursów na początku drogi zawodowej albo przy zmianie branży. Kandydat do pracy będzie też mógł w łatwiejszy sposób zaprezentować swoje kwalifikacje polskiemu i zagranicznemu pracodawcy.

Przedsiębiorcy z kolei dzięki systemowi mogą ograniczyć liczbę błędów w procesie rekrutacji, zidentyfikować, czy wykształcenie, kwalifikacja w zawodzie kandydata są przydatne w ich firmie. Wiedza na ten temat pomoże także planować rozwój zawodowy kadry, wykazać, że zatrudnieni pracownicy są profesjonalni w swojej dziedzinie.

 

Jak skorzystać z programu?

 

Dane o kwalifikacjach w ZSK są powszechnie dostępne, a skorzystanie z rejestru jest darmowe. Każdy zatem ma dostęp do bazy kwalifikacji zawodowych.

 

Jak zostało wspomniane, system służy także do potwierdzania zdobytych kompetencji w sposób formalny. Jeśli np. potrzebujemy dowodu, że opanowaliśmy jakiś zakres wiedzy czy umiejętności, nie musimy zapisywać się na kurs, tylko po to, by otrzymać stosowny dyplom. Wystarczy, że zdobędziemy certyfikat z logo Polskiej Ramy Kwalifikacji. Proces sprawdzania, czy osoba ubiegająca się o certyfikat spełnia wymagania, nazywa się walidacją. Walidację przeprowadzają Instytucje Certyfikujące, których wykaz znajdziemy na stronie programu kwalifikacje.gov.pl.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Specjalista ds. Logistyki

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja procesu zarządzania zamówieniami, w tym np. tworzenie zamówień sprzedaży w ERP, potwierdzanie terminów realizacji zamówień; Organizowanie i koordynowanie wysyłek produktów (Polska, Europa) we współpracy z firmami spedycyjnymi i agencjami celnymi;...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.